• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    syslog
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    Zdravim, potrebuji zjistit, kdy jsem v minulem tydnu probudil(zapnul) a uspal(vypnul) PC s Ubuntu 16.04. Nevite nekdo jak? Dekuji.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    RAGNAROK: mi v Debianu nejak nefunguje firewallovany ftp.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Uz pouzivate nftables? Mam cekat nejake pasti?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RAGNAROK: Dobrý. Ale externí vypalovačku ještě mám.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Treba se nekomu muze hodit. dd if=iso of=/dev/sdx nestaci.
    Make a bootable Windows USB from Linux · One Transistor
    https://onetransistor.blogspot.cz/2014/09/make-bootable-windows-usb-from-ubuntu.html

    Jinak jsem objevil vifm budu testovat. Mel jsem v planu vyrobit si to vimscriptu. Ten emacsi keybinding v mc uz me stve.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    VYHULENY_UFO:
    no to prave nevim. Kdyz dam umount dev tak vypada ze disk se porad toci. Potrebuju ho odpojit od napajeni. Tak se obavam aby se stihly zaparkovat cteci hlavy. Zatim jsem dycky pouzival umount a o data jsem neprisel. Na widlich jsem to ani moc neresil aka "life is too short to safely remove usb". Asi budu pouzivat umount a pak udisksctl --power-off.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RAGNAROK: nemohlo by stacit sudo umount /mountpoint ?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    CHOROBA: Myslíš udisksctl?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ve scriptu bych si jel udisks --unmount /dev/sdb1
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    MARASAN:
    Rad bych znal command abych ho mohl pouzivat ve skriptu.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    RAGNAROK: pokud mas nejakej "explorer" souboru, je tam znacka vysunuti media, nejjednodussi postup imho.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Jak se spravne odebira usb hdd? Staci umount? Na to je ale potreba root prava.
    V debianu 9 na cinnamonu je applet ktery to umi i bez root prav.

    Nebo:
    udisksctl unmount -b /dev/sdX
    udisksctl power-off -b /dev/sdX
    command line - Eject / safely remove vs umount - Unix & Linux Stack Exchange
    https://unix.stackexchange.com/questions/178638/eject-safely-remove-vs-umount

    Pripadne eject?
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    GIOMIKY:
    zkousel jsi wmctrl?
    Resizing windows to a particular width and height instantly - Ask Ubuntu
    https://askubuntu.com/questions/94859/resizing-windows-to-a-particular-width-and-height-instantly
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Dotaz. Jak bych mohl v Gnome zmenit velikost okna na urcite rozmery? (320x200,640x400x800x600)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DELVIT: to je samozrejme pravda, ale realita je jina, sam to znas urcite sam. geniu s vysokejma skolama je min nez prumernych lidi....
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    CHOROBA:
    VYHULENY_UFO: To si vybrali vybrali špatný obor. V něm se musí učit pořád.

    DANYSEK: Díky. Tady bych to také uzavřel s tím, že Linux dnes použitelný pro desktop doma, případné dotazy či prosby o pomoc jsou zde vítány.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    CHOROBA: presne tak, uz sme duchodci pres 40, vetsina ma rodiny s detma a hafo jinejch zajmu, nez travit vecery studiem neceho, o cem vedi, ze jsou toho plny andoroidy, telefony, lednicky, dochazkovace nebo telefonni ustredny. oni vedi, komu maji zavolat, kdyz maji s timhle problem...


    DANYSEK: ja vim, ale musel sem odpovedet na komenty, protoze sem si nebyl zcela jist, jestli si vzajemne rozumime.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    VYHULENY_UFO: nic ve zlem - ale tohle je uz dost mimo tema tohoto klubu - jehoz smyslem je pomahat zacatecnikum, ne tu lidi strasit tim, jak je desktop nepouzitelny, coz je tvrzeni zjevne nepravdive a neopodstatnene ;-) Na debatu o pokrocilych resenich tu jsou jina - vhodnejsi - mista.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    DELVIT: kolegove se nechtej ucit :(
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam