• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Asi je to již trošku zastaralé, když je tady s námi ipv6 dekádu, ale teprve nyní jsem na serveru povolil ipv6 interface. Setkalo se to trošku s problémy, protože jsem nevěděl, že iptables nefunguje na ipv6 a je zapotřebí použít ip6tables (ip6tables-restore). Také jsem zápasil s ipv6 adresami (pomohl ipv6calc). A tak vůbec. No a v neposlední řadě se mi po všech těhle legracích nedařilo dostat z 1 ip adresy přes ssh. Dokud jsem nezjistil, že je zápotřebí do ip6tables.rules přidat přesně to, co doporučuje RFC 4890.
    Dlouhý příběh krátce. Nyní snad firewall funguje tak, jak má a přes ssh se můžu přes ipv6 dostat na daný stroj. Kdyby to někoho zajímalo, tak tady je krátký návod:
    Jak na ip6tables
    http://go.wz.cz/ip6tables.html
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    podle těch kulatých čísel to vypadá, že jde o jednotlivé bity v bajtu, které ten daný modifier představuje...
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    RAGNAROK:
    tak jich teda asi bude 256-32=224. V manualu pisou teda ze jde namapova diky modiferum 256 akci.

    man 5 keymaps | less '+/256 can'
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    ZBYNEK:
    kdyz namapujes v mymap.map:
    keycode 54 = ShiftR
    keycode 42 = ShiftL

    tak se pak rozlisujou
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    RAGNAROK: 256 jich v reálu nebude - rád bych viděl, jak zmáčkneš ShiftL+ShiftR, aniž bys zmáčknul Shift :-)))
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    keymaps(5) - Linux manual page
    https://man7.org/linux/man-pages/man5/keymaps.5.html
    256 moznych kombinaci modifieru

    Shift                  1
    AltGr                  2
    Control                4
    Alt                    8
    ShiftL                16
    ShiftR                32
    CtrlL                 64
    CtrlR                128
    CapsShift            256
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    FATBOZZ: shebang je uz vpohode :)
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Nenasel by se nekde keymap pro virtualni konzoly ktery by se podobal X11 Layout: cz, X11 Variant: qwerty? Tj. ze se daji psat anglicke znaky pomoci altgr. Slozeny zavorky altgr+b,m, hranaty altgr+[]

    na vyber jsou tyto:
    cz-cp1250.map.gz
    cz-lat2-prog.map.gz
    cz-lat2.map.gz
    cz.map.gz
    cz-qwertz.map.gz
    cz-us-qwertz.map.gz

    ani jedna mi nevyhovuje :-(
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    RAINBOF:
    Maybe ? Ten shebang uz upravis

    cat picovinka.txt | sed 's/\"/\\\"/g' | sed -E 's/(^)(.*)($)/\"\1\2\3\",/' | sed 's/^\"\",$/ /'
    "#!/bin/bash",
    "...",
    "if [ \"$neco\" -eq 1 ]; then",
    "echo \"neco\"",
    "fi",
    
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    RAINBOF: ja bych pouzil sed.
    bohuzel poradum je akademicky, protozetu nemam nikde konzoli a pisu z mobilu.
    v.nekolika krocich.
    jestli je to porad stejny, tj, nikde treba neskoci then na samostatnej radek tak napred udelat esape stavajicich uvozovek. a do pipe pridat na zacatek a konec radku uvozovku
    sed 's/"/\\"/g' | sed 's/^.*$/^".*"$/'
    nejsem si jistej co se kde bude muset v.tom rv opatrit escape.
    kdyz jempotrebanobracenej postup, tak napred sezrat ty uvozovky na zacatku a na konci řádku a pak tmeprve odstranit \
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    meli by jste tip jak konvertovat skripty na stringy v uvozovkach radek po radku ? jsou to vyseky z json skriptu a tuhle opicarnu tam musim porad tvorit...

    z neceho jako:

    #!/bin/bash
    ...
    if [ "$neco" -eq 1 ]; then
    echo "neco"
    fi
    
    potrebuju:

    #!/bin/bash
    ...
    "if [ \"$neco\" -eq 1 ]; then",
    "echo \"neco\",
    "fi"

    pisu to rucne a trosku me to stve kdyby to umelo oba smery byl bych jeste radsi. :)
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Znate takovy vousaty vtipy "One does not simply exit vim".
    Uz jste zkouseli exit vim z Ex mode insertu? :-D
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    FARFELOO: A už se podařilo i to, takže všechno dobré!
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    Tak jo, díky všem! Něco se kupilo v docker/overlay2. Tak jsem to promazal a vypadá to, že vše funguje!

    Teda samozřejmě kromě té věci, kvůli které jsem se v tom začal vrtat… ale tak už to bývá:-)
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    FARFELOO: pokud má docker image použitou direktivu volume, tak při vytvoření kontejneru se ve /var/lib/docker/volumes vytvoří "nepojmenovaný" volume což obnáší že je to pojmenované jen jako hromada hexacimalnich znaků a vzniká to při každém vytvoření kontejneru.
    tohle může zaneřádit disk daty o kterých vlastně nikdo neví a o která nikdo nestojí
    a
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    FARFELOO: docker prune -a -s

    nebo vic agresivne ;-))

    docker rm -f $(docker ps -a -q)
    docker volume rm $(docker volume ls -q)
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    LOOKASH: Super. To jsem potřeboval asi. Večer zkusím a dám vědět. Díky moc za pomoc všem:-)
    LOOKASH
    LOOKASH --- ---
    FARFELOO: a bych sel prez du (najit si ten nejvetsi disk na / (nebo tam kam tu kartu primountujes) a pak jit niz a niz)

    pi:~# du --max-depth=1 -h -x /
    4.0K /srv
    778M /var
    4.0K /config
    4.0K /mnt
    4.8M /etc
    2.1G /usr
    176K /home
    16K /lost+found
    4.0K /media
    52K /tmp
    4.0K /nfs
    4.4M /root
    2.8G /


    du - Summarize disk usage of the set of FILEs, recursively for directories.
    -d, --max-depth=N print the total for a directory (or file, with --all)
    only if it is N or fewer levels below the command
    line argument; --max-depth=0 is the same as
    --summarize
    -h, --human-readable print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
    -x, --one-file-system skip directories on different file systems
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    FARFELOO: Podle toho, kam to ten kontainer naládoval (jo, odpověď na houby, ale lepší nemám a kontainery nepoužívám).
    Ale proto jsem, jako poslední bod, navrhnul si i vypsat velikosti adresářů z rootu a pak u těch, které se zdají velkými (já vím, dojmologie) si vypsat velikosti podadresářů a tak dál, až se člověk dostane k něčemu, co je výrazně větší, než by čekal a buď si dohledá odkud to leze a zda to potřebuje všechno, nebo to posoudí odborným pohledem a smaže zbytečnosti.

    (Mě se tohle např. dělo při stahování balířků, když to spadlo tak neseděl součet, tak se začalo znova, ale to staré polostažené se přejmenovalo z nejaka-lib-1.2.3.4.tar.gz na nejaka-lib-1.2.3.4.tar.gz.001, další na 002 atd a když byl blbý součet, nebo blbá linka, tak jich tam takhle bylo třeba 20 nepovedených pokusů a spousta místa v háji.)
    Taky jsem tam třeba měl nejaka-lib-1.2.3.5.tar.gz nejaka-lib-1.2.3.6.tar.gz nejaka-lib-1.2.3.7.tar.gz nejaka-lib-1.2.3.8.tar.gz nejaka-lib-1.2.3.9.tar.gz a protože 1.2.3.9 fungovala a stařila všemu, tak jsem ty starší taky promazal. (V nouzi šlo promazat i ty aktuální balíčky, že se při reinstalaci/rekompilaci postahujou znovu, ale že snad to nebude potřeba dělat hned)

    Prostě někde ta data být musí, když nejsou na místech obvyklých, kam se člověk koukne jako první, tak musí být jinde a je potřeba je dohledat "ručně" - jít po adresářích, co zabírají nejvíc místa a podívat se, jestli ho zabírají právem.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    GILHAD: Díky moc.

    Podle df -h má ten disk 29G a je že 100% plný.
    Inodes použito 17%
    Tmp prázdný, logy prázdný, user taky.
    Mám tam asi 7 docker kontejnerů. Portainer říká, že image zabírají asi 3 GB.
    Je možný třeba že nějaký container naládoval data na kartu místo na disk? Kde bych to pak našel?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam