• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    FARFELOO: pokud má docker image použitou direktivu volume, tak při vytvoření kontejneru se ve /var/lib/docker/volumes vytvoří "nepojmenovaný" volume což obnáší že je to pojmenované jen jako hromada hexacimalnich znaků a vzniká to při každém vytvoření kontejneru.
    tohle může zaneřádit disk daty o kterých vlastně nikdo neví a o která nikdo nestojí
    a
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    FARFELOO: docker prune -a -s

    nebo vic agresivne ;-))

    docker rm -f $(docker ps -a -q)
    docker volume rm $(docker volume ls -q)
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    LOOKASH: Super. To jsem potřeboval asi. Večer zkusím a dám vědět. Díky moc za pomoc všem:-)
    LOOKASH
    LOOKASH --- ---
    FARFELOO: a bych sel prez du (najit si ten nejvetsi disk na / (nebo tam kam tu kartu primountujes) a pak jit niz a niz)

    pi:~# du --max-depth=1 -h -x /
    4.0K /srv
    778M /var
    4.0K /config
    4.0K /mnt
    4.8M /etc
    2.1G /usr
    176K /home
    16K /lost+found
    4.0K /media
    52K /tmp
    4.0K /nfs
    4.4M /root
    2.8G /


    du - Summarize disk usage of the set of FILEs, recursively for directories.
    -d, --max-depth=N print the total for a directory (or file, with --all)
    only if it is N or fewer levels below the command
    line argument; --max-depth=0 is the same as
    --summarize
    -h, --human-readable print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
    -x, --one-file-system skip directories on different file systems
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    FARFELOO: Podle toho, kam to ten kontainer naládoval (jo, odpověď na houby, ale lepší nemám a kontainery nepoužívám).
    Ale proto jsem, jako poslední bod, navrhnul si i vypsat velikosti adresářů z rootu a pak u těch, které se zdají velkými (já vím, dojmologie) si vypsat velikosti podadresářů a tak dál, až se člověk dostane k něčemu, co je výrazně větší, než by čekal a buď si dohledá odkud to leze a zda to potřebuje všechno, nebo to posoudí odborným pohledem a smaže zbytečnosti.

    (Mě se tohle např. dělo při stahování balířků, když to spadlo tak neseděl součet, tak se začalo znova, ale to staré polostažené se přejmenovalo z nejaka-lib-1.2.3.4.tar.gz na nejaka-lib-1.2.3.4.tar.gz.001, další na 002 atd a když byl blbý součet, nebo blbá linka, tak jich tam takhle bylo třeba 20 nepovedených pokusů a spousta místa v háji.)
    Taky jsem tam třeba měl nejaka-lib-1.2.3.5.tar.gz nejaka-lib-1.2.3.6.tar.gz nejaka-lib-1.2.3.7.tar.gz nejaka-lib-1.2.3.8.tar.gz nejaka-lib-1.2.3.9.tar.gz a protože 1.2.3.9 fungovala a stařila všemu, tak jsem ty starší taky promazal. (V nouzi šlo promazat i ty aktuální balíčky, že se při reinstalaci/rekompilaci postahujou znovu, ale že snad to nebude potřeba dělat hned)

    Prostě někde ta data být musí, když nejsou na místech obvyklých, kam se člověk koukne jako první, tak musí být jinde a je potřeba je dohledat "ručně" - jít po adresářích, co zabírají nejvíc místa a podívat se, jestli ho zabírají právem.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    GILHAD: Díky moc.

    Podle df -h má ten disk 29G a je že 100% plný.
    Inodes použito 17%
    Tmp prázdný, logy prázdný, user taky.
    Mám tam asi 7 docker kontejnerů. Portainer říká, že image zabírají asi 3 GB.
    Je možný třeba že nějaký container naládoval data na kartu místo na disk? Kde bych to pak našel?
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    FARFELOO: Ne, že bych kdy něco takového měl, ale aspoň pár obecných úvah:
    - pokud to ještě nějak žije, tak se tam zalogovat přez síť (ssh + získání roota), nebo připojit klávesnici a obrazovku a zalogovat se lokálně
    - jinak to vypnout (pokud to jde), vytáhnout z napájení a po chvíli vyndat tu SD kartu a připojit ji na jiný stroj jako další datový disk (příkaz mount )
    -- pokud ten jiný stroj nemá volnou SD čtečku, tak použít exterrní USB čtečku
    -- odhadoval bych, že ta SD je rozdělená na partišny ( /dev/mmcb1k1p1) takže mountovat ty, nikoli "celou SD kartu"
    --- když tam tu SD kartu (případně ve čtečce) vložíš, tak se v dmesg objeví na konci výpisu, jak tak karta je rozdělená
    Jo, teď budu používat nějaké cesty, tak ty jsou samozřejmě vůči bodu, kam ta karta je připojená - čili pokud ji máš v jiném počítači, tak před ně bude potřeba doplnit něco jako /mnt/sdkarta/p1/ (nebo kam to mountneš)

    - prvně asi zkontrolovat, zda dochází místo na kartě, nebo odchází karta (df -h pokud máš ext2/3 file systém tak i df -h -i zda nedochází inody) - s trochou štěstí ten disk (ty disky) bude odpovídat místu na kartě a bude plný (pokud by výrazně neseděl s místem na kartě, tak je asi něco špatně - ale počítej s tím, že partitions mají nějakou režii a filesystem taky)
    - zkontrolovat velikost /var/log (du -hsc /var/log/*) občas se něco splaší a zaloguje absurdní množství dat - třeba pokud se ti tam snačí dostat nějaké skripty a máš bambilión záznamů, že se hlásí nějaký uživatel a vzápětí, ýe je odmítnut kvůli blbému jménu/heslu
    - zkontrolovat /tmp jestli tam není moc bordelu (a taky /var/tmp a /usr/tmp pokud existují a nejsou to symlinky - pokud je karta v jiném stroji, spousta symlinků na ní může ukazovat někam na ten cizí stroj a být nefunkční, protože nesedí struktura - to je OK a netřeba to opravovat (=neopravuj to, přišel bys o to), pokud nejsou ty symlinky očividně a zcela nesmyslné
    - pokud systém občas updajtuješ, podívat se, kam si dává stačené balíčky (před rozbalením) a zda to není třeba pročistit
    - pokud tam máš uživatele, podívat se, jestli nemají nějaké větší downloady, nebo jiná nakřečkovaná data ( du -hsc /home/username/* )
    - pokud tam máš nějaké serverové služby, jako mail, databázi a tak, zkontrolovat, kolik dat si kam uložily
    - pokud tam instaluješ bez ladu a skladu nějaké dockery/flatpacky/molochy, tak jestli jich tam není moc zbytečných (ony se instalují celkem snadno, ale každý si nese takovýchle blbinec všeho systemového, co by mohl potřebovat, takže pak je na kartě ta samá knihovna v miliónu verzí, které ani nemusí být různé)
    - podívat se obecně na velikost základních adresářů (a adresářů 2. úrovně), jestli tě něco nepraští do očí
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    FARFELOO:

    Najit, kam je to pripojene:
    mount | grep mmcb1k1p1

    zjistit kolik mist maji podadresare:
    du -hs /mount/*
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    Ahoj! Mám doma Odroid HC4 na kterým mi jede Armbian a OMV. Teď jsem zjistil, že mi došlo místo na SD kartě (32GB). Jak se můžu podívat co na ní je a co bych mohl smazat? Jakto, že se bez nějakých změn v systému zaplnila? Je to dev/mmcb1k1p1

    Díky moc!
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    GIOMIKY:
    apt-get install info
    info info
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    tip
    apt-get install info
    info ed
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Pro ipv6 konfiguraci se muze hodit ipv6calc. Vzponel jsem si, ze kdysi se ipcalc hodil v zacatcich ipv4.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    dik zas dam do vikendu pokoj :)

    DELVIT: dik, rozhodne si postuduju jak to mas
    THEODORT: to bych mohl ...
    JANFROG: cool a je v repu debianu zda se.

    
    mount $loop_device /mnt/$image_to_mount
    mount -t proc none /mnt/$image_to_mount/proc
    mount -o bind /sys /mnt/$image_to_mount/sys
    mount --bind /home/rainbof/dev/src /mnt/last.img/home/rainbof/src
    
    chroot $mount_directory/$image_to_mount
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    DELVIT: ja pouzivam arch-chroot, ten to resi a i takove veci jako nabindovani /etc/resolv.conf do chrootu apod.
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    RAINBOF: rozumí tomu správně, a ty si v tom chrootu normálně připoj /boot/EFI případně jiný cesty uvedeny v chrootovanym /etc/fstab a posléze pokračuj do /usr/SRC/Linux/ udelat make install... a obvyklý zarikavacky grub-mkconfig... grub-install..
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RAINBOF: Jak přesně to připojíš (bind)?

    Takhle jsem to dělal v gentoo:

    $ mount --rbind /dev /mnt/mychroot/dev
    $ mount --make-rslave /mnt/mychroot/dev
    $ mount -t proc /proc /mnt/mychroot/proc
    $ mount --rbind /sys /mnt/mychroot/sys
    $ mount --make-rslave /mnt/mychroot/sys
    $ mount --rbind /tmp /mnt/mychroot/tmp
    $ mount --bind /run /mnt/mychroot/run 

    a pak hurá do chrootu:
    $ chroot /mnt/mychroot /bin/bash
    $ env-update && . /etc/profile
    $ export PS1="(chroot) $PS1" 
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    KOLCON: ktere casti nerozumis ?
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    RAINBOF: Moc nechápu co chceš, ale nepomohlo by si v tom chrootu správně přimountovat /boot?
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Dobre pondelicko,

    jsem tu s dalsim dotazkem co mi vrta hlavou. Tyka se debianu (10)

    O vikendu jsem si chtel udelat testovaci dist-upgrade pomoci jailu ale lehce jsem narazil (pochopitelne).

    klasicky delam drobne updaty na image takto:
    - z image vyrobim device pomoci losetup
    - ten si nekam mountnu
    - do tohoto mountu si bindnu proc a sys.
    - skocim dovnitr chroot /mnt/nekde

    Ovsem pri upgradu se manipuluje s jadry takze to prirozene spadne protoze se nepovede nainstalovat nove jadro. No a ja se ptam: je jeste nejaka cesta jak to udelat v chrootu ?

    Rikam si ze je mozny ze ten chroot delam blbe a ze bych mu mel nejak predhodit i ten fyzickej image aby na nej mohl dat grub ale zatim mi to nedoteklo jak...
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    na desktopu mám Ubuntu 22.04. Když ho překopíruju na notebook, dostanu hlášku Error bad shim signature. You need to load kernel first.
    To je s kernelem 5.17, se starším kernelem 5.15 bootuju v pohodě.

    Desktop nemá secure boot. Notebook asi má secure boot zapnutý, nevím, nemám heslo do biosu.
    V minulosti jsem to několikrát v pohodě kopíroval z desktopu na notebook.
    Kopíruju pomocí DD
    je tam LUKS pro root partici.

    Co mám googlovat?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam