• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Planuji instalovat doma novou workstation. Tedka koketuji s ostree a Fedore Silverblue 33.
    VM, VFIO, small dev work. RAID 1 a RAID 0 storage

    Soucasny plan je:
    - Male SSD/Flash pro: /boot, LUKS (LVM pro root, var, var/home, var/log, var/containers)
    - Zbytek bude LVM s mirror a stripe rovnou (asi opustim MD na chvili.)

    Hraje si s ostree nekdo?
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    Task manager neukazuje nic extra. A ty logy z var/logs/ ? Z toho já bohužel díky mé juniornosti nic nepoznám..

    Také jsem zapomněl připomenout, že se to dost často mění po aktualizacích
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    todle mi delal firefox v poslednich verzich, chrome se chova poneud lepe. jinak oba prohlizece mj task manager, tgze lze najit i kterej tab to dela.
    jinak obcas nejni na skodu se podivat, co rikaj logy, esli tam treba nemas cpu throttling atd...
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    Ahoj, dá se prosím nějak zjistit co mi způsobuje naprosto nekontrolovaně a nepravidělně hučení větráku?

    Počítač je 8 jádro, 8 gb ram. Je pravidelně čistěný, není zanesený prachem, jsou tam dva ventilátory kvůli chlazení. Chápu, že se rozhučí když dělám něco v blenderu (ale taky mi to nepřijde úlně standartní) nebo nějakou vykopávku na steamu (tak 10, 15 let staré strategie), ale v 80% procentech mé práce spočívá v práci v prohlížeči, thuderbirdu a atomu na vývoj. Prohlížeč mám Vivaldi, většinou otevřené tak tři okna - dvě s pár záložkami kde je většinou localhost a pár záložek s nějakými tutoriály (textovými) atd. A v jednom okně teda mám otevřený gmail, sociální sítě (fb. linkedin, youtube a nějaké záložky na pozdější čtení, ale nic převratného. Potřebuji tohle všechno k práci) .

    Úplně nesmyslně a náhodně se stává, že podle HTOPU vystřelí CPU prohlížeče jednoho okna prohlížeče třeba i na 150% začne hučet atd. A taky jsem se všiml co mi nepřijde úplně standartní i při nízké zátěži je RAM použitá třeba z 95% (a občas se také stane, že počítač zamrzne). Dělá to ikdyž na počítači dlouho nedělám a běží s vypnutým monitorem. A zase naopak se občas zapomenu a mám toho otevřenýho strašně moc - ještě více oken prohlížeče, gimp, inkscape, atom nebo občas i ten blender a prostě počítač je třeba po celodenní práci úplně v klidu i při této zátěži... A co to často nastartuje (ale ne pravidlem) je youtube. Samozřejmě jsem zkoušel dlouhodobě používat jiné prohlížeče i s jiným jádrem (firefox, ale i brave, chromium) a dělá to stále stejně. Nutno podotknout, že kromě ad blocku nepoužívám vůbec žádné doplňky ani motivy. Jeslti to teda je tím prohlížečem...

    Uměl by mě prosím někdo navést jak zjistit příčinu a vyřešit ?
    Díky moc
    WOJTISHEK
    WOJTISHEK --- ---
    FATBOZZ: děkuji za pomoc, jdu to s nimi řešit.
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    WOJTISHEK: Ja mam taky open. Tak jestli nemas nejaky fw u sebe zapnuty tak te filtruji
    WOJTISHEK
    WOJTISHEK --- ---
    aha, z locale mám port open. Takže je to někde blokace u nich?
    WOJTISHEK
    WOJTISHEK --- ---
    FATBOZZ: filtered

    
    Starting Nmap 7.60 ( https://nmap.org ) at 2020-12-09 09:45 CET
    Nmap scan report for api.ulozenka.cz (92.43.61.25)
    Host is up.
    
    PORT   STATE    SERVICE
    80/tcp filtered http
    
    Nmap done: 1 IP address (1 host up) scanned in 2.13 seconds
    
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    WOJTISHEK: a nmap na port 80 open, closed ?
    WOJTISHEK
    WOJTISHEK --- ---
    FATBOZZ: taky ne, když jsem dal pryč --quiet, tak se seknu takhle:

    
    --2020-12-09 09:28:24--  http://api.ulozenka.cz/
    Resolving api.ulozenka.cz (api.ulozenka.cz)... 92.43.61.25
    Connecting to api.ulozenka.cz (api.ulozenka.cz)|92.43.61.25|:80...
    


    Vážně si myslím, že se mě na Uložence chtěli zbavit a někde máme bloknutou IP, ale než jim to hodím na hlavu, tak se chci ujistit, že jsem udělal vše, co bylo v mých silách. Můžu sem hodit i seznam services, které jsou na serveru, jestli to pomůže.
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    WOJTISHEK: a wget -q -O - dobrý ?
    WOJTISHEK
    WOJTISHEK --- ---
    FATBOZZ: nepomohlo
    WOJTISHEK
    WOJTISHEK --- ---
    ZBYNEK:
    curl api.ulozenka.cz


    port se ukazuje až po připojení - příklad z jiného prostředí, kde to funguje (MacOS):

    
    * Rebuilt URL to: api.ulozenka.cz/
    *   Trying 92.43.61.25...
    * Connected to api.ulozenka.cz (92.43.61.25) port 80 (#0)
    > GET / HTTP/1.1
    > Host: api.ulozenka.cz
    > User-Agent: curl/7.47.0
    > Accept: */*
    
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    WOJTISHEK: jiny user agent?
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    * Trying 92.43.61.25...

    Nemělo by tam být i číslo portu? Jak to přesně voláš?
    WOJTISHEK
    WOJTISHEK --- ---
    E2E4: takhle to začne i skončí, překlad IP je v pořádku:

    
    * Rebuilt URL to: api.ulozenka.cz/
    * Trying 92.43.61.25...
    * TCP_NODELAY set
    
    E2E4
    E2E4 --- ---
    WOJTISHEK: pust to s curl -vv, timeout v jaký fázi a na ať je vidět na jakou adresu a port se to připojuje..
    WOJTISHEK
    WOJTISHEK --- ---
    Ahoj, prosím o pomoc.
    Ubuntu 18.04, nejde mi pomocí curl načíst jednu adresu (api.ulozenka.cz). Dostávám timed out. Z jakéhokoliv jiného zařízení (windows, mac, linux, docker, ...) dojde k načtení okamžitě.
    UFW inactive, ebtables inactive, iptables žádné blokování (https://pastebin.com/mhC1X16v), blokace ze strany poskytovatele adresy údajně žádná, VPSko na Wedosu.

    Kam bych se ještě měl podívat?
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ZBYNEK: To máš pravdu, záleží na tom jak máš udělaný reply, já tam dávám jednoduše > a dá se to.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Asi mě ukamenujete, ale MUTT a pine mail client ALPINE jsou moji výherci.
    Why I still love Alpine for email at the Linux terminal | Opensource.com
    https://opensource.com/article/18/8/love-alpine
    A samozřejmě jako správný progresivista jsem připojen na FidoNet, takže spoustu mailů píšu buď v QWK klientovi MultiMail, anebo v qodem přes ssh rovnou na BBS.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam