• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    DANYSEK: tak problém je nejspíš s přístupovými právym ake nevímn, jak nastavit rwx pro celé médium. Cokoliv připojím a uložím přes USB mi jiná zařízení neotevřou
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    MCKIDNEY: Snapshoty ceho?
    Produkcni serery jsou VPS, mam tam LVM a ext4.
    Pokud myslis snapshoty LVM, napsal bys mi, jak to resis ty, pripadne mi vygooglil nejake smysluplne howto, mne se to nepovedlo. Diky
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    MRDAC_BEDEN: To je hrozne neefektivni reseni. I ten rsync je brutalne pomaly. Mrkni na snapshoty a pokud chces aspon zvedni block size na maximum pro rsync. Nezapomente ze rsync existuje pro snizeni datoveho toku - ne pro rychlost ci nizkou zatez.
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    MRDAC_BEDEN: a stejne velky problem je mazani - smazani zalohy trva nekolik hodin.

    partitiona fs je vytvoreny a primountovany s defaultnimi paramtery
    mount | grep storage
    /dev/md3 on /storage type ext4 (rw,nodiratime,relatime,errors=remount-ro)
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    Ahoj, mam problem se zalohovanim - v serveru mam SSD na kterem jsou vsechna data a HDD urceny pro zalohovani (a naslednou distribuci zaloh na dalsi geograficky oddelena mista). Dosud jsem pouzival rsync, ale chtel jsem trosku pokrocit a zacal jsem zkouset rdiff-backup a rsnapshot. rdiff-backup je uplne nesmyslne pomaly a nema smysl se tim dale zabyvat. rsnapshot je nekolikanasobne lepsi, ale presto je to neakceptovatelne pomale.

    Zalohovane data maji cca 200GB. Jsou tam jak velke nekoligagigove soubory tak velke mnozstvi souboru.

    Treba tohle trva hrozne dlouho:
    [2020-01-05T09:05:43] /bin/cp -al /storage/BACKUP/rsnapshot/alpha.0 /storage/BACKUP/rsnapshot/alpha.1
    [2020-01-05T17:35:30]

    OS Debian 10 Buster

    Dva pevne disky v Linux RAID1, ext4 filesystem: Model=ST2000DM001-1CH164
    Rychlost raid dle hdaparam -tT cca 160MB/s - to je imho standard

    Jde s tim neco delat?
    Pripadne jak zalohojete server se stovkami GB ruznorodych dat?
    BLESHAK
    BLESHAK --- ---
    ok dik..zkusim a dam vedet
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    BLESHAK: votevri terminal a tam napis "sudo tail -f /var/log/syslog" pripadne syslog zamen za messages.
    pak klikni na nm applet a zkus se rpipojit k ty siti. Az se to (ne)pripoji, tak vlez zpet do terminalu a dej ctrl+c.
    budes tam mit spoustu radku logu, kde mozna uvidis, proc se to nepripoji :-)
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    BLESHAK: asi bych se podival do logu - nekde tam musi bejt duvod nepripojeni
    BLESHAK
    BLESHAK --- ---
    cus,mam tady asi bigginer problem..
    do acer aspire 1 sem misto w10 nacpal ubuntu 18...
    vsechno makalo,ale pak se mi prestala pripojovat wifina k hotspotu z telefonu(iget blackwiew),
    ve vokne se sitema je videt ale nepripoji se,resp. pripoji ale nahodne,tak jednou za dva mesice..
    k hotspotu z jinyho telefonu se pripoji hned bez problemu..
    a obracene,kdyz pripojim jinej notes s widlema na iget,tak hotspot funguje normalne..
    coz me vraci k ubuntu..kterej ma asi problem s tim igetem..
    zkousel jsem to smazat ze seznamu wifi siti atd. furt stejny.. najde nepripoji..
    nakej napad co s tim?
    dik
    ps. s ubuntu sem fakt na zacatku,tak pls cesky :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    VLASTIS: stejny reseni muzes udelat i pres jinej init, proste nepouzijes fstab, ale mountnes/unmountnes to az je treba. ;-)
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    /OT
    jak ja ten systemd nenavidim..

    dalsi zbytecny pulden zamnou
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    CHOROBA: jj jinak by mi zustal locknuty ten seriak.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    mozna este nezapomen poradne zabit ten screen. esli z nej jenom vsykocis pres ctrl +a + d tak zustane pripojenej
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Tak to nezabralo. Mam urco neco zkurvino v systemu zkusim to putty prelozit mozna mu nevoni ten i3
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RAINBOF: hele ja PUTTY normalne pouzivam i na seriak, funguje jak hodiny. jediny co bylo, tak sem se musel pridat do grupy dialout.
    na remote masinach pouzivam spis minicom, nez screen
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    RAINBOF: ok sry, to jsem netusil, a ted by me off topic zajimalo v cem je lepsi nez napr ten screen.. = )
    S problemem ti (ocividne) neporadim..
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    FYI: Debian Live Image bez work-around neumi instalovat do LUKS+LVM.
    Normalni installer je soucasti toho CD a umi to.

    Jde to zreprodukovat, tak to mozna predam dal projektu.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    HEINZZ: neni windowsi jen proste na windows je znamejsi.

    MCKIDNEY: zkusim za chvili tu grupu. poustim to z i3 desktopu v terminalu.
    Spravne spusti se, posloucha a ceka ale putty zadnou chybu nehlasi. Pokud to pustim pod obyc userem tak samozrejme chybu o pravech zarve.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    RAINBOF: bacha na to, spustit pod rootem v X neni za kazdou cenu opousteni user-space.
    Kdysi jsem tohle pouzival v linuxu a slo to. Nicmene to jsou roky a SW se meni.

    Jestli tomu rozumim, tak PuTTY nedostane chybu ze nema prava, ale normalne ten stream zamkne a sleduje.
    Jenom nejde nic prenest?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    HEINZZ:

    https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/
    PuTTY is a free implementation of SSH and Telnet for Windows and Unix platforms, along with an xterm terminal emulator.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam