• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    CHOROBA: jj jinak by mi zustal locknuty ten seriak.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    mozna este nezapomen poradne zabit ten screen. esli z nej jenom vsykocis pres ctrl +a + d tak zustane pripojenej
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Tak to nezabralo. Mam urco neco zkurvino v systemu zkusim to putty prelozit mozna mu nevoni ten i3
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RAINBOF: hele ja PUTTY normalne pouzivam i na seriak, funguje jak hodiny. jediny co bylo, tak sem se musel pridat do grupy dialout.
    na remote masinach pouzivam spis minicom, nez screen
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    RAINBOF: ok sry, to jsem netusil, a ted by me off topic zajimalo v cem je lepsi nez napr ten screen.. = )
    S problemem ti (ocividne) neporadim..
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    FYI: Debian Live Image bez work-around neumi instalovat do LUKS+LVM.
    Normalni installer je soucasti toho CD a umi to.

    Jde to zreprodukovat, tak to mozna predam dal projektu.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    HEINZZ: neni windowsi jen proste na windows je znamejsi.

    MCKIDNEY: zkusim za chvili tu grupu. poustim to z i3 desktopu v terminalu.
    Spravne spusti se, posloucha a ceka ale putty zadnou chybu nehlasi. Pokud to pustim pod obyc userem tak samozrejme chybu o pravech zarve.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    RAINBOF: bacha na to, spustit pod rootem v X neni za kazdou cenu opousteni user-space.
    Kdysi jsem tohle pouzival v linuxu a slo to. Nicmene to jsou roky a SW se meni.

    Jestli tomu rozumim, tak PuTTY nedostane chybu ze nema prava, ale normalne ten stream zamkne a sleduje.
    Jenom nejde nic prenest?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    HEINZZ:

    https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/
    PuTTY is a free implementation of SSH and Telnet for Windows and Unix platforms, along with an xterm terminal emulator.
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    RAINBOF: putty je windows klient pro ssh/com/atd, ne? nějak nechápu proč se snažíž na *nixu pouštět putty...
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    SUK:

    Zkousel jsem to i jako root abych vyloucil problem.

    Jako terminal muzes pouzit screen takto

    Screen /dev/ttyUSB0 to beha jeho default je 9600/1/n a to funguje

    Kdyz ale s timtez nastavenim zkusim putty v rezimu serial nebeha to.

    Ttl prevodnik se spojenym rx/tx funguje jako repeater takze na rychlosti prilis nezalezi. neco posles, neco prijmes dobre nebo spatne je v tomto pripade jedno ale neco to napise (dukaz ze to proslo sem a zpet). Šlo mi o to, ze nechapu proc putty neumi to usb pouzit a neposila na to zadna data. (pro uplnost, ani je neprijima kdyz je poslu)

    Na windows to beha.

    Je skoro jisty ze mi neco nedochazi a chodim kolem. O tom ze by bylo putty rozbity jsem se nedocet.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RAINBOF: asi nejses v grupe dialout
    SUK
    SUK --- ---
    RAINBOF: Zeptal jsi se hodne blbe (nebo po vcerejsi parbe blbe chapu) :)) Jak delas to "kdyz to zkusim otevrit"? Se seriovkou v linuxu musis (z uzivatelskeho hlediska) prakticky zachazet jako se souborem (ktery ti vyrobi kernel a udev). Tedy, jestli chces seriovou konzoli, pouzijes svuj oblibeny *tty a otevres v nem prave ten danej "soubor", at uz je to /dev/ttyS0 nebo treba /home/rainbof/moje-serioffka.

    Nezapomen na baudrate (vetsina *tty softu si ho dokaze nastavit sama, kdyby ne, tak googluj "stty").

    Dale je docela dulezita vec, aby's mel k seriovce prava. Typicky to znamena mit sveho uzivatele ve skupine "dialout" (ale muze to byt i jinak).
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jojo, cokoliv abych v praci nemusel cekat 90 sekund na pokus mountnout domaci NASku :-)
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    CHOROBA: skripam zubama, ale zkusim to - cokoliv co me zbavi toho 90s cekani na umount pri shutdownu
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    KLEINZACH: asi me nebudes mit rad, ale neres to pres fstab ale pres systemd., udelej si pro
    to targety.
    jinak esli to chces resit jinak, tk akamrad je swicth -l ,alias lazy, tedy umout -f -l /mnt/kikot
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Zeptam se tedka asi dost blbě,
    Pripojim ttl prevodnik zapojenej jako loop, ten mi vyrobi
    /dev/ttyUSB0

    Kdyz to zkusím otevrit v putty tak to na linuxu nebeha a kdyz v screenu tak to jede. V cem je problem? (na windows tentýž funguje)
    Odhaduju, ze jde o to ze usb0 neni totez jako ttyS0 (com1) ale vlastne mi unika ten duvod proc to screenu nevadí.
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    nedari se mi umount cifs net volume tak, aby se stal predtim, nez se ukonci sitovy manager (wifi) - neresil jste to nekdo?
    postupoval jsem podle tohoto, ale (zatim) nepomohlo
    Fstab Samba Mount Causing Stop Job on Shutdown - Applications - Manjaro Linux Forum
    https://forum.manjaro.org/t/fstab-samba-mount-causing-stop-job-on-shutdown/45210/14
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    Linus Torvalds oslavil padesátiny - Root.cz
    https://www.root.cz/zpravicky/linus-torvalds-slavi-padesatiny/
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    LOPIK: Zkus kouknout na fail2ban. Zabrani nekterym zakladnim brute-force utokum.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam