• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    Cau, resim zapeklitost, kdo pomuze ?

    ping www.seznam.cz | while read pong; do echo "$(date +"%Y-%m-%d %H:%d:%S"): $pong"; done | grep seznam > seznam.log

    Proc se nezapisuje kazdy radek hned jak jde do stdout ? Ale az po nejakem case jako "blok" dat
    po grep se zobrazuje vse ok jak bych chtel :) jen to ukladani do souboru je podivne.
    TONAS
    TONAS --- ---
    YARRDESH: doporucuju pouzit rozhrani system-config-samba a pak sudo touch /etc/libuser.conf abys to sprovoznil. pokud neco upravujes tak vzdycky zrestartovat sluzbu smbd + tu kterou pojedes (nmbd, winbindd,...). V tvym pripade by nmbd mel bezet a winbindd by mel bejt vypnutej a ufw a doporucuju i nmap. pro kontrolu pouzij testparm -s.

    pak si budes muset v ufw nastavit pravidla (kdyz jsem s4 povolil jako takovou a nedefinoval ji, tak mi ufw vsechny ostatni porty zahadne blokoval krome tcp 139, proto povol tcp 445 + jeste UDP 137, 138 a tcp/ip 139). viz https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=806000


    A pokud nemas tak si udelej smb grupu (nebo nastavit to na urovni domeny) a pridat(vytvorit) si konkretni uzivatele. sudo usermod -a -G GROUPNAME USERNAME (pred nazev grupy musis napsat @, aby smb rozlisila mezi userem a grp) a nastavit heslo sudo smbpasswd -a USER. Potom budes sambu spravovat jednoduse pres to rozhrani system-config-samba (co sdilet, prava, viditelnost zapnout, pripadne guest ucet, security na share). tady je to celkem dobre popsany konretne na nas. Na load printers bych se vykaslej.

    A correct method of configuring Samba for browsing SMB shares in a home network | Fitzcarraldo's Blog
    https://fitzcarraldoblog.wordpress.com/...nfiguring-samba-for-browsing-smb-shares-in-a-home-network/
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ja myslim, ze ten spool je jmeno toho printeru v definici v sambe...
    [kikotprinter1]

    uz si to moc nepamatuju
    YARRDESH
    YARRDESH --- ---
    CHOROBA: dik. v sambe jako v /etc/samba/smb.conf na stroji s tiskarnou? a spool je nazev tiskarny? ten prave nak nemuzu zjistit, jakej je - v lsusb vidim (je to tiskarna od samsungu) Bus 001 Device 043: ID 04e8:3469 Samsung Electronics Co., Ltd . v /dev po pripojeni tiskarny vznikne akorat 'usb'. v dmesg je tohle - takze by (jestli je spool nazev) to mohlo bejt 'm2070 series' , nebo 'usb', nebo 'usblp0'?

    470791.293757] usb 1-3: new high-speed USB device number 65 using xhci_hcd
    [470791.311134] usb 1-3: New USB device found, idVendor=04e8, idProduct=3469
    [470791.311157] usb 1-3: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
    [470791.311173] usb 1-3: Product: M2070 Series
    [470791.311186] usb 1-3: Manufacturer: Samsung Electronics Co., Ltd.
    [470791.311198] usb 1-3: SerialNumber: ZF5RB8KH5B00CTJ
    [470791.311717] usb 1-3: ep 0x4 - rounding interval to 8 microframes, ep desc says 10 microframes
    [470791.311744] usb 1-3: ep 0x83 - rounding interval to 8 microframes, ep desc says 10 microframes
    [470791.311766] usb 1-3: ep 0x2 - rounding interval to 8 microframes, ep desc says 10 microframes
    [470791.311788] usb 1-3: ep 0x81 - rounding interval to 8 microframes, ep desc says 10 microframes
    [470791.312961] usb 1-3: ep 0x2 - rounding interval to 8 microframes, ep desc says 10 microframes
    [470791.312989] usb 1-3: ep 0x81 - rounding interval to 8 microframes, ep desc says 10 microframes
    [470791.333387] usblp0: USB Bidirectional printer dev 65 if 1 alt 0 proto 2 vid 0x04E8 pid 0x3469


    jo a v smb.conf na tom nasu vypada global takhle - nemel bych zmenit to load printers na yes a disable spoolss na no?


    #======================= Global Settings =======================
    [global]
    workgroup = dmz
    server string = %h server
    dns proxy = no
    log level = 2
    syslog = 2
    log file = /var/log/samba/log.%m
    max log size = 1000
    syslog only = yes
    panic action = /usr/share/samba/panic-action %d
    encrypt passwords = true
    passdb backend = tdbsam
    obey pam restrictions = yes
    unix password sync = no
    passwd program = /usr/bin/passwd %u
    passwd chat = *Enter\snew\s*\spassword:* %n\n *Retype\snew\s*\spassword:* %n\n $
    pam password change = yes
    socket options = TCP_NODELAY IPTOS_LOWDELAY
    guest account = nobody
    load printers = no
    disable spoolss = yes
    printing = bsd
    printcap name = /dev/null
    unix extensions = yes
    wide links = no
    create mask = 0777
    directory mask = 0777
    use sendfile = yes
    aio read size = 16384
    aio write size = 16384
    null passwords = no
    local master = yes
    time server = no
    wins support = no
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    musi bejt zadana ip NASu a spool. treba jakoze smb://192.1681.10/usbprinter1
    a to asi najdes v sambe
    YARRDESH
    YARRDESH --- ---
    nevite jak na openmediavault rozbehnout tisk pro sit? nainstaloval jsem cups, drivery k tiskarne, ktera je pripojena k nasu/kompu s openmediavault usbckem, ale jsem z toho jelen a nedari se mi vygooglit, vyjma hrabani se v konfiguraci samby, coz netusim, co s tim ma spolecnyho, a jak to ma zhruba fungovat. kdyz pak na kompu, pripojenym v ty siti dam pridat tiskarnu a zadam ip toho nasu, kam je pichla, tak nic nenajde. podle me nad tim uvazuju asi moc windozacky, nebo nevim.
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    Novinka z Windows 95 :)
    JOPS
    JOPS --- ---
    TEAPACK:
    MISTERIO:
    CHOROBA:

    hosi, diky moc, bylo to ono :)))))
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jojo, zaplej kos
    MISTERIO
    MISTERIO --- ---
    PUNKREASS: Dik za tip, to by pro me mohlo byt dobre reseni, diky moc!
    MISTERIO
    MISTERIO --- ---
    JOPS: Mam stejny NAS a defaultne je nastaveny kos. Urcite ty data budes mit tam :)
    JOPS
    JOPS --- ---
    TEAPACK: jsi me tak trochu dostal... nevim :-D mrknu az dorazim domu
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JOPS: O.o a .Trash je prázdný?
    JOPS
    JOPS --- ---
    TEAPACK: ee, pouzivam to jenom jako filesystem. Nic vic jsem od toho nepozadoval.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JOPS: nemáš nastavené nějaké zálohování/verzování/obnovu dat na disku?
    JOPS
    JOPS --- ---
    hoj lidi,

    moc nevim kam to dat, ale zkusim tady.

    Mam NAS Zyxel NSA325 (zatim s jednim diskem)
    Zyxel Support Center | ZyXEL
    http://www.zyxel.com/support/SupportLandingSR.shtml?c=gb&l=en&kbid=M-00038&md=NSA325


    a problem :)

    je tam 1TB HDD a ted je plnej. Ok, no problem, smazu nejaky blbosti (z Windows 10)a bude to. Smazal jsem cca 15-20GB a nic. Vubec se nezmenila velikost :) soubory nevidim, adresare nevidim, ale velikost porad stejna. Smazal jsem dalsich par giga dat a eh. furt mi to pise, ze je 350MB volneho. Samozrejme jsem to zkousel vypnout a zapnout a problem stejny.

    Kdyz vlezu do nastaveni NASu, tak tam se tvari vse OK.

    NAS mam namapovany pres sambu 2x Windows 10 / 1x raspberry(prehravac filmu)

    kdyz to ve woknech smazu, na rPi uz to neprehraju, protoze film nevidi.

    Nejakej tip ? vsechno co jsem pomoci googleni nasel, tak se tykalo prav. Mne to o pravech nic nepise, mne to proste smaze, ale misto neubyva...
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    lol! Ruthan!
    SATAI
    SATAI --- ---
    RUTHAN: tahle security by obscurity... Kdybys energii místo vymýšlení blbostí věnoval studiu...
    SUK
    SUK --- ---
    A teda, zkusim jednu vec - neni to XY problem? http://xyproblem.info/

    Zkus napsat, ceho chces vlastne docilit a treba zjistime, ze to jde udelat elegantneji, nez neucinne skrejvat heslo ;)
    SUK
    SUK --- ---
    RUTHAN: Rozdil mel byt v tom, ze heslo bude pro uzivatele nedostupny a bude ho moct cist jen specialni binarka.

    Ale to jsem se bohuzel spletl. Heslo neschovas. Nijak.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam