• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY: BTW: trosku jsem upravil ten termuxi skript na privatni radio.
    Doplnil jsem tam rozpoznavani lokace, kde jsem. A podle toho mi to doma streamuje zvuk ve vyssi mp3 kvalite.
    Abych neotviral zbytecne porty, tak to na mobilnich datech routuju pres gateway, na ktery udrzuju spojeni:
    autossh -M 0 -q -N -o 'ServerAliveInterval 2' -o 'ServerAliveCountMax 2' gw
    Premyslim, ze bych zahrnul i pouziti prikazu:
    termux-location -p network -r last | jq '.longitude,.latitude'
    A server by na urcitych mistech mohl prehravat urcitou muziku, info ci co ja vim.
    Pracovne tomu rikam : augumented audio reality

    SUK
    SUK --- ---
    SPIKE411: akorat chybi ekvivalentni nahrada za bar. A hafo aplikaci stale frci jen pres xwayland nebo je nutne je k pouzivani wl nutit. A lecos neni az tak stabilni.

    Jinak to ma ale spoustu vyhod, tak to pouzivam a holt proste obcas skripu zubama no...
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Sway
    https://swaywm.org/

    Ekvivalentní náhrada i3 pro Wayland
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GILHAD: A jak se v nich prosím vyznáš? Já jsem asi exot tedy ve škatulce sám pro sebe, protože se mi nějak asymetricky horšili oči a vyvěštil jsem si to, že je to z toho, jak furt čtu text hlavně v levé části obrazovky. Tak jsem na obrazovce 16:9 nastavil režim 1024x768, aby se mi to zobrazovalo všechno veprostřed. A kromě toho tedy mám tak na 1 obrazovce stále nějaké grafy z trhu, na 1 občas zapnu prohlížeč a na ostatních žongluju s terminálama. Ale poslední dobou, asi jak se mi horší oči používám xterm s nějkým takovýmhle nastavením:
    #!/bin/bash
    /usr/bin/uxterm \
      -ti vt340 \
      -fa terminus-bold \
      -fs 19 \
      -fg darkGray \
      -bg black \
      -geometry 80x25+40+0 \
      -xrm 'xterm*iconHint: /usr/share/fluxbox/icons/xterm.xpm' \
      -T " " \
      +samename \
      -xrm "xterm*allowTitleOps: false"  \
      -xrm "xterm*selectToClipboard: true"
    
    


    Takže většinu času mi displej ukazuje něco takovýhohle...
    Možná by to řešili brejle, třeba by potom dávalo smysl pořizovat větší monitor s menšíma písmenkama. ;-p

    GILHAD
    GILHAD --- ---
    GIOMIKY: Taky bootuju do textu a po zalogování případně dám startx a naběhne mi fluxbox (akorát že defaultně s 12 virtuálníma obrazovkama :)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAGNAROK: Pekny. Asi nekdy take zkusim, ale ted zrovna ma customizovany fluxbox, jak jsem psal. Vyhovuje mi predevsim, ze ma ve vychozim stavu 4 virtualni obrazovky, ktere vsechny vyuziji.
    Jinak s tim na zkousku to bude slozitejsi, protoze nepouzivam zadny window manager. Od prvnich xek, ktery jsem mel jsem si zvykl na startx prikaz (myslim, ze je to xinit balicek atp.). Takze bootuju bez x, pak se zaloguju a podle potreby spoustim Xka pomocit "startx".
    Jinak vetsinou ani z tty1 do Xek nejdu, protoze se pripojuju pres ssh tunel na vnc server (taky fluxbox).
    S tim mapovanim nevim, ale treba window manager blackbox mel nejake blackkeys. Tak bych se zkusil podivat, jestli neni nejaky dalsi, samostatny balicek primo pro i3.
    Jinak Gnome jsem opustil nekdy v roce 1999, kdyz zacal bejt tezkopadnejsi a slozitejsi, nez sjem potreboval a libilo semi.
    OBecne tyhle window managery, ktery kopirujou od Windows u mne nejsou prilis v oblibe.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    GIOMIKY:
    tak neni na tom co k videni. Spis to ovladani jak to maji vimazlici radi. To se proste musi vyzkouset. Prechazim z cinnamon kde se da namapovat uplne vse. akorat zbytecne zere prostredky. zkousel jsem lxde ale kdyz mi to napsalo "you cannot map alt+., sorry" tak jsem se na to po par hodinach zkouseni vyprd. i3 je proste sen. par dnu to urcite jeste zabere upravit dle mych potreb.

    Status bar je jen textovy ale zvyk jsem si rychle. Zatim na 4k 43 displeji nevim jestli ten status bar bude pouzitelnej na ntb.



    Myslim ze muzes i3 nainstalovat a pak v login manageru (lxdm) vybrat window manager.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAGNAROK: Posli prosim screen... chtel jsem to vyzkouset, ale mam fluxbox, tak uz mam X manager obsazen.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    i3 - trham si vlasy ze jsem to nepouzival uz drive
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAGNAROK: ;-] Pouzivam to na BBS. Na obrazku to neni videt, ale pouzivam win putty ve full-screen. Ten Linux putty neumi skalovat pisma. Takze ano, je to zverstvo, ale nenasel jsem terminal, ktery by umel skalovat pisma a tedy bezet 80x25 full screen tak, aby mi zvetsil pismo pres celou obrazovku. ;-D
    SUK
    SUK --- ---
    GIOMIKY: tyjo, tak to je jinej level, poustet vec, co bezi nativne pod linuxem ve wine :))
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    GIOMIKY:
    pouzivam putty na widlich na linuxu ke to k necemu dobry?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Překvapilo mě, jak hezky funguje na Linuxu PuTTY. Ta současná, 64-bitová už opravdu nevyžaduje žádné 32-bitové knihovny, což je u normálně používaných wine programů peklo, když se musí instalovat ke všem knihovnám jejich 32-bitový ekvivalent.
    Tedy:
    $ apt-get install wine
    $ wine putty.exe
    Tip:
    ctrl + klik do okna mi otevře menu (full screen, settings, atp.)
    Používám to hlavně, protože jsem nenašel žádný terminál, který by tak hezky uměl škálovat fonty ve full-screenu.
    Screen: xclock, xplanet, fluxbox, PuTTY, BBS

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Taková blbinka. Určitě se vám stalo, že jste potřebovali xargs předat jméno souborů s mezerama. V knize Linux Servers Hacks od O'Reillyho tohle řeší hezký trik. A to použít při třeba find místo oddělovače nové řádky oddělovač NULL. Tedy:
    $ find . -type f -print0 | xargs -0 ls
    -print0 řekne findu o použití NULL místo newline a xargs -0 řekne xargs, aby použil NULL.
    Ve vlastním skriptu to lze použít stejně, akorát se použije echo -ne '\000' pro tisk NULL znaku.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    MA747: Tohle je hodně, hodně dobrý. Obzvláště mě zaulao q.
    Run sql-like command on files from terminal
    
    # download:
    # https://github.com/harelba/q
    # example:
    q -d "," "select c3,c4,c5 from /path/to/file.txt where c3='foo' and c5='boo'"
    

    Moc děkuji.
    MA747
    MA747 --- ---
    odložím si: GitHub - onceupon/Bash-Oneliner: A collection of handy Bash One-Liners and terminal tricks for data processing and Linux system maintenance
    https://github.com/onceupon/Bash-Oneliner
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VYHULENY_UFO: Rekl bych odbornik k nezaplaceni. Akorat musis mit spravnyho klienta (zakazdnika).
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY: jako spravny hispter muzes i nyni... :D
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VYHULENY_UFO: a bbs... ono s tim nedostatkem cipu treba zase bude moderni mluvit cistou asemblerstinou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam