• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    SATAI
    SATAI --- ---
    ERGOSUM: logické a fyzické mapování u sebe zas tak moc na SSD nesouvisejí.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MUXX: Odpovím od konce. Zvětšit se dá snadno. Odpojíš, zvětšíš, připojíš.
    Proč na konec? Za tím je zkušenost. Na SSD jsem ho měl uprostřed a protože má swap hodně čtení/zápis operací, vedlo to k chybám na disku. I když to samotné používání výrazně neovlivní, je pak lepší mít vadné sektory na konci disku a ten případně o několik GB zmenšit, než je mít uprostřed.

    AKA_THE_A: K tomu bych dodal, že Linux snese větší nedostatek místa než Widle.
    MUXX
    MUXX --- ---
    ERGOSUM: Proc swap zvlast na konec disku? Da se pak ten swap nejak elegantne zvetsit kdyz je na konci disku?
    CERMINEK
    CERMINEK --- ---
    FATBOZZ: dle mého je nejlepší cestou do toho skočit po hlavě... rezervovat víkend být online na Googlu, zazalohovat data a spustit to. kdysi jsem to takhle udělal, chtěl jsem to jen zkusit a Wilde už se nevrátili...
    Resp. vrátili, ale do služebního notebooku... Tam jsem bez Windows v háji. Ačkoliv přemýšlím o přechodu na Linux + virtuálky...
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    ERGOSUM: a taky nikdy nenechat dojít místo na disku :D
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    FATBOZZ: Dobrá věc je rozdělit disk na / , /home, swap. Swap má smysl dát na konec disku. Podívej se na nějaké optimalizované ovladače pro hry(grafiku, zvukovku, ...). Běhat do na 98% bude, ale na hry se asi vyplatí pohledat. No a pak jen své oblíbené programy. Zvykni si regulárně vypínat.
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    FATBOZZ: hlavne si taky rozmysli rozdeleni disku, dobry je treba dat si home zvlast a rozmysli si oddil na swap. I kdyz ten se da v pripade potreby pridelat i pozdejc. Jestli mas ssd, tak si na to tema taky neco projdi.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    nska neni potreba skoro nic, dobry je mrknout se na kompatidebilitu v pripade laptopu a doinstalovat additional drivers. Spis si vzpomen, co potrebujes za softy, mrkni se, jak se pridavaj repository a trada.
    i kdyz koukam v Mintu uz jede flatpak, tgze steam a dalsi uz sou primo v repozitari.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    FATBOZZ: se mi zdá, se hledáš spíš rady co udělat po čerstvé instalaci. to co tam píšou mi přijde z půlky jako mávání kouzelnou hůlkou a oba víme jak to s těmi wizardy je. ( next, next, next, neznámá chyba -1)
    z každé moderní distribuce dneska je SSD optimalizované, předpokládám.
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    RATTKIN: Jedinou podminkou je snad to ze bych tam chtel hry ze steamu, ale co jsem koukal do knihovny, spousta jich je na linux, tak by nemel byt problem.
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    RATTKIN: Dualboot nechci. Posledne me win nasraly tak ze uz nevermore. S linuxem si trosku rozumim, ale rad bych neco nevynechal a nejaky treba obecny tipy do zacatku jako napr tady https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/mint-cinnamon-first
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    FATBOZZ: udělat si dual boot nebo dva kompy, nebo aspoň zálohu. a máš jistotu
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    Ahoj, chtel bych se optat jestli neni nejake howto jak prejit z win na linux. Nejaky podrobny checklist co je treba udelat a nezapomenout.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    syslog
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    Zdravim, potrebuji zjistit, kdy jsem v minulem tydnu probudil(zapnul) a uspal(vypnul) PC s Ubuntu 16.04. Nevite nekdo jak? Dekuji.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    RAGNAROK: mi v Debianu nejak nefunguje firewallovany ftp.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Uz pouzivate nftables? Mam cekat nejake pasti?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RAGNAROK: Dobrý. Ale externí vypalovačku ještě mám.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Treba se nekomu muze hodit. dd if=iso of=/dev/sdx nestaci.
    Make a bootable Windows USB from Linux · One Transistor
    https://onetransistor.blogspot.cz/2014/09/make-bootable-windows-usb-from-ubuntu.html

    Jinak jsem objevil vifm budu testovat. Mel jsem v planu vyrobit si to vimscriptu. Ten emacsi keybinding v mc uz me stve.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    VYHULENY_UFO:
    no to prave nevim. Kdyz dam umount dev tak vypada ze disk se porad toci. Potrebuju ho odpojit od napajeni. Tak se obavam aby se stihly zaparkovat cteci hlavy. Zatim jsem dycky pouzival umount a o data jsem neprisel. Na widlich jsem to ani moc neresil aka "life is too short to safely remove usb". Asi budu pouzivat umount a pak udisksctl --power-off.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam