• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Prvne zkusim postup ala CHOROBA. Uvidime zda Anaconda rozpozna ten extra oddil pri instalaci a jak to zkousne grub.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Zkouseli jste nekdo provozovat LiveCD jako partition na hlavnim disku?
    Je to roky co jsem to naposled zkousel a PC kam to davam nema ani SD slot.

    - Aktualizace skrze cron
    - EFI
    - SSD (Takze muzu nastavit i persistent data)

    Zkousel jste to nekdo?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    JADE: Dobrej napad, ale to by si clovek neprocvicil bash funkce ... ;-|
    Spise slo o to, upozornit zacatecniky, ze existuje watch, figlet, poslat font... atp.
    Jinak cilem bylo tohle:
    #!/bin/bash
    # Prepare Console
    prep_term() {
      tput setaf 7 
      tput bold
    }
    # Print Phase Function
    prn_phase() {
      clear
      for i in `seq $1 $2 $3`; do
        clear
        echo "$4" |  figlet -c -t -S -f cricket
        echo "$i" |  figlet -c -t -S -f cricket
        sleep 1
      done
    }
    # MAIN PROGRAM
    prep_term
    while [ 0 -eq 0 ]; do
      prn_phase 1  1  5 "INHALE"
      prn_phase 1  1  1 "HOLD"
      prn_phase 5 -1  1 "EXHALE"
    done


    JADE
    JADE --- ---
    Nebo tty-clock?!
    SUK
    SUK --- ---
    GIOMIKY: Kdyz uz tady hazis tipy, tak aspon vynech uplne zbytecne utility jako "simplescreenrecorder", kdyz lze pouzit rovnou
    ffmpeg -framerate 1 -f x11grab -i :0 out.gif
    ;)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Tip: oneliner:pro hodiny:
    watch -t -n 1 "date +%H:%M:%S | figlet -c -t -S -f cricket"
    Natoceno pomoci simplescreenrecorder a prevedeno na gif prikazem:
    ffmpeg \
      -i bash_clock_one.mkv \
      -r 15 \
      -vf scale=512:-1 \
      -ss 00:00:01 -to 00:00:10 \
      bash_clock_one.gif




    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY: lol... sorry, zezral to nyx:

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    PUPU: Zkusil bych tady:
    [PHP + MySQL]
    Jinak do stranek obvykle pridavam , ale asi nebude ono.
    PUPU
    PUPU --- ---
    takovy hloupy problem. podedil jsem mirne nablblou aplikaci v PHP napojenou na MySQL. napsane je to pro Widle, takze dialogy atd ve Win1250. zaznamy v databazi... no, tezko rict, asi taky 1250, i kdyz by to spravne melo byt 'DEFAULT CHARACTER SET latin1'. takze jsem si do apache pridal:

    CharsetDefault UTF-8
    CharsetSourceEnc WINDOWS-1250

    fajn, zobrazovani dialogovych oken i vystupu z databaze je v poradku, ale kdyz se nekdo pokusi nejaky zaznam vytvorit, tak se ta konverze nekde po ceste pohnoji a pri pokusu o zobrazeni to cele zhavaruje na:

    [Tue Jan 18 16:38:55.369331 2022] [charset_lite:error] [pid 2405788:tid 140141846632192] (22)Invalid argument: [client 194.228.122.245:52698] AH02997: AH02198: xlate filter - returning error

    , takze jsem to musel zase odstranit. nepotkal jste se nekdo s necim podobnym? patrani zatim nikam nevede, aplikaci se mi prepisovat nechce, takze jsem skoncil u pluginu do browseru, ktery mi vystup ze serveru prekoduje, ale...
    PUPU
    PUPU --- ---
    lsblk ukazuje zarizeni, jak je vidi system, nikoliv rozdeleni disku. a ta dve zarizeni mohou byt v poradku - pokud chces mit EFI boot, musis mit samostatnou partition. pokud MBR boot, pak to v poradku neni
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    A to sem navíc jelito, že sem to nejdřív čet jako 3,6G a 4G, ne 3,6G a 4M
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MARASAN: No, tak sem dosáh toho, že Windows i většina nástrojů v Linuxu ukazuje sdc jako jeden 7,5 GB celek, ale lsblk furt jen sdc1 3,6G, sdc2 4M a zbytek zřejmě jako nealokovanej. Tak nevim, jak tomu mám rozumět.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    SALVATOR: jeste partprobe a cat /proc/partitions
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MARASAN: Jj, už sem dohledal a spustil. I on ukazuje sdc jako jeden celek. Lsblk furt ukazuje, že na sdc jsou oddíly sdc1 a sdc2, každej zabírající zhruba polovinu disku. To samý ukazuje nástroj pro práci s diskama a oddíly ve Windows.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    SALVATOR: v terminalu cfdisk /dev/sdc
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MARASAN: No, asi neni. Ale nevim co to je, Linux mám od včerejška :D. Tak pracuju s nástrojema a příkazama, o kterejch sem se zatim stihnul dozvědět :). To mi nicméně nevysvětluje, proč v různejch nástrojích dostávám tak různý výsledky.
    Teď sem teda zjistil, že sem přehlíd už nainstalovanej KDE Partition Manager, ale i ten ukazuje sdc jako jeden celek bez oddílů. Konzole furt ukazuje existenci sdc1 a sdc2.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    SALVATOR: starej dobrej cfdisk je ti proti srsti?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    A fdisk -l taky neukáže, že by tam nějaký oddíly byly, očekával bych tam informace k sdc1 a sdc2, ale nic. Trochu mě to mate.

    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Respektive sloučit ne. Odstranit jeden oddíl a druhej zvětšit na velikost celý flashky.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Ahoj, jdu poprosit o radu. Když sem dělal bootovací flashku, z mě neznámýho důvodu na ní vznikly dva oddíly. Používám Rufus a nic v nastavení sem oproti jindy neměnil, nicméně i tak se s talo. Chtěl sem je sloučit, ale zatímco ve file manageru i v konzoli jsou oba oddíly vidět, tak v Gparted bůhví proč ne. Takže v něm to dost dobře sloučit nemůžu. Tušíte někdo, proč to tak je?

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam