• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RUTHAN:1) esli se ti kernel pokazdy kompiluje znova od zacatku, tak delas neco blbe.
    nekouka z toho nic(zadnej extra vykon ) kdyz nevis, co delas.
    broadcom a podobny hovna nemaj nemaj open source drivery, vetsinou sebou tahaj nejak proprietary binary blob
    2) sis odpovedel sam
    3) patlas veci dohromady, kernel je napsanej v c a asm, ted se uvazuje nad rustem, cokoliv nad tim je napsano v tom, v com to kdo napsal, no limits.
    4) dev pts je pseudoterminal asi uz od roku 1998

    5) esli ux resis v opravu v chrootu, tak je mozna jednodussi a rychlejsi to preliznout cely znova
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    RUTHAN:
    > jak je mozny na jadro co ma do <100 MB
    Muj pracovni 6.3 kernel tree ma 1.5GB. Z toho 1GB jsou jen HW drivery. Na to, jak je mozne ze z toho vypadne jen 10MB binarka jadra asi neni jednoducha odpoved. Z velikosti
    zdrojaku nelze odvodit velikost vysledneho kodu ani velikost meziproduktu jinak nez jeho kompilaci - proc to tak je vyzaduje neco vedet o prekladacich, linkerech apod.

    > Stejne tak nejaky warning /check / estimate o tom, kolik mista to sezere by byl hezkej. Nebo dokonce nejaky uklizeni, uz zkompilovanych veci, on the fly, nezni jako rocket science.

    Chapu, ze to z venku vypada jako ze to neni rocket science, ale s technologii ktera se pouziva to neni jednoduche a nikomu to nestoji za to. Mozna proto, ze core vyvojari jsou uz dedci co si pamatuji ze kompilace jadra trvala 48 hodin a pak to lehlo na out of memory :-)

    > Uprimne ani nevim, jaky vyhody z ty compilace koukaj
    Myslim ze zadne. Ja normalne pouzivam distribucni jadro kde muzu, pak mam par exotickych stroju kde je potreba jadro specialni s nejakyma extra patchema, custom device tree apod, tam si ho musim holt prelozit (a hlavne nakonfigurovat) sam :-)
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    JANFROG:
    Kompilace kernelu na Archi
    1) Ok diky, akorat trochu nechapu, jak je mozny na jadro co ma do <100 MB je potreba tolik kodu, jasne textaky nemaj kompresy, ale stejne. To,ze je tam podpora vseho moznyho chapu, to se hodi, byt teda z nejakyho duvodu, kdyz zrovna casto potrebuju nejakou realek USB / wifi / ethernet, nebo broadcom wifi, tak zrovna tohle tam neni.
    Nejsou to nejaky runtimy a knihovny, protoze ty se checknujou a stahujou pred kompilovani.

    Stejne tak nejaky warning /check / estimate o tom, kolik mista to sezere by byl hezkej. Nebo dokonce nejaky uklizeni, uz zkompilovanych veci, on the fly, nezni jako rocket science. Podobne to vypada, ze kdyz se to zasekne na tom miste, tak novy strart zase znamena, ze jde o zacatku a neni tam nejaky resume.. Mozna je zase nejakym parameterem, ale je to dalsi voprus to googlit :( Cet jsem, ze dalsi compilace po uprave, uz je rychlejsi, ale jestli kvuli tomu budu muset skladovat 20GB nebo vic, tak se tomu vyhnu.. Uprimne ani nevim, jaky vyhody z ty compilace koukaj.. teoreticky vice vykonu, diky tomu, ze by vsechno mohlo byt sity na konkretni machinu.. ale spis bych tipnul, ze se to pri nabehu nekde sekne.. uz pritom compilovani jsem ocekaval, ze to zasekne na nejakym konfiguraku nejakyho neupgradovanyho baliku a to, ze se tomu tak nestalo musim ocenit. Ani moc nevim, jak data to z ty existujici instalace pouziva, cila jaka je mira ty customizace.

    Dalsi dotazy:

    2) Grub opakovany generovani - dalsi dotaz
    Kdyz uz jsme u toho.. pak podobna vec, kdyz delam nejaky upgrade, proc se pri provadeni dela treba 10x update grubu (jak mam spoustu partition, tak to trva), trigrovany zmenou nejakyho baliku. Clovek by cekal, ze to bude tak chytry a udela se to jednou nakonec. Vim, muzu docasne vypnout OS prober a zrychlit to, ale to je workaround.

    3) Python tape + glue desktop skripty
    Posledni vec, Linux si svyho casu zakladal na tom, ze je to hlavne C, ze to rychly a usporny.. ale kdyz se divam na ty desktop baliky, tak je to poslepovany samejma Python scriptovama.. v trochu lepsim pripadne Ruby, Javou, .MonoDotNetem, obcas i Lua a Javascript. Ktery jsou zoufale pomaly a neefektivni, rychle se v tom pise, ale stejne je nejakej pokus tohle odstranit? Co jsem zahlidnul, tak Rust by mohla byt cesta.. ale pry nedavano byl nejaky flamewar kernel lidi o tom, jestli jako Rust povolit.


    4) Chroot/bind sprava jiny instalace a unable to find terminal name for device 136,1 v bash
    Jak ted prasim ten Arch upgrade, tak uplne nerozim ten mod pres, ktery to jede. Je to asi neco jako daleko mocnejsi DISM na Woknech. Je nastartovana nejaka minimalni verze OS, aby to slo stravovat a namountovany nejaky devicy na Linux bezici na fyzickym HW.
    Je tam nejaky /dev/pts , kterej resi nejakou virtualizaci terminalu, coz jsem za leta co Linux pouzivam nemusel resit. V nejaky guide jsem nasel, ze by to melo nabindovat taky. Zatim jsem fungoval bez toho a ale mel jsem nabindovany cely /dev. Fungovalo to cely normalne, ale potom co jsem proved nejaky upgrady, se mi zacala objevovat hlaska:
    unable to find terminal name for device 136,1 nebo nodevice cosi.. resici nejaky vystup terminalu.. ale objevuje se to jen obcas, pru nekteryho uzivatele, kdyz pouzivam sudo..u jinyho ne.
    Blby je, ze to zablokuje veskerej vystup... ani nevim, jestli to jde obejit treba pres posilani vystupu commandu do souboru, pres > output.txt , aby se dana vec aspon provedla. Snad to muze souviset se /etc/sudoers .. ale nejsem si jistej, jsem tam pridaval nejaky parametr co jsem vygooglil, ale docilil jsem spis horsiho stavu. Obcas zahlidnu nejakej master / slave error. Cely to komplikuje, to u arch nechce provadet kompilaci pod rootem, takze switchuju uzivatele, pres, su -l username, coz nevim jestli je nestasnejsi cesta, ale nejak to funguje.
    Opet nekde jsem zahlid, ze by snad pres ten chroot mel jit i nejak protllacit Xserver, SSH tipuju asi ne.. a ze snad nejak ta vynutit i upgrade grub, systectl a reboot, protoze standardne to pise, se to neni podporovany.

    Chapu jak funguje xterm a forwardovani obrazovanych X11 dat pres port 22 a nejakyho ssh klienta, to pouzivam v praci, ale tohle je trochu neco jinyho.
    Uprimne ani moc nerozumi, jinaky jsou alternativy bashe, obcas pouzivam Tmux kvuli scrollovani v historii, ale to je tak vsechno. Bash si po chrootu a prepnuti z roota na uzivatel hned stezuji na 3 spatny parametry.

    5) Live CD / USB upgrade
    Kdyz jsme u toho, jak jsem jeste nikdy nezkousel update z Live CD. Jestli nejaky distribuce maj neco jako chytry chroot upgrade? Jako ve myslu neco lepsi nez nechat home a preprasknout vsechno ostatni s tim, ze jako zdroj baliku se nepouzije internet, lokalni server, ale CD. Tohle se obcas doporucovalo jako zpusob upgradu.
    Zahlidnul jsem nejaky archroot, coz by mohlo byt neco v tom stylu.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    RUTHAN: Je to normalni :-)
    Vlastni jadro aby to bezelo toho neni zas tolik, majorita jsou moduly s driverama po vsemoznej HW - 99% z toho nepotrebujes na konkretnim pocitaci ale distribuce musi kompilovat vsechno, protoze nevi, co uzivatel ma a ta diverzita je obrovska.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    RUTHAN: Jinak jsem se kousnul a kompiluju to podle Wall of Text alias Arch wifi, cili na zadna moje obvykla divocina. https://wiki.archlinux.org/title/Kernel/Arch_build_system
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Dotaz je normalni, ze compilovani Linux jadra na ArchLinux sezere 20G diskovyho prostoru?

    Jsem ozivoval 8 az 10 let starou instalaci, pres chroot a hodne hloubkovy psychologie se mi to povedlo upgradovat na aktualni baliky.

    Vzal jsem to jako vyzvu, uz jenom protoze se nedoporucuje tyhle stary instalace upgradovat. Nicmene v poslednim mesici jsem upgradoval asi 10 starej ruznejch distribucich na svych masinach a vzdycky jsem nakonec vyhral a nemusel reinstalovat a upgradovani Linuxu je trochu moje hobby.

    Nicmene, jak se snazim se moc neutopit v detailech a nestudovat Linux do hloubky (porad chci byt zacatecnikem a pokud ma neco 4000 baliku, tak snazit se tomu rozumnet do hloubky je podle me cesta do pekel..), tak jsem zil v nejakem bludu, ze rekompilace Linuxu znamena proste update intiramfs a ze to neni na dlouho, nicmene to je asi jen pridani dkms.. a ted jsem asi poprvy fakt rekopiloval celyho jadro..
    Uz jsem 2x presouval a resizoval partitiony a porad to nema dost mista a bezi to pulhodiny na Intel 9600K po vynuceni compilace na vsech jadrech, jestli Linux, tak i v roce 2024 Arch neni by default checknout is pocet jader a kopilovat multithreadove :( o tom, ze by to melo mit nejakej progressbar s infem kolik je hotovo ani nemluvim.

    Jestli z toho co pisu citite despekt k desktop Linuxu, tak tam je, zjistil jsme, ze se za poslednich par let nic nezmenilo, je to porad z uzivatelskyho pohledu priserny, porad ty samy problemy v poslednich 15 letech.. diky zaseknuti na archaickym uvazovani z dob main framu.. Jeste jsem teda nezkousel MXLinux (to snad vypada jak pokus o neco lepsiho) posledni 3 roky a zbyva mi preinstalovat SteamOS terej switchnul z Debianu no Arch, takze upgradovat nepujde.. + a upgradovat Sabayon.
    REFLEX
    REFLEX --- ---
    docker jsem pro jistotu odstrelil jako prvni :D, ale dnes to zahadne zacalo fungovat, nic jsem neupdatoval, tak mozna nejaky problem se siti a jediny chrome to odskakal

    jinak na routeru mam nastavenou podle MAC statickou IP pro kazde zarizeni a i verejnou IP mam statickou
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    REFLEX: Neběží ti nějaký padavý docker kontejner?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    Description. The ERR_NETWORK_CHANGED error prevents an employee from accessing a website by interrupting the normal loading process. The error usually occurs when Google Chrome detects a change in the IP address of an employee's PC. The use of a VPN or a proxy server can contribute to this error.


    me to dela VPNka obcas, kdyz zaskobrtne. jinak je klidne mozny, ze se ti meni ip addresa kompu, diky prilis kratkemu dhcp leasu
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    REFLEX: co Chromium, dělá to taky?
    REFLEX
    REFLEX --- ---
    Zacal jsem mit problem s Chrome na Ubuntu, delsi requesty chcipnou na ERR_NETWORK_CHANGED (napr vypis odpovedi v chatgpt), zkousel jsem factory reset chrome, preinstalovani, restart routeru, reset iptables a vseho.

    Firefox to nedela.

    Nahodou nejaky tip? :)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    BOAR: jj, to bude ono, dík
    BOAR
    BOAR --- ---
    DANIELSOFT: ještě vidím
    Solution: escape backslashes in mc.ext.ini: replace single \ with double one: \\.
    [SOLVED] mc stopped to enter compressed tars / Applications & Desktop Environments / Arch Linux Forums
    https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=288511
    BOAR
    BOAR --- ---
    DANIELSOFT: není potřeba třeba balík untar, či tak něco?
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    DANIELSOFT:
    Já mám v ~/.config/mc/mc.ext (F9/command/extension file) mimo jiné
    # .tgz, .tpz, .tar.gz, .tar.z, .tar.Z, .ipk, .gem
    regex/\.t([gp]?z|ar\.g?[zZ])$|\.ipk$|\.gem$
    	Open=%cd %p/utar://
    	View=%view{ascii} /usr/libexec/mc/ext.d/archive.sh view tar.gz
    Tak jestli by u tebe něco podobného nefungovalo. (a záleží na pořadí těch bloků, pokud se překrývají obsahem)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    dotaz: v Mintu mi nefunguje ENTER v Midnight Commanderu na rozbalení .tar.gz archivů

    na okounu mi linkovali nějaký thread v Archovém fóru, ale tam to řeší použitím jiné verze klihovny glib a já si nechci kvůli takové drobnosti rozhodit systém... někdo nápad?

    symptomy: prostě dám enter a nic, zajímavé, že zipy se rozbalí
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    dycky vzpomenu na tu hruzu od Dellu na spravu diskovejch poli
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    PUPU: ano více méně ano, i když to poslední supermicro, bylo v pohodě i v linuxu.
    PUPU
    PUPU --- ---
    OT: bohuzel musim konstatovat, ze konzole od vsech moznych iLO, iDRAC, iRMC a podobnych veci mi chodily bez problemu pouze v MSIE a .NET. vsechno ostatni se pri nejake prilezitosti pos*alo. padalo to, nefungovalo presmerovani medii, zasekaval se klavesovy vstup a musel se resetovat atd. ano, mam z toho ohromnou radost a Win7 ve virtualu vicemene jen pro tyto ucely... /OT
    TR1
    TR1 --- ---
    CHOROBA:
    Psal jsem to hned v prvnim prispevku, ze to HTML5 ma ale moc mi nevyhovuje, proto jsem resil IPMI pres javu. Konzole v jave zabira o neco mene mista nez v html5 a to se na male obrazovce hodi.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam