• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    KAERO
    KAERO --- ---
    SUK: ja si totiz porad pohravam s myslenkou ze to je neuzitecna blbost. jasne muzu prenest nejakou zatez z cpu na gpu, ale zda se mi ze ta zatez je tak mala, ze to realne nema smysl. protoze pokud zobrazuju male veci (zpracovatelne ocima a mozkem), tak je zatez mala. pokud zobrazuju velke veci, kdy by ta zatez uz mela vyznam, tak to zase nejde zpracovat ocima a mozkem a nema to smysl.

    navic premyslim, proc konsole jede +- stejne rychle jak tobe to alacritty, kdyz jsem nemel gpu akceleraci.
    SUK
    SUK --- ---
    KAERO: Ja to vypisoval ciste jen proto, abych vyzkousel dve veci proti sobe - tedy jestli se ta jakasi "hw akcelerace" nejak projevi nebo ne ;)
    KAERO
    KAERO --- ---
    SUK: zkusil jsem log soubor 740 M velky, 684 k radku v konsole:
    real 0m9.085s
    user 0m0.001s
    sys 0m2.347s

    ale netusim jesli je konsole akcelerovany nebo ne. akceleraci KDE4 mam vypnutou.

    btw k cemu je vlastne dobre vypisovani tak dlouhych logu do terminalu? ocima to stejne nejde prohledat
    SUK
    SUK --- ---
    KAERO:
    [suk@rectaurus ~]$ ls -lah /var/log/mpd.log
    -rw-rw-rw- 1 mpd root 798M Feb 28 20:37 /var/log/mpd.log
    [suk@rectaurus ~]$ cat /var/log/mpd.log | wc -l
    17257893
    KAERO
    KAERO --- ---
    SUK: pro predstavu jak dlouhe logy to jsou?
    SATAI
    SATAI --- ---
    SUK: zajimalo mne, co je pod tim...
    SUK
    SUK --- ---
    SATAI: Xorg + i3wm ;) Proc se ptas?
    GIOMIKY: viz tenhle post a tenhle :)
    SATAI
    SATAI --- ---
    SUK: To jedes pod waylandem?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    SUK: blbej dotaz... Co gnome-terminal?
    SUK
    SUK --- ---
    Zkusil jsem vypsat dlouhy logy. Terminator vs Alacritty. Stejny font, stejna velikost, zadny scrollback (u alacritty bohuzel default).
    Alacritty:
    real 0m28.311s
    user 0m0.007s
    sys 0m26.933s

    Terminator:
    real 1m20.027s
    user 0m0.010s
    sys 0m27.714s


    Takze... roli to hraje, docela ;)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    KAERO: Většinou mi CPU dělají něco, co ten výstup *generuje*, takže vypisování je v prioritách OSu až někde vzadu ;)
    KAERO
    KAERO --- ---
    hm, ja takrka vzdycky pouzival konsole, a nikdy jsem s plynulosti a rychlosti zobrazeni a scrolovani velkych dat nemel problem (hlavne kdyz omylem vypisu do terminalu 10 mega vzorku - relanych cisel - z mereni). tak jsem tak nejak myslel ze dneska uz vsechny cpu jsou natolik vykonne ze tohle je marginalni problem.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    KAERO: ja o tom cetl pred casem, par mesici, ale v podstate jak pise SATAI, plynuly a zaroven velice rychly skrolovani. Ostatni pri velkym vypisu maji neco vyhodit, aby vypadaly rychle a plynule. Nemel jsem zatim silu to zkusit.
    Ostatni emulatory moc pro mne nejsou; jedu v uxtermu z tmuxem, cili nejaky serepticky nepotrebuju. Tenhle mne ovsem zaujal.
    SATAI
    SATAI --- ---
    Notabene bez akcelerace bude docela tezke se dostat k plynulemu skrolovani pri HiRes a treba 120Hz
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    KAERO: Nevim jak tam, ale ja mam terminal nastaveny jako polopruhledny, takze je v nem videt pozadi obrazovky - tohle by klidne GPU mohlo nejak samo. Krome toho tyhle terminaly vetsinou (ac samy textove) bezi v grafickem rozhrani, takze i ten text se renderuje jako grafika (prislusna pismenka v prislusnych barvach) - zase GPU muze prevzit cas zateze CPU. Jelikoz muj model prace je spousta terminalu, par prohlizecu, zadna gamesa a kompilace na pozadi, tak cokoli od CPU prevezme GPU mi praci zrychli (vice ci mene). Protoze GPU se mi v podstate porad vylozene flaka.
    Pokud bych chtel parit nejakou narocnou gamesku, tak asi pozaviram vetsinu ostatnich aplikaci, tedy i terminalu, a GPU se bude venovat gamesce.
    KAERO
    KAERO --- ---
    MARASAN: precetl jsem s tu github stranku a nepsali to tam, tak se ptam: k cemu je gpu akcelerace u emulatoru terminalu?
    SUK
    SUK --- ---
    SATAI: Zkusil a rychlym googlenim jsem nalezl dve reseni, z nichz jedno bylo nesmysl (nastavit si nejaky konkretni locales - ktery navic mam) a druhy (nainstalovat balik vte misto vte-ng) nicemu nepomohlo. Takze ted mam alacriTTY a testuju.

    Zatim muzu rict, ze to funguje a mam problemy jen 3:
    - barvy jsou hnusne vyblity a spatne citelny nekdy (lze ovsem upravit v configu)
    - neumi Ctrl + click na link, aby me to preneslo rovnou do prohlizece
    - A jako neprijemny bonus k predchozimu - dvojklik na link ho nevybere celej ale bez "http://", takze s linkem je to tezsi :(
    SATAI
    SATAI --- ---
    SUK: co ti říkají logy?

    Resp. zkusil jsi ho spustit z xtermu a kouknout na stderr? ;-)
    SUK
    SUK --- ---
    MARASAN: Zkusim, protoze zmineny gnome-terminal mi bohuzel vubec nenastartuje :D
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    CHOROBA: aha, tak staci napsat v konzoli 'reset' a je opraveno
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    SUK: zkus Alacritty a poreferuj:

    GitHub - jwilm/alacritty: A cross-platform, GPU-accelerated terminal emulator
    https://github.com/jwilm/alacritty
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam