• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    RATTKIN: Hodně dat je relativní pojem... některé výsledky mají 1GB, některé 50GB. Dost často je to hodně malých souborů a manipulace s nima zdržuje a je "otravná"... proto to chci mít na jednom místě a přesouvat to co nejméně.
    Zálohování řeším překopírováním na univerzitní úložiště, které je pomalé, ale kapacita je více než dostatečná... (931 TB)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ROSSUM: hodně dat, 2tb, já myslel za sekundu, když je to za rok, to by šlo dát na nějaký levný nas.
    tam bys udělal úložiště a nevadilo by když jeden komp je vypnutý.
    Jak máš řešené zálohování?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ROSSUM: "Sedím u dvou počítačů současně a jiné prostředí mě pletlo"
    Dělal jsem si papír na Adobe a tam (pochopitelně) Windows. Vedle jsem měl svůj notebook s Gimpem, Scribusem, Inkscape, ..., pod Linuxem. Zkoušel jsem "vše" na obou platformách. Ani mi to matoucí nepřišlo. V okamžiku, kdy začneš vnímat funkce a přestaneš vnímat tlačítka, problém pomine.

    Také používám zvlášť disk na systém a na data.
    Disk mám připojený jako /home
    Samozřejmě zálohy. Ale zálohy osobního nastavení, prohlížeče, pošty, hesla atd. to chce spravovat zvlášť.
    V tvém případě bych disk možná připojoval jako /home/data a věci využívající systém tam neměl.

    Jednoduchost a odolnost je NAS.

    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    MCKIDNEY: Jsem dlouholetý uživatel Windows... Linuxu jsem se nebránil, ale nebyl důvod. Kvůli dizertaci jsem musel začít používat linux, tak jsem po prátkém průzkumu zvolil Ubuntu s KDE. Sedím u dvou počítačů současně a jiné prostředí mě pletlo, tak jsem si ten linux naskinoval jako Win7.
    Na tom linuxu používám Salome-platform na generování výpočetní sítě (mesh) a OpenFoam na simulaci proudění (CFD). Oboje produkuje hodně dat... cca 1-2 TB/rok +/-

    Hlavní pracovní počítač jede na Win7, které jedou už asi 5 let bez reinstalace a není důvod to měnit.
    U linuxu je to jiné, tam jsem před lety začínal s verzí 14.04, která se mi moc líbila, ale po čase tam přestaly některé věci chodit jak měli, tak jsem postupně vyzkoušel vše až po poslední 19.04, kterou tam mám teď.

    Protože relativně často reinstaluji systém na tom linuxovém stroji, potřebuji nějak oddělit data a přitom je sdílet s hlavním pracovním strojem s Win7. Tak jsem se rozhodl dát data na jiný fyzický disk, který po reinstall systému jen připojím, nasdílím pro Win7 a jedu dál.
    Jenže toto mi zatím nefunguje, tak zvažuji, že prostě data budou na stroji s Win7 a holt budu muset po sítí přesouvat větší objemy dat...

    Pokud máte nějaký nápad, jak dané procesy vyřešit lépe/jednodušeji atp. jsem otevřen každému nápadu. Základ je jednoduchost a odolnost.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ROSSUM: To je prave ono, ty si myslis ze jsou to trivialni ukony, ale nejsou.
    Nasdilet pripojeny disk - super easy
    Nasdilet dynamicky pripojeny disk uzivatelem skrze desktop GUI - to uz neni tak jednoduche.

    Muj nejvetsi argument pro linux je casto popsan jako layers of simplicity.
    Kazdy krok v linuxu by mel byt snadny a pouze spojovat dalsi snadne kroky.
    Tato filosofie neni casto ocenena - protoze muzes udelat komplexni ulohu jako "AirDrop", ktere vypada jednoduse pro uzivatele.

    Radn bych ti pomohl s tou sambou, ale asi si nenajdu cas virtualizovat si tu kubuntu a zkouset nahodne replikovat tvuj problem. Lepsi by bylo se postupne dopracovat k tomu co presne chces a potom to navrhnout aby jsi nemusel resit nahodny bug.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    //vsechno nejlepsi linuxi!

    Linux oslavil 28. narozeniny - Root.cz
    https://www.root.cz/zpravicky/linux-oslavil-28-narozeniny/
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    GILHAD: Tomu rozumím. Třeba u W7 byla ta míra myšlení za uživatele ještě přijatelná. U W10 jsem z toho vyloženě nešťastný.
    Proto se začínám věnovat Linuxu, abych některé úkoly a procesy přenesl na něj. Nicméně se ukazuje, že i triviální úkoly jsou někdy docela problém... :(
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    ROSSUM: Problém je, že Linux udělá přesně to, co mu řekneš, Windows to, co si myslí, že bys měl na mysli, pokud bys nevěděl, co děláš.
    Takže i u jednoduchých věcí chce Linux přesný popis, zatímco Windows to "nějak"udělají.
    U složitých věcí Linuxu přesně řekneš co a jak a on to prostě udělá, zatímco s Windows se přetahuješ, protože ti nevěří, že to není omyl a mohl bys chtít něco složitého a tak se tě snaží "opravit".
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Ty si porad myslis, ze samba pepa je posix pepa a to neni pravda u Samba.

    Neverim ze to bude formatovanim, s tim souvisi jenom fuse a ten ti umozni allow-others kdyz to premountujes spravne. V tvem pripade mozna bude stacit: force user = pepa v smb.conf

    Jako nejlepsi reseni pro samba vidim formatovat XFS ci ext4 a pripojit dovnitr uz existujiciho sdileni.
    Tim si overis ze problem je jenom u konkretnich disku.

    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    JADE: v Nastavení - Odpojitelná úložiště - jsem zapnul [x] Povolit automatické připojování odpojitelných médií.
    Před tím jsem přes right-click v sekci Zařízení dával Připojit.
    s fstab jsem lehce experimentoval, ale vzhledem k tomu, že i drobná chyba vedla k tomu, že systém nenaběhl, tak mě to přestalo bavit. Z Windows jsem zvyklý, že můžu s hardwarem libovolně šachovat a systém to nějak pobere. Linux tak benevolentní není.
    Snažím se o co nejjednodušší řešení. Aktuálně je to tak, že jsem nainstaloval na jeden fyzický disk sysém Kubuntu 19.04, aktualizace a cca 2-3 softy. Pak jsem připojil druhý disk, kde jsou výpočetní data, zapnul automatické připojování a opět přes kontext menu nastavil sdílení, jak jsem zvyklý ve Windows.
    Protože nefungovalo sdílení toho disku, tak jsem zkusil udělat v home ten další adresář a tam to normálně jede, tzn. sdílení v systému (samba) je plně funkční.

    MCKIDNEY: uživatel pepa má ke všemu full access a je owner. Všude. Ve Windows dávám samozřejmě přihlásit pomocí jiných pověření a jde to jen do toho sdílení v adresáři home/data1. Disk data2 to sice vidí, ale nepustí mě to tam, že prý nemám dostatečná oprávnění... i když v linuxu mají obě složky úplně stejné nastavení.

    Zkusím tam dneska dát jiný disk, který bude naformátovaný třeba ext4 nebo exFAT a uvidíme, co to udělá...
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Nicmene v tomhle pripade si myslim: bud user pepa nema pristup, nebo windows uzivatel neni pepa.

    muzes zkusit napsat getenforce a zjistit zda je zapnuty SELinux
    pomoci ls overit ze ma pepa prava na adresar s x
    pomoci windows vynutit ze je to opravdu pepa kdo se prihlasi.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    no ntfs muze byt problem protoze je to fuse a tedy systemova sluzba tam nebude videt.
    Nicmene to same muze byt zpusobeno pomoci SELinux.
    JADE
    JADE --- ---
    podle me muze bejt problem i v mountovani...jak mas ten disk namountovanej ? natvrdo pres fstab, nebo se ti pripojuje az po nabootovani, pres "pruzkumnik" a to mountovaci tlacitko ? jinak pres sambu sdilim z linuxu ntfs disk s datama do site bez problemu, ale teda jen slozku s filmama a mp3...
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: Podívám se po tom exFAT.
    Obecně mi jde o to, abych uměl v linuxu (ideálně Kubuntu) nasdílet celé disky a přistupovat k nim (hlavně) z Win7/10.
    Na MS Win je to sranda... ale chci tuhle službu přenést na linux.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ROSSUM: bude problem, protoze windows standartne neprectou ext fs. mozna bych se podival po necem jako exFat, to by ti melo umoznit s nejakejma drobnejma omezenima prenaset data mezi win/lin/apple.

    exFAT – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/ExFAT
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: aha... takže když bych ten disk naformátoval pod linuxem jako ext4, tak by problém být neměl?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ROSSUM: ja sem si jisty, ze vetsina linuxu pouziva pro pristup k nfs ntfs3g ( http://www.tuxera.com/community/ntfs-3g-download/ ) .. hledal bych problem v tomhle a pravech.
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: Nejsem si jistý, ale asi jsem to formátoval pod W7 (NTFS) a data tam nahrnul pod linuxem. Žádný fuse ani jiné speciality nepoužívám...
    Zkusím to dát do stroje s W10, ale to už dneska nestihnu...
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ROSSUM: fuseblk by mohla byt partysna od fuse, pocitam ze na tom nejspis honis ntfs, ne? s tim by nemel byt problem.

    nemas moznost ten disk vyzkouset pod jinym operacnim systemem nez jsou davno nepodporovany sedmicky?
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    CHOROBA: owner je všude stejný, uživatel pepa

    VYHULENY_UFO: disk se systémem je ext4
    disk data2 má souborový systém "fuseblk" což vidím poprvé :-o
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam