• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    misto "su" musis davat "su -"
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    LOFEEK42: Jak se na toho roota přihlašuješ?
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    LOFEEK42: měl bys mít /usr/sbin v proměnné $PATH, pak ti to půjde pustit odkudkoli pouhým zadáním příkazu
    LOFEEK42
    LOFEEK42 --- ---
    tak další dotaz level linuxguru.... nahodil jsem debian 10 a například adduser musím spouštět takto ./usr/sbin/adduser. Když napíšu adduser test, tak to vyhodí hlášku
    bash: adduser: příkaz nenalezen

    horší je to ale s usermod, kterej nespustím vůbec, tedy usedmod -aG nezná, ./sbin/usermod nezná, ./usr/sbin/usermod taky nezná, tady už fakt nevím jak to spouštět
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    Ola, řešil jste někdo mount samba serveru na LUKS oddíl? přesněji při loginu do samby automatický mount LUKS oddílu a následný umount při odhlášení?
    LOFEEK42
    LOFEEK42 --- ---
    pff vyreseno reinstalem a stažení hotového isáče PVE....
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Pokud nemá grafiku od Nvidie a nainstaluje nejlíp Fedoru… tak už je to dneska prakticky jedno.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    KLEINZACH: nechces wayland, chces stary x11. Wayland este potrebuje par let dolestit. ;)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KLEINZACH: To všechno ti poskytne většina distribucí(včetně games).
    KLEINZACH: Těžko říct. Někdo tvrdí, že je to to nejlepší, někdo že nejhorší a mnozí netuší oč jde.
    Polož si otázku zda má jedno či druhé vlastnost proč bys to chtěl zavrhnout.

    Já osobně používám Lubuntu a největší problémy mám s plným diskem. ;-)
    LOFEEK42
    LOFEEK42 --- ---
    RAINBOF: ne, to je klasickej server rackovej na eth síti
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    MARASAN: 99% bezne pouzivani - firefox, mplayer, vim a gcc. ale klidne i nativni linuxovy gamesy jestli to jde (netusim jaka je situace)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    KLEINZACH: a jakoze na co bys to rad?
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    prosimvas pro cloveka co delal naposled s X11R5 :) mam chtit neco jinyho nez xorg? je ten wayland k necemu a stabilni?
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    LOFEEK42: budu hadat jsi na wifine :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    brctl show
    je tvuj kamarad na hostu
    pak iptables -L a iptables -L -t nat

    kdyz si nastavis ip rucne, dej na guestu command arp, vypise ti co vidi atd. zkus ping, route -n , traceroute
    LOFEEK42
    LOFEEK42 --- ---
    ok, takže moje vize jak by to asi mělo fungovat je ta tam.

    moje představa byla, že přes bridge dostanu IP skrz nadřazený dpcp server. Takto se neděje, vmbr0 nevidím ani ve výpisu přes ip addr a ip link, vidím tam pouze ens18 což je ten virtuální interface.

    Tedy aktuálně je asi chyba v tom, že bridge nebridguje na virtuální interface? Já o sítích něco vím, ale v linuxu nevím jak to dát dohromady.

    NAT neběží, ten jsem ani nechtěl, chtěl jsem aby virtuál dostal ip rozsahu lokálních adres 192.168.0.0/24, tak abych nemusel řešil dvojitý portforwarding. Otázkou teď je, proč nedostávám IP přes dhcp, proč nepingám VM host, když nastavím IPku ručně?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    a jinak jo, ip adresu bys mel mit na bridge, ne na slave iface
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    na starsich verzich proxmoxu nebyl myslim NAT nativne pustenej, novy nevim

    se podivej do konzole esli je:

    iptables -L
    iptable -L -t nat
    LOFEEK42
    LOFEEK42 --- ---
    CHOROBA: díky za radu, snažím se přijít spíš na to co mám špatně. Někde jsem se dočetl, že nemám mít IP adresu na interface ale na vmbr, přijde mi trochu kostrbaté to upravovat tímhle příkazem. Ten proxmox přece musí umět připojit VM k internetu bez toho abych tam editoval tyhle věci? Nebo se pletu?
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    ABE: technicky vzato je tam oboji, viz
    update-alternatives --config iptables
    -legacy jsou iptables, -nft nftables ; pro ip6tables treba menit analogicky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam