• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    CHOROBA: jo je to statický desktop, tak si to mountnu do ~/nas
    dík
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    to je proto, ze to ty programy neumi. nektery to umej, kdyz se jim doinstaluje support pro smb.
    vlc to treba umi ;)
    jinak je to lepsi mountnout. u statickyho kompu ( je furt v siti ) to mam mountnuty pres nfs do /home/user/music|video|data
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    mám nas (freenas) který má sdílení přes smb nebo nfs.

    smb sdílení vidím na ubuntu v programu "Files" tak jako ve windows v průzkumníku. Ale ostatní programy se tam nedostanou. To je asi proto, že to nemám mountované? Mohl bych to napsat do /etc/fstab, nebo je něco lepšího aby se mi to mountovalo při startu?

    kam to mám mountovat? napadl mě /mnt a nebo home, co je lepší? na nasu mám tam filmy a muziku a tak.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    MCKIDNEY: Tak uz vim...
    [README] Bintray repositories are down now · Issue #6726 · termux/termux-packages · GitHub
    https://github.com/termux/termux-packages/issues/6726
    Maji dole bintray repo... chce to termux-change-storage ... asi po update / upgrade to bude fungovat.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Nevim, na Adndroidu 11 mi proste nejde cd ~/storage/cokolib, permission denied. Aplikace pristup na fs ma. Asi jim napisu na discord.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    GIOMIKY:
    Prvne setup storage funguje v pohode - mozna jenom aktualizuj balicky pokud mas starou instalaci.

    setup-storage nastavi pristup k systemovym adresarum od Android 5/6 uz nemas pristup ke karte jinak nez pres SAF. Proto aplikace vzdy prijdou s Vyberte adresar a povolte mi pristup.

    Termux nastavi SD kartu tak, ze tam nahraje Termux data - to ale je pouze slozka Termuxu.

    Pouzivam kazdy den :) Hlavne v kombinaci s python, ffmpeg mas youtube-dl pro alba, podcasty a videa. I ten rsync je k nezaplaceni
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    MCKIDNEY: Hmm... na starsich droide fungoval prikaz termux-setup-storage. Na fs telefonu tim zapisovat slo. Na externi kartu jsem take myslim neco zapsal, ale nejsem si jisty. Mas mozna pravdu, ze to nejde. Na novejsich droidech nefunguje termux-setup-storage. Respektive nastavi se ve ~/storage adresare, ale neslo mi do nich cd (change directory) a psalo to permission denied.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    MCKIDNEY: Repsektive pouzivam klice, protoze nejsem prasatko :)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    GIOMIKY: To pouzivam ja s rsync. Hlavni nevyhoda (a jeho vyhoda) Termux je comman-line app. Nema pristup do API jako "Storage Access Framework" (Termux-API a root neni opravdove reseni.). Takze pokud mas SD, tak mas smulu.

    Nicmene to je bezpredmetne - protoze na smeru odkud kam nezalezi. Duvod proc delas radeji QR na pocitaci je absence kamery. Total commander v tomhle udelal vice prace nez Nearby Share od Google a je to velmi stabilni implementace WebDav mezi Android zarizenima s dobrym UI.
    BOAR
    BOAR --- ---
    GIOMIKY: ja jjsem o ftp nemluvil :-) ja jsem se bavil o airdroid
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    RATTKIN: Jo, nejdřív wokna, pak linux. Kdybys to dělal opačně, tak wokna změní bootloader a jenom bys musel přeinstalovat grub.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    BOAR: ftp je nekryprovany, mozna radeji
    1] instalace termuxu
    2] v termuxu na droidu: pkg install openssh-sshd nebo tak nejak zkus kdyztak pkg search open ssh || search sshd
    3] sshd v termuxu (otevre na portu 8022 tusim sshd server), kdyztak pkg install nmap a nmap localhost, at vidia na jakej port se pripojit
    4] paswd na termuxu pro zmenu hesla
    z linuxu:
    ssh -p 8022 pro test nebo
    sftp -P 8022 pro prenos souboru
    Kdyz budes mit na droidu sshd v termuxu,
    tak si muzes nastavit ssh klice a bez loginu syncnout cekej adresar rsyncem
    ;] good luck
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RATTKIN: ja parim jenom pod linuxem na svym notebooku gamesy postaveny na idTech... Doom 2016 mi beha ve 4k na 60fps a Doom Eternal jen v nejakym 2k v 60fps, protoze 4k mi nezvladne gpu, ale tak nemuzu chtit od notebooku vsechno.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    VYHULENY_UFO: našel jsem články jako že to jde spustit, ale já chci svých 50 fps s plným rtx ve 4k
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RATTKIN: steam + proton nic?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    už mě windows štve. zase se to podělalo. zkusím linux desktop (linux na serveru s bashem znám dobře)

    chci ale občas hrát hry jako cyberpunk nebo metro exodus s RTX a maximálním výkonem, takže windows dualboot je nejlepší možnost?

    našel jsem tenhle guide https://itsfoss.com/install-ubuntu-1404-dual-boot-mode-windows-8-81-uefi/
    říká, že mám instalovat jako první windows na půl disku a pak ubuntu?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    KDE Connect funguje jak hodiny. i SMS, soubory, ovladani, media.....
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    BOAR: na android jsou jednoduchy ftp serveru a muzes pak pouzit ftp klienta.
    BOAR
    BOAR --- ---
    MCKIDNEY: ten typo byl muj, jen jsem tak nejak nevedel, ze vlastne chces:

    nastavit easy sdileni souboru meiz linux a android. Je to tak ?
    pokud ano, tak kdysi jsem pouzival airdroid
    AirDroid | Delight Your Multi-Screen Life
    https://www.airdroid.com/en/
    Fungovalo to obracene - na mobilu si pustil airdroid, a na PC se pripojil na mobil. tusim ze zadarmo bylo fungovani v lokalni siti (zarizeni musely byti ve stejne siti), za penize si to povidalo pres jejich server.
    kdeconnect je taky varianta, ale jak nepouzivam DE, ale jen i3 (v podste terminator + ssh :-) ) tak mi nefacha prochazeni souboru. asi by to resil nejakej nautilus ci tak neco
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    (a taky je pro alternativce lehce pozadu Gnomi varianta Gconnect)
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    MCKIDNEY: nastaveni notifikaci je trosku pain aby te to moc neopruzovalo, ale vzdaleny ovladani a transfer souboru slape fajn..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam