• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    MCKIDNEY: nedlej to, nasleduj guide nomero 2 asi o par prispevku pozdejc.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Prvne zkusim postup ala CHOROBA. Uvidime zda Anaconda rozpozna ten extra oddil pri instalaci a jak to zkousne grub.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Zkouseli jste nekdo provozovat LiveCD jako partition na hlavnim disku?
    Je to roky co jsem to naposled zkousel a PC kam to davam nema ani SD slot.

    - Aktualizace skrze cron
    - EFI
    - SSD (Takze muzu nastavit i persistent data)

    Zkousel jste to nekdo?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    JADE: Dobrej napad, ale to by si clovek neprocvicil bash funkce ... ;-|
    Spise slo o to, upozornit zacatecniky, ze existuje watch, figlet, poslat font... atp.
    Jinak cilem bylo tohle:
    #!/bin/bash
    # Prepare Console
    prep_term() {
      tput setaf 7 
      tput bold
    }
    # Print Phase Function
    prn_phase() {
      clear
      for i in `seq $1 $2 $3`; do
        clear
        echo "$4" |  figlet -c -t -S -f cricket
        echo "$i" |  figlet -c -t -S -f cricket
        sleep 1
      done
    }
    # MAIN PROGRAM
    prep_term
    while [ 0 -eq 0 ]; do
      prn_phase 1  1  5 "INHALE"
      prn_phase 1  1  1 "HOLD"
      prn_phase 5 -1  1 "EXHALE"
    done


    JADE
    JADE --- ---
    Nebo tty-clock?!
    SUK
    SUK --- ---
    GIOMIKY: Kdyz uz tady hazis tipy, tak aspon vynech uplne zbytecne utility jako "simplescreenrecorder", kdyz lze pouzit rovnou
    ffmpeg -framerate 1 -f x11grab -i :0 out.gif
    ;)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Tip: oneliner:pro hodiny:
    watch -t -n 1 "date +%H:%M:%S | figlet -c -t -S -f cricket"
    Natoceno pomoci simplescreenrecorder a prevedeno na gif prikazem:
    ffmpeg \
      -i bash_clock_one.mkv \
      -r 15 \
      -vf scale=512:-1 \
      -ss 00:00:01 -to 00:00:10 \
      bash_clock_one.gif




    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY: lol... sorry, zezral to nyx:

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    PUPU: Zkusil bych tady:
    [PHP + MySQL]
    Jinak do stranek obvykle pridavam , ale asi nebude ono.
    PUPU
    PUPU --- ---
    takovy hloupy problem. podedil jsem mirne nablblou aplikaci v PHP napojenou na MySQL. napsane je to pro Widle, takze dialogy atd ve Win1250. zaznamy v databazi... no, tezko rict, asi taky 1250, i kdyz by to spravne melo byt 'DEFAULT CHARACTER SET latin1'. takze jsem si do apache pridal:

    CharsetDefault UTF-8
    CharsetSourceEnc WINDOWS-1250

    fajn, zobrazovani dialogovych oken i vystupu z databaze je v poradku, ale kdyz se nekdo pokusi nejaky zaznam vytvorit, tak se ta konverze nekde po ceste pohnoji a pri pokusu o zobrazeni to cele zhavaruje na:

    [Tue Jan 18 16:38:55.369331 2022] [charset_lite:error] [pid 2405788:tid 140141846632192] (22)Invalid argument: [client 194.228.122.245:52698] AH02997: AH02198: xlate filter - returning error

    , takze jsem to musel zase odstranit. nepotkal jste se nekdo s necim podobnym? patrani zatim nikam nevede, aplikaci se mi prepisovat nechce, takze jsem skoncil u pluginu do browseru, ktery mi vystup ze serveru prekoduje, ale...
    PUPU
    PUPU --- ---
    lsblk ukazuje zarizeni, jak je vidi system, nikoliv rozdeleni disku. a ta dve zarizeni mohou byt v poradku - pokud chces mit EFI boot, musis mit samostatnou partition. pokud MBR boot, pak to v poradku neni
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    A to sem navíc jelito, že sem to nejdřív čet jako 3,6G a 4G, ne 3,6G a 4M
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MARASAN: No, tak sem dosáh toho, že Windows i většina nástrojů v Linuxu ukazuje sdc jako jeden 7,5 GB celek, ale lsblk furt jen sdc1 3,6G, sdc2 4M a zbytek zřejmě jako nealokovanej. Tak nevim, jak tomu mám rozumět.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    SALVATOR: jeste partprobe a cat /proc/partitions
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MARASAN: Jj, už sem dohledal a spustil. I on ukazuje sdc jako jeden celek. Lsblk furt ukazuje, že na sdc jsou oddíly sdc1 a sdc2, každej zabírající zhruba polovinu disku. To samý ukazuje nástroj pro práci s diskama a oddíly ve Windows.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    SALVATOR: v terminalu cfdisk /dev/sdc
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MARASAN: No, asi neni. Ale nevim co to je, Linux mám od včerejška :D. Tak pracuju s nástrojema a příkazama, o kterejch sem se zatim stihnul dozvědět :). To mi nicméně nevysvětluje, proč v různejch nástrojích dostávám tak různý výsledky.
    Teď sem teda zjistil, že sem přehlíd už nainstalovanej KDE Partition Manager, ale i ten ukazuje sdc jako jeden celek bez oddílů. Konzole furt ukazuje existenci sdc1 a sdc2.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    SALVATOR: starej dobrej cfdisk je ti proti srsti?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    A fdisk -l taky neukáže, že by tam nějaký oddíly byly, očekával bych tam informace k sdc1 a sdc2, ale nic. Trochu mě to mate.

    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Respektive sloučit ne. Odstranit jeden oddíl a druhej zvětšit na velikost celý flashky.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Ahoj, jdu poprosit o radu. Když sem dělal bootovací flashku, z mě neznámýho důvodu na ní vznikly dva oddíly. Používám Rufus a nic v nastavení sem oproti jindy neměnil, nicméně i tak se s talo. Chtěl sem je sloučit, ale zatímco ve file manageru i v konzoli jsou oba oddíly vidět, tak v Gparted bůhví proč ne. Takže v něm to dost dobře sloučit nemůžu. Tušíte někdo, proč to tak je?

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam