• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    ROSSUM: posledni release je z letosniho cervence. Co ti na tom prijde neudrzovany?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ROSSUM: nebo uz proste neni co opravovat, kazdopadne sem tam nejaky bug jeste opravi

    GNU Screen - Bugs: Browse Items [Savannah]
    https://savannah.gnu.org/bugs/?group=screen
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: To že je "mrtvej" neznamená, že je špatnej nebo nepoužitelnej... nicméně osobně raději používám věci, které někdo udržuje a aktualizuje...
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ROSSUM: ty jo, ja normalne screen mam a pouzivam ve svych debianech a gentoockach.
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    MARASAN: Udělal jsem jak píšeš... dettach pomocí Ctrl+b d, pak jsem ukončil Putty exitem... chvilku počkal, zase login Putty, "tmux attach" a jsem tam... jenže výpis jde skrolovat jen od okažiku aktuálního připojení... víc jako by nebylo. Nicméně to není zase taková tragédie, potřebuju vždy akorát vědět, jestli úloha běží a event. jaké jsou aktuální hodnoty veličiny, např. Courant number.

    VYHULENY_UFO: Jak se píše zde: MARASAN: screen je mrtvej... :)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    ROSSUM: a posunovat/scrollovat vypis/obrazovku/terminal (jak to nazvat?) v tmuxu pomoci Ctrl-b [ nacez normalne PgUp/PgDown/sipky.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    ROSSUM: tmux by mel udrzovat kompletni vypis i behem dettachnutyho putty. Dettach si udelal pomoci Ctrl-B d (defaultni cfg)? A attach pak v bashi tmux attach ?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    KECAM: a pokud chce clovek sledovat beh a zasahovat do nej, da se pouzit screen
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ROSSUM: "Jak se mi to hodí k instalacím popsaným zde: ROSSUM: ??" Zrovna tady instalaci z balíčku nenabízejí. Takže nehodí.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ROSSUM: jde to nějak udělat, aby to zaznamenalo výpis na obrazovku i v době odpojení? výpis přesměrovat do souboru syntaxí "příkaz parametry > jmenosouboru" a pak prohlížet ten soubor třeba příkazem "less" nebo "tail -f"
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    CHOROBA: Zkusil jsem ten tmux a chodí to vcelku dobře. Přes Putty se přihlásím na stroj, spustím tmux, v něm spustím úlohu... odpojím se (dettach), exit Putty, úloha asi běží... tak se připojím (Putty + tmux attach) a úloha se zdá být v pohodě, jen výpis na obrazovku je od okamžiku připojení. Vše co se dělo v době odpojení se neukáže... jde to nějak udělat, aby to zaznamenalo výpis na obrazovku i v době odpojení?

    ERGOSUM: To vypadá zajímavě, díky za informaci, možná se bude někdy hodit :)
    Jak se mi to hodí k instalacím popsaným zde: ROSSUM: ??
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ROSSUM: "ERGOSUM: *deb neznám a nevím jestli chci :)"
    Deb balíček je něco jako instalační exe ve windows. Slouží hlavně pro rychlou a jednorázovou instalaci
    Ruční instalace
    https://help.ubuntu.com/kubuntu/desktopguide/cs/manual-install.html
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    ROSSUM: tmux a screen sou dost podobny; screen je mrtvej, tmux prebral otěže ;-)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    CHOROBA: terminator potrebuje X/Gnome.
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    CHOROBA: Podle toho co jsem se dočetl, tak by měl stačit i screen, ne?
    Potřebuju se vzdáleně připojit, spustit úlohu, odpojit se a nezabít úlohu, čas od času se připojit a podívat se co to dělá... nic víc.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ROSSUM: tmux nebo terminator
    Terminator: Introduction
    https://gnometerminator.blogspot.cz/p/introduction.html

    me by teda nejvic vyhovovalo tabovany putty
    LUDO
    LUDO --- ---
    MARASAN: defaultne :) samozrejme ked si zmenis nastavenia tak k sa k nemu dostanes
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    LUDO: nepotrebujes prava roota, jen jako normalni user nemas v $PATH standardne /sbin:/usr/sbin
    KECAM
    KECAM --- ---
    MRDAC_BEDEN: jen poznamka k tomu ukonceni programu pri odhlaseni. “&” na konci je mocny “nastroj” neni-li potreba s bezicim programem interagovat. Pokud clovek chce sledovat beh, resi se to presmerovanim vystupu do filu a naslednym tailnutim/lessnutim toho filu (napr. tail -f $FILE_NAME)
    LUDO
    LUDO --- ---
    ROSSUM: ifconfig ti pravdepodobne neisiel pretoze defaultne nanho potrebujes prava roota, tzn. sudo ifconfig. Cez ssh mas kompletny pristup k prikazovej riadke, takze mozes robit prakticky cokolvek. Dokonca pokial by si sa pripajal cez SSH ktory podporuje Xserver tunel tak mozes spustat aj graficke aplikacie a nemusis zdielat celu plochu.

    pokial by si sa fakt chcel pripajat cez nazov, tak musis upravit hosts subor ktory sa prioritne kontroluje pre DNS zaznamy (preklad URL na IP)
    How to Edit Your Hosts File on Windows, Mac, or Linux
    https://www.howtogeek.com/howto/27350/beginner-geek-how-to-edit-your-hosts-file/

    Co sa tyka zalohovania konfiguracie, tak na vzhlad desktopu a tieto veci to 100% staci. To jedno percento su specializovane softy, ktore z nejakeho dovodu pouzivaju systemovu konfiguraciu.
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    LUDO: "ip addr" + Putty přes IP adresu funguje!!
    Díky moc :) Pokud tomu dobře rozumím, tak teď můžu dělat instalace SW vzdáleně, že? Teď už jen rozchodit ten tmux... :)

    ERGOSUM: *deb neznám a nevím jestli chci :)
    Instaluji OpenFOAM podle návodu:
    Download v5.0 | Ubuntu | OpenFOAM
    https://openfoam.org/download/5-0-ubuntu/

    Einstein Toolkit podle:
    Simplified Tutorial for New Users - Einstein Toolkit Documentation
    https://docs.einsteintoolkit.org/et-docs/Simplified_Tutorial_for_New_Users

    Když šikovně rozsypeš zrní po klávesnici, tak to zvládne i slepice ;) Pro mě je to BlackBox = nepotřebuju podrobně znát, jak to funguje, potřebuju rozchodit danou funkci a tu používat. Jestli je uvnitř BlackBoxu linux nebo 7 trpaslíků je mi srdečně jedno.

    VYHULENY_UFO: Vždy na tom budu pracovat jen já.

    LUDO: Podle všeho to vypadá, že jsem právě to 1%, kdy to nestačí...
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ROSSUM: ipconfig = ifconfig
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam