• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    SATAI: Důvod 6 - filesystem si po sobě ještě neuklidil
    SATAI
    SATAI --- ---
    SATAI: důvod 5

    - Deduplikace
    SATAI
    SATAI --- ---
    CHEVALIER: Podrobnosti? (Filesystem, jak jsi to mazal...)

    Minimálně 4 vysvětlení
    - existuje ještě alespoň 1 hardlink
    - ta data jsou v nějakém historickém snapshotu
    - děláš to špatně
    - FS to reportuje špatně
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    Dotaz - snažím se z externího disku smazat, natvrdo, ne do koše, soubor. Soubor zmizí z výpisu, ale volné místo na disku se nezvětší. Nepomáhá ani mount-umount.
    Co s tím?
    RIVA
    RIVA --- ---
    Tak to byla katastrofa :) Skoncilo to kompletni reinstalaci protoze jsem pankac a nedelam si zalohy.

    Aspon jsem konecne zahodil Ubuntu a presedlal na Manjaro.
    RIVA
    RIVA --- ---
    JADE:
    MCKIDNEY:

    Ok, vecer zkusim odinstalovat co tam mam a nahodit ovladace z ubuntu-x-swat.

    Dikes!
    JADE
    JADE --- ---
    RIVA: to bych zas tak nemel...ty otevreny od AMD z repo funguji dobre...
    postup bych volil nasledovnej...pres sudo-apt get remove jmenobalikuovladacuodamd.deb, sudo apt-get autoremove, sudo apt-get autoclean bych odstranil tu jejich verzi a pak s cistym svedomim bych nainstaloval ten opensource...mozna ti to skoci docasne do nejakyho spatnyho rozliseni, mezi tema instalacema, ale pak by to melo jit...
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    grafické_karty_amd [Ubuntu CZ/SK]
    https://wiki.ubuntu.cz/grafick%C3%A9_karty_amd
    Zde je to popsano pro Ubuntu

    Ubuntu X Team's PPA
    Tento repositář spravují zkušení lidé z Ubuntu komunity. Je často aktualizován, takže poskytuje aktuálnější driver než Správce hardwaru. Pro jeho přidání do zdrojů software zadejte do terminálu:

    sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
    sudo apt-get update

    Nyní zaktualizujte systém a nainstalujte balíček fglrx.


    RIVA: To nevadi, oficialni balicek odeberes a prejdes snadno sam.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Problem s drivery, a to predevsim u AMD GPU, je ze chces casto menit verze a to v obou smerech.

    .deb ci .rpm umi krok erase a to by drivery melo odebrat. Narozdil od Windows je to v linuxu docela ciste a neni potreba moduly mazat skrze externi utility.

    Nevyhodou ale je, ze ta udrzba je pak na dodavateli balicku.
    Zde bych se priklonil k SPIKE411 a hledal repo co udrzuje a testuje drivery.
    Pouzivat ty primo od vyrobce ti muzes zachranit krk v nejake kratke nekompatibilite - ale dlouhodobe ti vic komplikaci zpusobi.

    Nevim co je pro Ubuntu, ale priklad pro NVidia a Fedora je to:
    Howto/NVIDIA - RPM Fusion
    https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA
    RIVA
    RIVA --- ---
    SPIKE411: Komfortnejsi by to bylo, ale bohuzel uz jsem se driv bez premysleni vydal jinu cestou
    RIVA
    RIVA --- ---
    JADE: To je idealni reseni, bohuzel ty ovladace z AMD ale repo nepridaly. Pozdeji jsem zjistil ze jdou pres oficialni Ubuntu repositories nainstalovat open source ovladace primo od AMD, ale to uz jsem mel nainstalovane ty z jejich stranek. Ted mam trochu strach se v tom hrabat :)
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    RIVA: A fakt se do toho chceš pouštět?
    Nebude pro tebe lepší (rychlejší, komfortnější, bezpečnější) využívat PPA?

    Nevěřím, že pro Ubuntu není nějaký repozitář s aktuálními ovladači od AMD.

    Co je a k čemu slouží PPA - Linux E X P R E S
    https://www.linuxexpres.cz/praxe/co-je-a-k-cemu-slouzi-ppa
    JADE
    JADE --- ---
    RIVA: ano presne tak...ale nektere veci nainstalovane z .deb baliku sami pridaji svoje repo a pak se aktualizuji sami pres apt-get ... jako treba chrome
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    RIVA: jestli je to .deb, tak ano. pocitej ovsem s tim, ze muze mit jiny zavislosti a pak strhnes lavinu ...
    Takze neni spatny si OpenSource SW prelozit do deb balicku sam ze zdrojaku pro distro; tohle nejlip funguje u sw, kterej je v novejsi verzi (unstable) distra, casto si vystaci bez aktualizace knihoven.
    RIVA
    RIVA --- ---
    RIVA: Ale jinak krome ovladacu by me zajimalo jak to vlastne na Ubuntu funguje s jakymkoli jinym softwarem ktery nainstaluju ze stazeneho souboru bez pridani repo. Je to tak ze proste jen stahnu novejsi verzi a nainstaluji pres tu stavajici?
    RIVA
    RIVA --- ---
    Zdar, premyslim nad tim jak na Ubuntu aktualizovat proprietary AMD ovladace ktere jsem stahnul primo ze stranek. Normalne pres "apt update" to asi nepujde, protoze AMD neprovozuji oficialni repositories?
    FRANCIMOUR
    FRANCIMOUR --- ---
    FRANCIMOUR: opraveno, vše bylo funkční jen v configu jsem zapoměl na jeden řádek :P
    FRANCIMOUR
    FRANCIMOUR --- ---
    RATTKIN: se nechytám hostname -f je MediaWiki /hostname toho VM/
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    FRANCIMOUR: napiš dig icinga.francimourserver.cz a nebo hostname -f
    FRANCIMOUR
    FRANCIMOUR --- ---
    Ahoj,
    mám na vás lama dotaz a Apachem.

    Nainstaloval jsem icingu a mediawiki na dva VM.
    Problém je ten, že nedokážu přijít na to jak udělat aby se mi oba systému ukázali při zadání ip rovnou.
    Vždy musím zasat IP/mediawiki a nebo IP/icingaweb2

    Zde je sites-enabled na media wiki a icingu:

    vše je to v továru, tak jak dopadla instalace, zkouším to měnit, ale je to pro mě neprůchozí.


    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Presne tak SWAP je reseni pro procesy co cekaji na I/O tak dlouho, ze je to radeji posle do SWAP nez aby zrali RAM.
    Jde fungovat bez nej, nebo dynomaicky - ale jako vse co se lisi od normy to potrebuje promyslet a ne jen zahodit.

    V dnesnich cenach za GB to vetsina uzivatelu resit nemusi.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam