JANFROG:
Kompilace kernelu na Archi 1) Ok diky, akorat trochu nechapu, jak je mozny na jadro co ma do <100 MB je potreba tolik kodu, jasne textaky nemaj kompresy, ale stejne. To,ze je tam podpora vseho moznyho chapu, to se hodi, byt teda z nejakyho duvodu, kdyz zrovna casto potrebuju nejakou realek USB / wifi / ethernet, nebo broadcom wifi, tak zrovna tohle tam neni.
Nejsou to nejaky runtimy a knihovny, protoze ty se checknujou a stahujou pred kompilovani.
Stejne tak nejaky warning /check / estimate o tom, kolik mista to sezere by byl hezkej. Nebo dokonce nejaky uklizeni, uz zkompilovanych veci, on the fly, nezni jako rocket science. Podobne to vypada, ze kdyz se to zasekne na tom miste, tak novy strart zase znamena, ze jde o zacatku a neni tam nejaky resume.. Mozna je zase nejakym parameterem, ale je to dalsi voprus to googlit :( Cet jsem, ze dalsi compilace po uprave, uz je rychlejsi, ale jestli kvuli tomu budu muset skladovat 20GB nebo vic, tak se tomu vyhnu.. Uprimne ani nevim, jaky vyhody z ty compilace koukaj.. teoreticky vice vykonu, diky tomu, ze by vsechno mohlo byt sity na konkretni machinu.. ale spis bych tipnul, ze se to pri nabehu nekde sekne.. uz pritom compilovani jsem ocekaval, ze to zasekne na nejakym konfiguraku nejakyho neupgradovanyho baliku a to, ze se tomu tak nestalo musim ocenit. Ani moc nevim, jak data to z ty existujici instalace pouziva, cila jaka je mira ty customizace.
Dalsi dotazy: 2) Grub opakovany generovani - dalsi dotaz
Kdyz uz jsme u toho.. pak podobna vec, kdyz delam nejaky upgrade, proc se pri provadeni dela treba 10x update grubu (jak mam spoustu partition, tak to trva), trigrovany zmenou nejakyho baliku. Clovek by cekal, ze to bude tak chytry a udela se to jednou nakonec. Vim, muzu docasne vypnout OS prober a zrychlit to, ale to je workaround.
3) Python tape + glue desktop skripty
Posledni vec, Linux si svyho casu zakladal na tom, ze je to hlavne C, ze to rychly a usporny.. ale kdyz se divam na ty desktop baliky, tak je to poslepovany samejma Python scriptovama.. v trochu lepsim pripadne Ruby, Javou, .MonoDotNetem, obcas i Lua a Javascript. Ktery jsou zoufale pomaly a neefektivni, rychle se v tom pise, ale stejne je nejakej pokus tohle odstranit? Co jsem zahlidnul, tak Rust by mohla byt cesta.. ale pry nedavano byl nejaky flamewar kernel lidi o tom, jestli jako Rust povolit.
4) Chroot/bind sprava jiny instalace a unable to find terminal name for device 136,1 v bash
Jak ted prasim ten Arch upgrade, tak uplne nerozim ten mod pres, ktery to jede. Je to asi neco jako daleko mocnejsi DISM na Woknech. Je nastartovana nejaka minimalni verze OS, aby to slo stravovat a namountovany nejaky devicy na Linux bezici na fyzickym HW.
Je tam nejaky /dev/pts , kterej resi nejakou virtualizaci terminalu, coz jsem za leta co Linux pouzivam nemusel resit. V nejaky guide jsem nasel, ze by to melo nabindovat taky. Zatim jsem fungoval bez toho a ale mel jsem nabindovany cely /dev. Fungovalo to cely normalne, ale potom co jsem proved nejaky upgrady, se mi zacala objevovat hlaska:
unable to find terminal name for device 136,1 nebo nodevice cosi.. resici nejaky vystup terminalu.. ale objevuje se to jen obcas, pru nekteryho uzivatele, kdyz pouzivam sudo..u jinyho ne.
Blby je, ze to zablokuje veskerej vystup... ani nevim, jestli to jde obejit treba pres posilani vystupu commandu do souboru, pres > output.txt , aby se dana vec aspon provedla. Snad to muze souviset se /etc/sudoers .. ale nejsem si jistej, jsem tam pridaval nejaky parametr co jsem vygooglil, ale docilil jsem spis horsiho stavu. Obcas zahlidnu nejakej master / slave error. Cely to komplikuje, to u arch nechce provadet kompilaci pod rootem, takze switchuju uzivatele, pres,
su -l username, coz nevim jestli je nestasnejsi cesta, ale nejak to funguje.
Opet nekde jsem zahlid, ze by snad pres ten chroot mel jit i nejak protllacit Xserver, SSH tipuju asi ne.. a ze snad nejak ta vynutit i upgrade grub, systectl a reboot, protoze standardne to pise, se to neni podporovany.
Chapu jak funguje xterm a forwardovani obrazovanych X11 dat pres port 22 a nejakyho ssh klienta, to pouzivam v praci, ale tohle je trochu neco jinyho.
Uprimne ani moc nerozumi, jinaky jsou alternativy bashe, obcas pouzivam Tmux kvuli scrollovani v historii, ale to je tak vsechno. Bash si po chrootu a prepnuti z roota na uzivatel hned stezuji na 3 spatny parametry.
5) Live CD / USB upgrade
Kdyz jsme u toho, jak jsem jeste nikdy nezkousel update z Live CD. Jestli nejaky distribuce maj neco jako chytry chroot upgrade? Jako ve myslu neco lepsi nez nechat home a preprasknout vsechno ostatni s tim, ze jako zdroj baliku se nepouzije internet, lokalni server, ale CD. Tohle se obcas doporucovalo jako zpusob upgradu.
Zahlidnul jsem nejaky archroot, coz by mohlo byt neco v tom stylu.