• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    KAERO
    KAERO --- ---
    Jestli jsem kdy napsal neco kritickeho ohledne funcknosti linuxu, pouzitelnosti uzivatelskeho rozhrani KDE nebo byt i Gnome, tak se omlouvam.
    (Prave jsem do virtualu nainstaloval Windows 11 a hruzou z toho zazitku jsem prisel aspon o rok zivota).
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    GIOMIKY: Ne.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    GIOMIKY: dostala jsem ho darem, takže nemyslím :)
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    GIOMIKY: Asi jsi nepochopil, že už toho iMaca má a chce mu prodloužit životnost. Takže cena je pro ni 0 Kč (resp. cena upgrade disku a možná RAM, 8 GB je tak na hraně dneska, a možná upéct nějakou buchtu pro kamaráda nebo někoho z Nyxu, kdo jí to udělá).
    Radit někomu, kdo se bojí přeinstalovat originální systém linuxovou distribucí, aby to nenávratně nerozbil, ať virtualizuje macOS, je fakt mimo.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    CAMELLA: Za cenu iMaca muzes koupit velice vykonny hardware, na kterem muzes Macintosh like emulovat (OS X je vlastne BSD Unix) docela uspesne.
    GitHub - kholia/OSX-KVM: Run macOS on QEMU/KVM. With OpenCore + Big Sur + Monterey + Ventura support now! Only commercial (paid) support is available now to avoid spammy issues. No Mac system is requi...
    https://github.com/kholia/OSX-KVM
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    DURDIN: Proč by to nemělo být triviální? Stáhneš Fedora Media Writer, vytvoříš instalační USB disk, při startu iMacu podržíš Option na klávesnici, zvolíš boot z USB a jedeš.
    Akorát v základu po instalaci nebude ovladač pro Wi-Fi Broadcom. Takže pro instalaci ovladače z rpmfusion bude potřeba kabel. Nebo prostě za pár stovek koupit Wi-Fi USB dongle s chipsetem Qualcomm Atheros.

    Pokud bys chtěl multiboot a zachovat původní instalaci macOS, tak tam bude pár kroků navíc.
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    DURDIN: Nj pár let to ještě pojede, než odstřihnou podporu pro všechny intely... A pak ještě pár let bude použitelný ten poslední masox... A do té doby přejde M$ na Linux jádro a bude year of Linux desktop 😂😂😂 nebo si prostě koupím Macbook no... 🤷🏻‍♂️
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    DURDIN: no, nepovedlo se mi ho zvednout na Big sur. Ale ještě to teda zkusím. Ale koukala jsem na video a teda měnit disk si asi netroufnu. Zkusím zjistit, zda by do toho nešel někdo z kamarádů, ale já to nechci mít zas 5 let na talíři, jako tu smetanu v manželově Macbooku.
    DURDIN
    DURDIN --- ---
    CAMELLA: když se na ten screen dívám a jestli se nepletu, tak Mac z Late 2013 by měl jít zvednout aspoň na Big Sur, to by mělo vyřešit problémy s nekompatibilmníma aplikacema, ale předtím jak radí ostatní, vyměnit disk za SSD a pak na něj novou instalaci viz.SPIKE411.
    Linux by tam měl jít nějak dostat taky, ale nemyslím si, že to bude úplně triviální věc a reinstall Macu je oproti tomu brnkačka.

    KOLCON: s hackintoshem to už nevypadá moc růžově co apple přešel na jejich čipy, ale pořád se dá složit něco ze "starších" komponent, nedávno se to řešilo v [Mac OS X on x86 hardware]
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    urcite se prodava i Gaffa s logem jablka
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    SPIKE411: RAMky jsou určitě uživatelsky vyměnitelné, u 2009 a 2011 i disky. Nevím jak tomu je u 2013.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    CAMELLA: Na iFixIt / YouTube bude návod.
    Ale disky a RAMky bývaly normálně uživatelsky vyměnitelné.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    CAMELLA: hele není to tak složité a místo chybějících lišty jsem použil mercur samozřejmě s jablíčkovskou certifikací :D.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    SPIKE411: to zní povzbudivě :).

    Vyměnit disk v iMacu tedy asi taky nebude uplně level beginner, aspoň co jsem koukala na YT. Já jsem kdysi měnila disky atd, ale to byl vždy normální pc :-D
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    CAMELLA: mno yen disk stejně už nebude v kondici, yen to chce vyměnit tak jako tak
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    CAMELLA: Neměl by být kdyžtak problém tu instalaci macOS / Mac OS X obnovit.

    Vytvoření spustitelného instalátoru pro macOS - Podpora Apple (CZ)
    https://support.apple.com/cs-cz/HT201372

    Rozbít to tak, aby nenastartovalo vůbec žádné instalační médium, nejspíš nebude v tvých silách.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    A teda jinak podobnej hardware (~2012) je stale muj hlavni pracovni stroj :-)
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    CAMELLA:
    > prej co když to poseru a nepujde to :)

    :-) Ale zas ten pocit, kdyz to neposeres a rozchodis to!
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    CAMELLA:Udelal bych to jak ti (dobre) radi SPIKE411:
    > Nejjednodušší by bylo asi prostě rovnou pořídit nový disk (SSD, kvůli rychlosti i třeba kapacitě) a ten původní nechat (zatím) netknutý.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    SPIKE411: já tam v podstatě data nemám žádná. Už před nějakou dobou jsem zazálohovala, protože už mi na něm nešlo pracovat (ve staré verzi prohlížeče už mi nefachala polovina stránek co k práci potřebuju a nová nešla nainstalovat) a od té doby stojí v koutě. Ale je mi to fakt líto.

    Muž se bojí, že smáznu MacOs a už ho tam nedostanu zpět.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam