• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    RUTHAN:
    Jsem to tu daval uz.
    Treba tohle ve windows nefungovalo spolehlive nikdy a jeden z hlavnich duvodu proc jsem hodil widle do hnoje:
    "Resume after suspend in Linux is unstable and oftentimes doesn't work."

    Ted na debianu vecne plna RAM a suspend klidne 50x za sebou bez zadnyho zpomaleni. Na widlich po prvnim suspendu se vsechno tahlo jak snek a druhej suspend ani nerozdejchaly.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Jinak, jo nejsem velkej fanousek Linuxu, ale jeste taky jsem to s nim nezvdal. Myslim, ze pohledu uzivatelskyho desktopu, objektivni duvody proc ho nemit tak moc rad, viz:
    Main Linux problems on the desktop, 2018 edition or why Linux sucks
    http://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    MARASAN: Mam spoustu partition imagu se zalohovama, takze sem to zkousel opakovane a pouzival rozumny navody a jak sem rikal, te system byl podstate cistej, mam ho v podstate jen jako zalohu a bootloader.. Ale chtel sem ho povysi kvuli novejsimu Grubu.
    Cista instalace by byla jednodusi, ale to je nedelam u zadnyho OS, to je zbabela cesta a oni to vzdycky nejak jde a jeste se clovek neco nauci.

    Nejvic me zarazi, ze se starym kernelem 3.2 - co pouziva D7 to jelo. D8 pouziva 3.16 a D9 4.9.

    Ted by mi fakt stacilo rozjed ten D8 boot do xserveru jako user, tu D9 bych si nechal na jindy.

    Fakt na ty samy masine mi jede - Ubuntu 16.04, Mint 18.3, Arch, Sabayon, Win XP, Win 7, Win10, Mac OS Siera, LMDE 2, Unraid - tak zrovna Debian, kterej sem mel za neco jako solid distribuci pro ten bootloader by si taky mohl dat rict.

    Vic OS porovnavani / ladeni vykonu hrani na nich je takovy moje hobby.. kazdej mame neco.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    SATAI: Popsal sem problem dost detailne a pridal log, co byste jako jeste chteli?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RATTKIN: ja mam na debianu (skoro) vsechno, ale obcas je s tim mrzeni, prijde mi, ze celej enterprise world je delanej pro redhat
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RUTHAN: promin, me dyckyu rozilis a vecer mivam vypnutej mentalni ignorelist ;)

    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    hele, teď jsem přešel na serverech ze suse na Debian
    SATAI
    SATAI --- ---
    MARASAN: Protoze je Ruthan prudic, co se neumi ani poradne zeptat?
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    Tipuju display manager,necetl jsem ovsem logy.
    Pokud si to ale rozesral instalaci v8 a v9,je imho cas koupit disk,pripojit do ethernetu a nainstalovat cistrej stretch. Budes to mit driv zkopirovany,nez bys to dal do cajku.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Zkousel sem i upgradovat na 9 - stretch, ale tam to vypada, taky komplikovane, dostavam nejaky USB descriptor hlasky pri bootu.. a krom toho to zatuhne na broadcom bluetooth 4.0 USB donglu.

    Google rika, ze mam nahrat neco do lib - coz mi teda prijde trapny reseni, ale dobre...
    https://github.com/winterheart/broadcom-bt-firmware

    ale i pak se dostanu do stavu, kdyz mi blika termina a nebo monitor - out of signal - ceny pozadi.. Nvidia drivery sem zkousel preinstalovat, ale nepomohlo to. Zkousel sem se i jinej, ze default kernel 4.9 - 4.13 z backports, ale problem je stejnej.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Ahoj,
    potreboval bych poradit s upgradem Debi(li)anu 7 na 8 na desktopu - Z97 - broadwell, Geforce 970, hodne usb kramu a Aver TV karta, jiny distribuce na tom behaji ok.

    Debian 7 fungoval ok. System se skoro cistej, velmi malo neVanila baliku, po upgradu mi gnome 3 - ukazalo generickou chybu - oh, no something is wrong.

    Kdyz sem se dival do logu, bylo tam cosi o Nouveau uknow chipset.. Tak sem nainstaloval Nvidia zavrenej driver, posledni.. Boot je porad konci s touhle hlaskou, ale problem je zda se jinde.

    Jelikoz kdyz z ty obrazovku s chybou spustim Xka pres vyvaleni sudu (sudo startx), tak GUI normalne naskonci a funguje ok, vcetne akcelerace grafiky - nvidia panel ukazuje vsechno ok. Kdyz to spustim jako user (admin prava) - startx, tak GUI nenaskoci.

    Stalo se to i jinejm lidem, kteri tvrdi, ze jiny prostredi, nez Gnome3 funguje, vic sem zatim nenasel.

    Tady je log z bootu, dostavam tam nejakou hlasku o tom, ze Gnome startuje moc brzo:
    WARNING: App 'gnome-shell.desktop' respawning too quickly

    Zkousel sem reinstalovat asi 2 Gnome baliky zatim nic.

    Klasicky kazda rada dobra. Jinak v tom admin Gnome je jen polozka Logout, coz me posle zpatky do terminalu, bylo by fajn, aspon mit moznost tam switchnout usera jako workaround.
    Dropbox - jornalLog2.txt
    https://www.dropbox.com/s/9tp7r1xzsdty5va/jornalLog2.txt?dl=0
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    TULEN: Ještě mě napadlo: Máš to USB naformátované s flag bootable?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    FATBOZZ: elinks ;D

    ne, problem neni browser, ale obsah. tgze blokovat co jde, a kdyz uz nacitas kokotiny(java,flash,video.....) tak ne v moc tabech. vyhrat nad tim proste nelze.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    FATBOZZ:
    w3m-img
    netsurf
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    CHOROBA: co doporučuješ jako lightweight browser pro tyhle případy?
    EXX
    EXX --- ---
    TULEN: vim prd.. ale jako spesl to nevypada.. spis well implemented.. jako z kontext menu udelat bootable usb libovolnyho iso.. mi prijde cool..
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    novejsi ktera podporuje spis
    TULEN
    TULEN --- ---
    TULEN: ptam se rychleji nez googlim. https://cs.wikipedia.org/wiki/Unified_Extensible_Firmware_Interface

    takze starsi verze puppz linuxu ktera nepodporuje UEFI by mi pomohla?
    TULEN
    TULEN --- ---
    CHOROBA: tohle UEFI oznaceni , co to je, narazil jsem an to tusim v tom tu obtiz, ale vubec netusim co to je.


    CHOROBA: momentalne jsem na Lubuntu, kde jsem pomerne spokojenej, ale chtel jsem to zkusit este odlehcit.


    DANIELSOFT: DVD/CD varianta u me odpada. ten pocitac nema mechaniku.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jinak - lighweight je vetsina distribuci co ma lxde,xfce....na to ti staci i 1G ramky. Problem ale stejne nastane o pet minut pozdeji, kdy spustis firefox/chrome a otevres 5 tabu.

    treba na starym core2duo laptopu s 2G ramky mam linux mint + Mate desktop a jede to supr(da se s tim delat bezna cinnost). co to urychlilo asi o 500% byla vymena disku za SSD.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    otazka esli tvuj laptop nema zaple UEFI, tam by mohl mit Pupppy problem. ale posledni verze uz snad ne.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam