• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    nedari se mi umount cifs net volume tak, aby se stal predtim, nez se ukonci sitovy manager (wifi) - neresil jste to nekdo?
    postupoval jsem podle tohoto, ale (zatim) nepomohlo
    Fstab Samba Mount Causing Stop Job on Shutdown - Applications - Manjaro Linux Forum
    https://forum.manjaro.org/t/fstab-samba-mount-causing-stop-job-on-shutdown/45210/14
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    Linus Torvalds oslavil padesátiny - Root.cz
    https://www.root.cz/zpravicky/linus-torvalds-slavi-padesatiny/
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    LOPIK: Zkus kouknout na fail2ban. Zabrani nekterym zakladnim brute-force utokum.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    LOPIK: netstat -pln nebo ss -tln ti ukaze otevreny porty. esli to hodis na public ip, nahod samozrejmne firewall(iptables, nftables nebo jednodussi ufw), prehod ssh daemona na jiny port nez 22, do netu bys asi mel mit otevrene jen 80,443 a ssh port, nebo si tam pust pro sichr openvpn server atd.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    Ještě doplňující dotaz - kontrétně k Ubuntu, v kterým jsem to nějak rozchodil.. Jsou tam v defaultu pootvíraný nějaký porty, na který si dát bacha, případně nějaký defaultní hesla atd. co změnit, když už bych to měl dát jako server na internet?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    LOPIK: VPS = Ano rozbehas tam vse co neni narocne na RAM, vetsina VPS provideru pouziva thin provisioning at uz umyslne ci neumyslne.

    Centos = Je to jedna z distribuci co ma dlouhy support, takze je dulezite mit posledni verzi v ramci release. (Staci 6,7,8)

    Balicky k centos vetsinou jsou, ale riziko tu je ze neco neni a budes muset resit veci.
    Pro tvoje pouziti bude paradoxne nejlepsi rolling distribuce ci specializovana distribuce. Tedy misto CentOS dat Fedora.

    Pokud bych mel udelat doporuceni ted - najdi si reseni s Debian, protoze sice neni uplne nejprivetivejsi distribuce, ale naprosta vetsina veci pod ni pujde rozbehat bez nastavby jako je Docker ci Flatpak.

    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    LOPIK: Chápeš to správně. V jednoduchosti jsou dvě cesty jak program nainstalovat.
    1) připravené balíčky pro distribuci kterou používáš a distribuce se stejnými balíčky
    2) kompilace ze zdrojového kódu. Víc práce(není to tak hrozné), ale funguje pro "všechny" Linuxové distribuce.

    Linuxové programy nejsou tolik svázané s konkrétní verzí. Většinou není problém používat starší verze programu, pokud ti víc vyhovují, nebo prostě chceš.

    Zkusils kouknout, jak to mají ti, co nabízejí VPS komerčně?
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    LOPIK: Ano, chapes to dobre, skoro vse jde rozchodit skoro vsude

    (samozrejme se s patricnou davkou snahy asi podari najit nejakou obskurni kombinaci, kde neco nejde, stejne jako se s patricnou davkou snahy asi podari najit nejaky program napsany v https://cs.wikipedia.org/wiki/Brainfuck nebo https://cs.wikipedia.org/wiki/Whitespace ale vetsina programu je psana v mene esoterickych jazycich :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    LOPIK: na multimedia asi bud elepsi ubuntu server, nebo debian
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    Ahoj, mam takovej zacatecnickej dotaz - rad bych zkusil pres VPS nejaky jednoduchy HTML stranky + streamovani pres icecast nebo shoutcast a ohlizim se jak to nejjednoduseji udelat a trosku mi vrta hlavou jakou zvolit distribuci - v prvnim linku jsem narazil na CentOs, ktery jsem si doma cvicne nainstaloval a ted mi vrta hlavou, jak moc dulezity je mit posledni verzi, pro kterou se mi jako noobovi dost tezko hledali repozitare a balicky, nebo zkusit neco starsiho, nebo i uplne jinyho rozsirenejsiho kde budu mit asi jednodussi instalaci..
    Priznam se ze nejaky kompilovani atd. je pro mne celkem spanelska vesnice a rad bych se tomu vyhnul.
    Chapu dobre, ze ale v pripade nouze jde teoreticky rozchodit tak nejak vsechno skrz vetsinu distribuci?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    kxstudio umi zit z flashky a je tam tuna veci vcetne realtime kernelu pro audio, carla2, jackd atd.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ERGOSUM: BTW Problémy s latencí jsem obešel tak, že data se kterými jsem pracoval byla na disku. Z karty se načítaly programy a případně na ni ukládal výsledek.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KULA: Jsou dva přístupy.
    1) Nějaká live distribuce (umí se spustit z karty, nebo usb), která umí klávesy. Může být i na kusu rozdělené karty nebo flashky a zbytek nebo další media používat na ukládání dat. Mám docela rád
    Puppy Linux Home
    http://puppylinux.com/index.html
    ale nevím zda klávesy umí. Ovšem po nabootování je "celý" v RAM a ještě můžeš zvolit kde bude soubor s uloženým nastavením. Takže je to hodně rychlé. Používám hlavně na záchranu cizích dat.
    2) Dělal jsem i instalace na kartu i na flashku. Karta je sice schovaná, ale když už tam budou klávesy, tak asi do toho USB3.0
    Čím méně náročné je rozhraní tím lépe. Podporu pro klávesy si případně přidáš, nepotřebné programy odstraníš.
    já mám rád
    lubuntu – lightweight, fast, easier
    https://lubuntu.net/
    Nevýhodou tohoto přístupu je, že distribuce funguje pouze s počítačem na kterém byla nainstalována do té karty, nebo flashky.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    KULA: Pokud externi, tak urcite USB a doporucuji spis m.2 s krabickou.
    Nicmene v korporatu jde taky zmensit oddil, ci pridat interni disk a bootovat do UEFI Linuxu.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    NYKRUK: make.ntfs (balik ntfs-3g) i mkfs.exfat (balik exfat-utils) ti filesystem (znovu)vytvori, na to Windows nepotrebujes. Tim dirty-bitem je myslen priznak, podle ktereho se pozna "neciste" odpojeni media.
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    RATTKIN: co je dirty bit? ntfs a exfat pro linux, jak se k tomu dostanu, to musím formátovat ve Win? Ty nemám aktuální.
    KULA
    KULA --- ---
    Rád bych se s Vámi poradil. Na pracovní laptop bych sem tam chtěl připojit klávesy a trénovat, nicméně mám tak omezená práva, že nemůžu nic.
    Napadlo mě si tam bootovat třeba Ubuntu. Bios zamčený nebyl, takže přehodit pořadí bootu nebyl problém.
    Bude lepší USB 3.0 nebo je vhodnější SD karta? Obojí cca 90mb/s čtení.
    Nejsem si jistý, jestli RUFUS svede vyrobit takovou podobu bootovacího luxu, abych mohl i ukládat soubory/software. Nedaří se mi vygooglit jak se tomu říká, tušíte co mám na mysli?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    NYKRUK: nebude to spíš dirty bit? (čistě unmountovat)
    microsoft uvolnil ntfs a exfat pro linux, asi, to by nebyly lepší než shit32?
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    NYKRUK: zformatuj ji přímo v telefonu, pak ji vidí ok?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam