• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    FRANCIMOUR:
    To neni boot z live iso, to je boot z toho nakopnuteho disku :-). Zmen boot order na CD a nabootuj z nejakeho live iso imaga. Alternativne pripoj ten nakopnuty disk do jineho, funkcniho virtualu. Proste abys ten disk videl v nejakem bezicim a fungujicim linuxu :-). Pak to fdiskem zkus opravit; pokud nemas puvodni hodnoty, tak zkus ty z FRANCIMOUR a doufej, ze to bude sedet :-). Kazdopadne na to pak rovnou pust fsck.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    FRANCIMOUR: vidim virtualbox... to nedelas snapshoty, kdyz se rozhodnes v necem vrtat? od toho preci mas virtualizaci a jeji moznosti.
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    FRANCIMOUR: Viz GHORMOON :-). Jinak nez se clovek zacne vrtat v rozdeleni disku, je vzdycky dobre si nekde bokem poznamenat puvodni rozlozeni ;-). A taky po kazde takove operaci...
    GHORMOON
    GHORMOON --- ---
    FRANCIMOUR: vypis si fdisk z hostu na ten virtualni disk, co se ti s tim podarilo udelat.

    o co se snazis, zvetsit to? predpokladam ze zvetsujes tu prvni, takze budes chtit tu extended partition se swapem soupnout na konec, jeste nez to zvetsis :)
    FRANCIMOUR
    FRANCIMOUR --- ---
    NELDOR: Jelikož instaluju vše stejně vypadalo to nějak takto:

    Ale jinak mě předtím nenapadlo to zkoumat :D



    NELDOR
    NELDOR --- ---
    FRANCIMOUR: Ja se neptam ani tak, o co jsi se snazil, ale co jsi udelal ;-). Mas nekde aspon ulozene puvodni rozdeleni disku, e.g. vystup "fdisk -l" ? Idealni by bylo, kdybys mohl nekam hodit zaznam ci screenshoty cele te session samozrejme :-).
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    FRANCIMOUR: K bodu 1 by to chtelo vedet, co _presne_ jsi udelal. Pokud jsi jen smazal partition z tabulky, tak by melo stacit ji znovu vytvorit navlas stejnym zpusobem, jak to bylo predtim.
    FRANCIMOUR
    FRANCIMOUR --- ---
    Ahoj,

    mám dotazy:

    1. povedlo se mi při zvětšování disku ext4 smazat partition a tím sem si zabil VM (no partition, GRUB rescue) - ví někdo jak to fixnout?
    2. začal jsem dělat nový VM s icingou a mám tam pár problémů:
    - NRPE: Mar 3 09:44:15 server check_nrpe: Error: (!log_opts) Could not complete SSL handshake with IP: dh key too small,
    - po instalaci Grafany to neukazuje grafy jen rozbitý obrázek,
    - dále se snažím rozchodit notifikace do Teams, ale dle návodu https://github.com/ajaffie/teams_connector/blob/master/README.md se mi nedaří.

    Dokáže mi někdo pomoci? Hlavně s bodem 1. který když nahodím tak nemusím řešit bod 2. :D

    Předem moc děkuji.
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    SATAI: File system EXT4. V manageru "THUNAR" jsem vybral soubor a stiskl "SHIFT+DEL". Ano, snažím se mazat duplicitní soubory.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    CHOROBA: hmm takze nakonec byl problem v tom ze momentalne ma arch spatnej ovladac na ch34 a ja mam cinsky nano ... takze uz to jde pres nejaky opraveny modul
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    CHOROBA: je to nejaky bug ktery nikdo neresi ... arch docu jeste zminuje zavest nejaky modul ale vysvetleni chybi ... tom7 sudovani sem se prave chtel vyhnout ale je to nakonec mensi problem nez muset prepinat do woken ... okkkk dik
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    GANDALFSEDY: nojo, koukam. na Archu je to fakt uucp. pak by to melo chodit jak hodiny, paklize je user v te groupe a ta ma r/w na tty.
    ad sudo - user musi byt v grupe wheel , paklize chces sudo bez hesla pro usera tak staci pridat do /etc/sudoers

    %sudo ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    CHOROBA: no v archu prave dialout neni, to tty patri root:uucp ... ale na forech to vypada ze to vsichni resi spustenim ide pres gksudo ...me jen neni jasny potom co je na archu obdoba gksudo ... jelikoz gksudo chybi a v docu pisou ze sudo ma fungovat pokud je spravne nastaveny ... bez infa ...
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ve vetsine linuxu musi bejt user v grupe DIALOUT aby mel pristup na jakykoliv tty
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    Provozujete tu někdo arduino ide (avrdude) v arch linuxu? je nejaky reseni jak elegantne povolit pristup na usb (tty) bez spousteni ide s pravama roota (ve skupinach uucp i lock uz uzivatel je presto se dudovi nedari komunikovat stk500error) (mam na stejnym kompu stejny verze vseho i ve woknech a tam to funguje v pohode) dik
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    SATAI: Důvod 6 - filesystem si po sobě ještě neuklidil
    SATAI
    SATAI --- ---
    SATAI: důvod 5

    - Deduplikace
    SATAI
    SATAI --- ---
    CHEVALIER: Podrobnosti? (Filesystem, jak jsi to mazal...)

    Minimálně 4 vysvětlení
    - existuje ještě alespoň 1 hardlink
    - ta data jsou v nějakém historickém snapshotu
    - děláš to špatně
    - FS to reportuje špatně
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    Dotaz - snažím se z externího disku smazat, natvrdo, ne do koše, soubor. Soubor zmizí z výpisu, ale volné místo na disku se nezvětší. Nepomáhá ani mount-umount.
    Co s tím?
    RIVA
    RIVA --- ---
    Tak to byla katastrofa :) Skoncilo to kompletni reinstalaci protoze jsem pankac a nedelam si zalohy.

    Aspon jsem konecne zahodil Ubuntu a presedlal na Manjaro.
    RIVA
    RIVA --- ---
    JADE:
    MCKIDNEY:

    Ok, vecer zkusim odinstalovat co tam mam a nahodit ovladace z ubuntu-x-swat.

    Dikes!
    JADE
    JADE --- ---
    RIVA: to bych zas tak nemel...ty otevreny od AMD z repo funguji dobre...
    postup bych volil nasledovnej...pres sudo-apt get remove jmenobalikuovladacuodamd.deb, sudo apt-get autoremove, sudo apt-get autoclean bych odstranil tu jejich verzi a pak s cistym svedomim bych nainstaloval ten opensource...mozna ti to skoci docasne do nejakyho spatnyho rozliseni, mezi tema instalacema, ale pak by to melo jit...
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    grafické_karty_amd [Ubuntu CZ/SK]
    https://wiki.ubuntu.cz/grafick%C3%A9_karty_amd
    Zde je to popsano pro Ubuntu

    Ubuntu X Team's PPA
    Tento repositář spravují zkušení lidé z Ubuntu komunity. Je často aktualizován, takže poskytuje aktuálnější driver než Správce hardwaru. Pro jeho přidání do zdrojů software zadejte do terminálu:

    sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
    sudo apt-get update

    Nyní zaktualizujte systém a nainstalujte balíček fglrx.


    RIVA: To nevadi, oficialni balicek odeberes a prejdes snadno sam.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam