• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    MARASAN: Zkusil jsem ruzne a a taky direct jak doporucuje Fedora. Vse nad 64K ma jen mizive zisky. s 8M direct jsem dosahl usetreni cca 15% casu.

    Nakonec je to vseo FW a zvysovani BS pomuze jenom, kdyz je na to flashka pripravena.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    MCKIDNEY: ja pouzivam bs=4M a vic
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    A dotaz co me privedl, pouzivate neco lepsiho pro USB Flash?
    sudo dd bs=64K if=Fedora-Workstation-Live-x86_64-32-1.6.iso of=/dev/sde oflag=sync status=progress

    Rychlosti jsou snesitelne pri 64K blocich, ale porad mizerie. iotop hlasi slusne kolesani.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    PUPU: Pouzivam Firefox ESR a Firefox Focus. Porad spokojenost, ale dostali se tam moderni demence jako popup na aktualizaci ve ktere je link na non-ESR verzi... Chrome nikdy, Chromium obcas.

    E2E4: Na mobilumam jejich Focus a spokojenost. Vse co potrebuji pro mobile pouziti.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    E2E4: Jan Odvárko k tomu něco málo řekne na konci https://youtu.be/qLu0zb1Fc7A
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: jenom teda na tom Xubuntu je točivej disk a ten Firefox na něj hodně hrabe, viz historie mých postů v tomto klubu (dal jsem iotop dle rady zde a byl to opravdu ten Firefox)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    Já používám na Xubuntu 20.04 a Windows 10 a v obou případech mi funguje OK. Ale já jsem takový minimalista-purista, neotevírám moc tabů a nepoužívám žádné extensions.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    PUPU: na Linuxu a macu moc nepoužívám a tudíž jsem problémy nezaznamenal, ale na mobilu ho uplne rozmrdali k nepoužitelnosti (nefunguje našeptávač z historie, nejčastěji používané weby nebo záložky pri otvírání nového tabu, jakékoliv záložky min na 2-3 kliky apod)

    taky vyhodili mrtě zaměstnanců

    https://www.google.com/...-maker-mozilla-lays-off-250-workers-says-covid-19-lowered-revenue/%3famp=1
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PUPU: ve firefoxu od verze 57 prichazeji docela zmeny, xul bylo zahozeno a pouziva WebExtensions API... to prineslo konec vetsiny extensions, ktery vyvojari neprepsali...

    nicmene asi vyspecifikuj presnou verzi firefoxu, ja mam 80 a je v pohode...
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    PUPU:
    me to jde celkem ok. to ze mi obcas nejde stranka jsem si tak nejak s noscript, adblockem apod. zvyknu. zaseky moc nepozoruju. hlavne nevidim moc nahradu za ff. pluginy co jsou ve ff jinde nejsou nebo jo ale stojej za vyliz prdel.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    PUPU: ja se s nim pred mesicem asi rozloucil, presne jak pises, plus navic zral vic RAMky, nez chrome...coz mi prislo skoro neuveritelny ;-)
    PUPU
    PUPU --- ---
    otazka do plena pro dlouhodobejsi uzivatele - jake mate posledni dobou zkusenosti s Firefoxem? me pripada, ze se to cele nejak sype... pluginy prestavaji fungovat, cele se to obcas zasekne, stranky, ktere fungovaly, najednou nefunguji... a kdyz to zkusim ve vedlejsim okne v Chromu, tak zadny problem. pracovni Fedora 31, KDE... ale mam pocit, ze na domacich Widlich je to podobne, i kdyz tam to kvuli OS kazdou chvili restartuju, takze se to tak neprojevi
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    SATAI: to je druha varianta - nemas poradnej vlastni vyvoj... a udelas to (ubastlis) tak, aby to nejak fungovalo s tim, co prodavas - a to jsou typicky widle. O tom, jak (h)ruzne jsou otevreny standardy implementovany jsou popsany stohy papiru.
    SATAI
    SATAI --- ---
    DANYSEK: pokud by výrobce softu uplácel, proč to byl větší problém dřív a u levných strojů?
    SATAI
    SATAI --- ---
    KAERO: vůbec ani QA nekontroluje, že tam nějaký klacek je
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    E2E4: jednodussi = zranitelnejsi.... vsechno holt ma svy pro a proti. Bud chces jednoduchej zavadec, kterej ti kdejakej komediant snadno napadne... nebo holt hledas cestu, jak i kritickou fazi startu systemu nejak ohlidat.
    KAERO: za vsim hledej prachy... i vyrobce "OEM" softwaru je schopny vyrobce hardware "uplacet".... vymenou za to, ze jiny software bude vetsi problem ubehat.
    KAERO
    KAERO --- ---
    SATAI: kdyby mu to bylo sumak, proc by mi hazel klacky pod nohy?
    SATAI
    SATAI --- ---
    KAERO: výrobce nic nezneužívá. Jemu je to úplně šumák, zda si tam dáš tučňáka .

    Že lowcost shit funguje jako lowcost shit není zas takové překvapení. U něčeho rozumnějšího jsou podobné problémy spíš výjimka.
    KAERO
    KAERO --- ---
    SATAI: pred uefi jsem problemy s dualbootem nemel. jak prislo uefi, tak uz jsem videl notebook kde jsem nedokazal nahodit linux. ja vim, nemuze za to uefi, ale vyrobci. ale beru uefi jako moznost kterou muze vyrobce zneuzit.
    SATAI
    SATAI --- ---
    E2E4: že hodím Linux na notebook za půl hodiny a hotovo, to fakt nebývalo. Když vynechám low-cost shity, tak větší problém jsou snad jen čtečky otisků prstů.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    SATAI:

    LI_

    (a dal nic :)

    cece nevim, prijde mi, ze to vsechno bylo jednodussi a resitelny, trava zelenejsi a tak.

    s driverama byly problemy vzdycky, a mam pocit ze dneska jsou radove stejny
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam