• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    GUDRUN: hm tak nic, asi 5 min to chroustalo a pak zamrzlo a pak nabidlo znovu pripojeni flashky... :-/
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    GUDRUN: zkousim spustit tu virtualizaci, tak uvidime jestli aspon to pojede
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    PISKVOR:
    GUDRUN: nebootuje ani z 32-bit install USB


    CHOROBA: Intel Atom D525 1.8GHz
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jinak je vlastne "horka" novinka v debian based distrech a to v konzoli obycejny "apt"
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    JIXIPEN: poprave - me prijde nejcistsi si zvyknout na konzoli
    sudo aptitude search "office"
    coz ti vyjede vsechny baliky obsahujici slovo office. vyberes si kterej chces a pak

    sudo aptitude install libreoffice

    kdyz uz ze zoufalstvi musim pouzivat neco pod xwindows, pouzivam Synaptic package manager
    KECAM
    KECAM --- ---
    JIXIPEN: a co ze to mas za distribuci ? furt ciste debian ? nejaky graficky desktop pouzivas ?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GUDRUN: Já mám rád Lubuntu ve kterém mám pár programů z Kubuntu a Ubuntu + pár mimo distribuce. Prostě to mám ochočené jak mi vyhovuje.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GUDRUN: Netbook 2011? Vsadím boty na i686, neboli 32bit.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    GUDRUN: se podivej co to ma za procesor.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    PISKVOR: bootuje normalne z HDD. NTB je asus z roku 2011, ale jestli je 32 nebo 64 jsemneresila, nepouzivlala jsem ho od roku 2012. Blbej dotaz . jak to snadno zjistim? v tom BIOSu teda?
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    AXTHEB: Tuhle chybu ale hází ve virtualizaci, pokud dobře čtu (byť 32bit jakž takž poběží i na 64bit).
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GUDRUN: A je ten netbook 64bit, když užs to nakousla? Pořád ještě vídám 32bitový, tam bys potřebovala 32bit verzi.

    A teda možná je třeba jít přes boot menu BIOSu (při startu některá z F kláves, bývá F8,F12,F2,F10; každopádně se dá dogooglit pro specifický model).

    "A nic" znamená "stejně bootuje z disku," nebo "nebootuje vůbec"?
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    AXTHEB: zkusim. nejak me nenapadlo, ze potrebuju 32 bitovou
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    GUDRUN: Asi sis stáhla x86-64 verzi, ale potřebuješ i686. Takže zpět na stránky mintu a hledat 32 bitovou verzi.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    zdravím, bojuju s mintem - doporučil mi to kamarád, když jsem si chtěla svůj asusí netbook přesedlat na linux. Když se nad tím zamyslím, neměla jsem linux asi 8 let na žádným počítači, takže jsem fakt lama teď. Je to netbook bez CD. Stahla jsem si mint cinnamon, pomocí Linux live usb creator udelala bootovaci USB, nastavila v BIOSu boot from removable device, a nic. Nemám jinej počítač, na kterým bych to zkusila. To bootovací USB jsem dělala na jiném počítači, než na kterém se to snažím z toho USB nabootovat. Když jsem to spoustila přes virtualizaci, dostala jsem chybu "this kernel requires an x86-64 CPU, but only detects an i686 CPU, unable to boot", ale nechci jít přes virtualizaci, chci normálně odmontovat vidle a namontovat jakýkoliv moderní lehký ubuntu/debian based distro. Máte pro mě prosím nějaké nakopnutí? jsem teď bezradná, co dál zkoušet. Díky.
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    JIXIPEN: zkus synaptic.
    JIXIPEN
    JIXIPEN --- ---
    Ahoj zase po čase, díky za všechny předchozí rady, s linuxem pořád šíleně bojuji, ale je asi na čase, abych se naučila si na ten počítač něco nainstalovat (docela nutně potřebuji pár věcí do školy). Problém je, že mi jako "grafický" systém bylo doporučeno aptitude, kde je ale šílené množství rozličných kódů, které se musí mačkat ve správném pořadí a už se mi stalo, že než jsem se zorientovala v tom, co že to vlastně dělá, pustil "něco", sama nevím co (a ještě jsem dostala vynadáno, že jsem musela odkliknout něco, co jsem si nepřečetla - a já přitom enter snad ani nezmáčkla, jen nějaká písmenka).

    Zkoušela jsem najít něco lepšího, ale pořád se mi tam motají věci pro Ubuntu, Xubuntu a pro Debian jako by neexistovalo nic :-(. Třeba tohle http://windows-linux.cz/program/instalace/ mě vyloženě nadchlo. Aspoň od pohledu to vypadá, že vyhledám, naklikám a jedeme. Tady https://www.linuxexpres.cz/jak-na-to/jak-se-v-ubuntu-instaluje-software je taky něco, to se mi tak nelíbí ale pořád to asi docela jde. Četla jsem, že snad Ubuntu a Debian mají (?)stejné jádro - tzn. by to snad mohlo existovat, ale jak to najít?

    Nepoužíváte někdo něco zajímavého, v čem se vyzná i člověk, pro něhož je představa instalace SW stále ve stylu: "Stáhnu z webu exe a pustím instalaci"? Ten aptitude dříve či později skončí tak, že si něco náhodně smažu :-(.
    KECAM
    KECAM --- ---
    AUSSIE: bud odinstalovat nebo disablovat servicu
    Disabling Zeitgeist - Ask Ubuntu
    http://askubuntu.com/questions/45548/disabling-zeitgeist
    AUSSIE
    AUSSIE --- ---
    Zdravim, nemate nekdo zkusenosti s procesem zeitgeist v Ubuntu? Mam jeden stary zadychany notas, na nem Ubuntu 12.04 a najednou se mi zacal zcista jasna samovolne vypinat, uz jsem myslel, ze ho budu muset vyhodit. Pak me napadlo se podivat pres htop, co v nem vlastne bezi a ejhle, ukazal se zeitgeist s dost vysokymi naroky na pamet. Cely comp navic bezel velmi zpomalene. Tak jsem toho demona killnul a pocitac od te doby beha bez problemu, nicmene po restartu v nem zeitgeist opet nabehne. Nevite nekdo o nejakem elegantnejsim reseni? Uz jsem si precetl, ze to neni malware, ale "zlepsovak" Ubuntu, ktery prisel s nejakou novou aktualizaci systemu, nicmene ze bych z neho byl radosti bez sebe, se v zadnem pripade rict neda.
    AAHHWISEGUY
    AAHHWISEGUY --- ---
    mate nekdo zkusenost s libimobiledevice http://www.libimobiledevice.org/ ?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    TEAPACK: bych v ty slozce vymazal vsechno a pak to nasledoval klasikou apt-get update a apt-get upgrade
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam