• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    PUPU
    PUPU --- ---
    TEAPACK: dd if=/dev/zero of=<zarizeni> bs=512 count=1
    doporucuji maximalni opatrnost
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    TEAPACK: Nestudoval jsem detaily, ale nechce se mi verit te teorii o tom, ze MBR je v nejaky externi jednotce.
    Ja vim, ze jedes linux, ale Gparted je v tohle fakt zaostaly, zkus TestDisk je to jinej canon, pripadne Paragon HDD manager, nebo Minitool partition Wizzard, maj i boot cd, mam s nima daleko lepsi vysledky a neni to tak lowlevel jako Testdisk, ktery je v textovym modu.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    Jak se dá smazat MBR z HDD?

    Short Story: je to disk z exteráku, původní MBR je na mrtvém převodníčku a obnovení přes GParted se nepovedlo a teď potřebuju MBR smazat, aby převodníček v posledním tažení načetl zase tu původní a ne tu z disku.

    TLDR
    Mám exterák, kterýmu klepe převodník z posledního, ale jelikož je to WD Book110, tak MBR a podobné jdou uložené v tom převodníčku a disk na sobě nic nemá. Bohužel jsem to lípnul do Widlí, protože jsem si nebyl jistý, jestli Linux má drivery na dokovací stanici a než jsem se stihnul vzpamatovat, tak jsem měl na disku MBR a už to na mě křičelo, že mám disk před prvním použitím naformátovat. Tak jsem to rychle hodil zase do Linuxu a přes GParted jsem se pokusil obnovit data rovnou z disku, ale běželo co celou noc a celý den a pak to zůstalo zamrzlé s 0% vytížením procesoru. Takže potřebuju novou MBR smazat, aby převodníček v posledním tažení načetl zase tu původní a ne tu z disku.
    /TLDR
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    GILHAD: njn, mam ale otevrenejch x konzoli (xterm+tmux) a pridani groupy se nikde neprojevi.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    MARASAN: kdyz neco takoveho delam, tak jako docasne reseni z bashe spustim novy bash a uz je to s novymi pravy (ale zatim jsem jen pridaval)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    SUK: tohle docela funguje pro pridavany grupy, pro oddelanou nejspis ne. kazdopadne dik.
    SUK
    SUK --- ---
    newgrp
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    sudo
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    PUPU: shell - potrebuju prava k adresarum a fajlum
    PUPU
    PUPU --- ---
    MARASAN: rekl bych, ze to zavisi na aplikaci. pokud si pravidelne saha do /etc/group, tak to potreba neni.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    kdyz pridam usera do groupy, je nejaka jina cesta updatenout otevreny sessiony nez login logout, aby v nich byl user i s clenstvim v nove group?
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    SUK: Podle me pokud mas vic OS a chces pri startu v BIOSu/EFI vybirat disk ze kteryho budes startovat, tak se bootloaderu nevyhnes.. a i v pripadne UEFI mas jen UEFI bootloader, bez nej to nejde.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    "It should of course be unmount, but the n mysteriously disappeared in the 70s, and hasn't been seen since. Please return it to Bell Labs, NJ, if you find it."

    http://www.tldp.org/LDP/Linux-Filesystem-Hierarchy/html/mnt.html
    SUK
    SUK --- ---
    RUTHAN: (U)EFI a GPT a bootloadery prakticky nemusim resit :) Akorat to neni vec, ktera by sla jen tak zfleku zmenit no... (vyzaduje to minimalne presuny partition, u widli nejspis i reisntall).
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    SUK: A co pouzivas?
    SUK
    SUK --- ---
    RUTHAN: No, ja treba nemuzu. Protoze v roce 2016 pouzivam modernejsi technologie, nez veci z 1980 8-)

    Na reseni tohoto nejdriv do cmd line grubu, vylistovat si seznam disku a pote pouzit toto: https://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/Chain_002dloading.html

    Jeste jednodussi zpusob ovsem je pouziti os-prober.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Muzete mi nekdo prosim vykopirovat jak v Grubu 2 startujete Windows 10?

    Se mi to nedari, mam Win 10 na M.2 disky, kdyz ho vyberu primo v Biosu jako prvni zarizeni, tak to bootuje ok, ale kdyz zkopiruju zavadeci sekvence pro Win 7 a zmenim jen volume id, tak to Windows 10 nestaci. Nevim, jestli to ma co delat s tim, ze disk je M.2, grub je normalne na Sata disku.

    Disk s Win 10 je normalni MBR, jsou na nem 2 partice jedna s Win 10 a druhy nejaky recovery oddil, predpokladam, ze se startuje z toho prvniho.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    SKRU: v jednom skriptu pouzivam tuhle konstrukci:
    eval `echo -e $LINE | awk -F\  '{printf "LINEDATE=%s; COL2=%s; COL3=%s; BLOCK=\"%s\"\n", $1, $2, $3, $4}'`

    promennou $LINE to rozparsuje a obsah ulozi do promennejch LINEDATE, COL2, COL3 a BLOCK. Snad ti to pomuze...
    SKRU
    SKRU --- ---
    ne ty skripty jsou vzdy lokalne na prislusnym stroji, pokud teda chapu spravne otazku:)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    hele a to volas remote ssh?
    SKRU
    SKRU --- ---
    a tak jsem vdecny za jakoukoliv pomoc;) NO FLAMES
    pak vam to treba ukazu, uz se mi to rysuje..:) a treba mi to jeste pomuzete sesekat;)
    SKRU
    SKRU --- ---
    RAGNAROK:tee prinejmensim forkuje proces, obecne mi jde o nejaky proces monitoring a nektery jsou ohledne vytizeni, tak bych jako nerad monitoroval procesy ve virtualech pomoci volani N externich programu. to neni na nasazeni jednou, ale tak asi tak 18x ve dvou lokacich na switchover procesech 1x5min 24/7 a ty stroje jsou jeste virtualizovany:) proto to chci mit co nejrychlejsi, co nejcistsi a co mozna nejvic v jedny vrstve:)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam