• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Jinak, jo nejsem velkej fanousek Linuxu, ale jeste taky jsem to s nim nezvdal. Myslim, ze pohledu uzivatelskyho desktopu, objektivni duvody proc ho nemit tak moc rad, viz:
    Main Linux problems on the desktop, 2018 edition or why Linux sucks
    http://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    MARASAN: Mam spoustu partition imagu se zalohovama, takze sem to zkousel opakovane a pouzival rozumny navody a jak sem rikal, te system byl podstate cistej, mam ho v podstate jen jako zalohu a bootloader.. Ale chtel sem ho povysi kvuli novejsimu Grubu.
    Cista instalace by byla jednodusi, ale to je nedelam u zadnyho OS, to je zbabela cesta a oni to vzdycky nejak jde a jeste se clovek neco nauci.

    Nejvic me zarazi, ze se starym kernelem 3.2 - co pouziva D7 to jelo. D8 pouziva 3.16 a D9 4.9.

    Ted by mi fakt stacilo rozjed ten D8 boot do xserveru jako user, tu D9 bych si nechal na jindy.

    Fakt na ty samy masine mi jede - Ubuntu 16.04, Mint 18.3, Arch, Sabayon, Win XP, Win 7, Win10, Mac OS Siera, LMDE 2, Unraid - tak zrovna Debian, kterej sem mel za neco jako solid distribuci pro ten bootloader by si taky mohl dat rict.

    Vic OS porovnavani / ladeni vykonu hrani na nich je takovy moje hobby.. kazdej mame neco.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    SATAI: Popsal sem problem dost detailne a pridal log, co byste jako jeste chteli?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RATTKIN: ja mam na debianu (skoro) vsechno, ale obcas je s tim mrzeni, prijde mi, ze celej enterprise world je delanej pro redhat
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RUTHAN: promin, me dyckyu rozilis a vecer mivam vypnutej mentalni ignorelist ;)

    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    hele, teď jsem přešel na serverech ze suse na Debian
    SATAI
    SATAI --- ---
    MARASAN: Protoze je Ruthan prudic, co se neumi ani poradne zeptat?
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    Tipuju display manager,necetl jsem ovsem logy.
    Pokud si to ale rozesral instalaci v8 a v9,je imho cas koupit disk,pripojit do ethernetu a nainstalovat cistrej stretch. Budes to mit driv zkopirovany,nez bys to dal do cajku.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Zkousel sem i upgradovat na 9 - stretch, ale tam to vypada, taky komplikovane, dostavam nejaky USB descriptor hlasky pri bootu.. a krom toho to zatuhne na broadcom bluetooth 4.0 USB donglu.

    Google rika, ze mam nahrat neco do lib - coz mi teda prijde trapny reseni, ale dobre...
    https://github.com/winterheart/broadcom-bt-firmware

    ale i pak se dostanu do stavu, kdyz mi blika termina a nebo monitor - out of signal - ceny pozadi.. Nvidia drivery sem zkousel preinstalovat, ale nepomohlo to. Zkousel sem se i jinej, ze default kernel 4.9 - 4.13 z backports, ale problem je stejnej.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Ahoj,
    potreboval bych poradit s upgradem Debi(li)anu 7 na 8 na desktopu - Z97 - broadwell, Geforce 970, hodne usb kramu a Aver TV karta, jiny distribuce na tom behaji ok.

    Debian 7 fungoval ok. System se skoro cistej, velmi malo neVanila baliku, po upgradu mi gnome 3 - ukazalo generickou chybu - oh, no something is wrong.

    Kdyz sem se dival do logu, bylo tam cosi o Nouveau uknow chipset.. Tak sem nainstaloval Nvidia zavrenej driver, posledni.. Boot je porad konci s touhle hlaskou, ale problem je zda se jinde.

    Jelikoz kdyz z ty obrazovku s chybou spustim Xka pres vyvaleni sudu (sudo startx), tak GUI normalne naskonci a funguje ok, vcetne akcelerace grafiky - nvidia panel ukazuje vsechno ok. Kdyz to spustim jako user (admin prava) - startx, tak GUI nenaskoci.

    Stalo se to i jinejm lidem, kteri tvrdi, ze jiny prostredi, nez Gnome3 funguje, vic sem zatim nenasel.

    Tady je log z bootu, dostavam tam nejakou hlasku o tom, ze Gnome startuje moc brzo:
    WARNING: App 'gnome-shell.desktop' respawning too quickly

    Zkousel sem reinstalovat asi 2 Gnome baliky zatim nic.

    Klasicky kazda rada dobra. Jinak v tom admin Gnome je jen polozka Logout, coz me posle zpatky do terminalu, bylo by fajn, aspon mit moznost tam switchnout usera jako workaround.
    Dropbox - jornalLog2.txt
    https://www.dropbox.com/s/9tp7r1xzsdty5va/jornalLog2.txt?dl=0
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    TULEN: Ještě mě napadlo: Máš to USB naformátované s flag bootable?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    FATBOZZ: elinks ;D

    ne, problem neni browser, ale obsah. tgze blokovat co jde, a kdyz uz nacitas kokotiny(java,flash,video.....) tak ne v moc tabech. vyhrat nad tim proste nelze.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    FATBOZZ:
    w3m-img
    netsurf
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    CHOROBA: co doporučuješ jako lightweight browser pro tyhle případy?
    EXX
    EXX --- ---
    TULEN: vim prd.. ale jako spesl to nevypada.. spis well implemented.. jako z kontext menu udelat bootable usb libovolnyho iso.. mi prijde cool..
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    novejsi ktera podporuje spis
    TULEN
    TULEN --- ---
    TULEN: ptam se rychleji nez googlim. https://cs.wikipedia.org/wiki/Unified_Extensible_Firmware_Interface

    takze starsi verze puppz linuxu ktera nepodporuje UEFI by mi pomohla?
    TULEN
    TULEN --- ---
    CHOROBA: tohle UEFI oznaceni , co to je, narazil jsem an to tusim v tom tu obtiz, ale vubec netusim co to je.


    CHOROBA: momentalne jsem na Lubuntu, kde jsem pomerne spokojenej, ale chtel jsem to zkusit este odlehcit.


    DANIELSOFT: DVD/CD varianta u me odpada. ten pocitac nema mechaniku.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jinak - lighweight je vetsina distribuci co ma lxde,xfce....na to ti staci i 1G ramky. Problem ale stejne nastane o pet minut pozdeji, kdy spustis firefox/chrome a otevres 5 tabu.

    treba na starym core2duo laptopu s 2G ramky mam linux mint + Mate desktop a jede to supr(da se s tim delat bezna cinnost). co to urychlilo asi o 500% byla vymena disku za SSD.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    otazka esli tvuj laptop nema zaple UEFI, tam by mohl mit Pupppy problem. ale posledni verze uz snad ne.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam