• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    FATBOZZ: Taky se kloním pro dočasný dualboot - už kvůli tomu, že výrobci často neposkytují nástroje pro udate biosu apod z jiného OS než z Win, takže až zjistíš, že tvůj NTB má zastaralou verzi, kvuli které ti nepojede třeba wifi nebo zvukovka, tak se to hodí =)
    KAERO
    KAERO --- ---
    FATBOZZ: dualboot si ze zacatku nechej. nez se zorientujes, muze se hodit kdyz budes potrebovat ted rychle neco udelat. linuxove partitiony potom pujdou snadno zvetsit na ukor smazanych windowsich.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    FATBOZZ: se mi zdá, se hledáš spíš rady co udělat po čerstvé instalaci. to co tam píšou mi přijde z půlky jako mávání kouzelnou hůlkou a oba víme jak to s těmi wizardy je. ( next, next, next, neznámá chyba -1)
    z každé moderní distribuce dneska je SSD optimalizované, předpokládám.
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    RATTKIN: Dualboot nechci. Posledne me win nasraly tak ze uz nevermore. S linuxem si trosku rozumim, ale rad bych neco nevynechal a nejaky treba obecny tipy do zacatku jako napr tady https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/mint-cinnamon-first
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    FATBOZZ: udělat si dual boot nebo dva kompy, nebo aspoň zálohu. a máš jistotu
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    Ahoj, chtel bych se optat jestli neni nejake howto jak prejit z win na linux. Nejaky podrobny checklist co je treba udelat a nezapomenout.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    syslog
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    Zdravim, potrebuji zjistit, kdy jsem v minulem tydnu probudil(zapnul) a uspal(vypnul) PC s Ubuntu 16.04. Nevite nekdo jak? Dekuji.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    RAGNAROK: mi v Debianu nejak nefunguje firewallovany ftp.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Uz pouzivate nftables? Mam cekat nejake pasti?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RAGNAROK: Dobrý. Ale externí vypalovačku ještě mám.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Treba se nekomu muze hodit. dd if=iso of=/dev/sdx nestaci.
    Make a bootable Windows USB from Linux · One Transistor
    https://onetransistor.blogspot.cz/2014/09/make-bootable-windows-usb-from-ubuntu.html

    Jinak jsem objevil vifm budu testovat. Mel jsem v planu vyrobit si to vimscriptu. Ten emacsi keybinding v mc uz me stve.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    VYHULENY_UFO:
    no to prave nevim. Kdyz dam umount dev tak vypada ze disk se porad toci. Potrebuju ho odpojit od napajeni. Tak se obavam aby se stihly zaparkovat cteci hlavy. Zatim jsem dycky pouzival umount a o data jsem neprisel. Na widlich jsem to ani moc neresil aka "life is too short to safely remove usb". Asi budu pouzivat umount a pak udisksctl --power-off.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RAGNAROK: nemohlo by stacit sudo umount /mountpoint ?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    CHOROBA: Myslíš udisksctl?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ve scriptu bych si jel udisks --unmount /dev/sdb1
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    MARASAN:
    Rad bych znal command abych ho mohl pouzivat ve skriptu.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    RAGNAROK: pokud mas nejakej "explorer" souboru, je tam znacka vysunuti media, nejjednodussi postup imho.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Jak se spravne odebira usb hdd? Staci umount? Na to je ale potreba root prava.
    V debianu 9 na cinnamonu je applet ktery to umi i bez root prav.

    Nebo:
    udisksctl unmount -b /dev/sdX
    udisksctl power-off -b /dev/sdX
    command line - Eject / safely remove vs umount - Unix & Linux Stack Exchange
    https://unix.stackexchange.com/questions/178638/eject-safely-remove-vs-umount

    Pripadne eject?
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    GIOMIKY:
    zkousel jsi wmctrl?
    Resizing windows to a particular width and height instantly - Ask Ubuntu
    https://askubuntu.com/questions/94859/resizing-windows-to-a-particular-width-and-height-instantly
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Dotaz. Jak bych mohl v Gnome zmenit velikost okna na urcite rozmery? (320x200,640x400x800x600)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DELVIT: to je samozrejme pravda, ale realita je jina, sam to znas urcite sam. geniu s vysokejma skolama je min nez prumernych lidi....
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    CHOROBA:
    VYHULENY_UFO: To si vybrali vybrali špatný obor. V něm se musí učit pořád.

    DANYSEK: Díky. Tady bych to také uzavřel s tím, že Linux dnes použitelný pro desktop doma, případné dotazy či prosby o pomoc jsou zde vítány.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam