• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    B3TL
    B3TL --- ---
    HOWKING: hele nikde jsem nedohledal co máš vlastně za grafarnu?
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    tak další poznámky ohledně bugu "Firefox hlásí, že soubor se záložkami má otevřený jiný proces"

    [DANIELSOFT @ Linux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)]

    zdá se, že je jedno, jestli FF pustím klávesnicí nebo myší

    ale: stane se to poté, co FF spustím poprvé jak se přihlásím do té session

    a řešení je zavřít ho a pustit znovu

    čili otravné, ale dráždí
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    HOWKING: hele takhle obecně neporadím, ale gentoo je prima na experimenty, obzvlášť když si trochu osahas Portage a ebuild systém, jako vědec určitě využijes že něco se ti v rámci systému kompiluje s podporou něčeho konkrétního, resp. i naopak.. případně si jemně poupravis existující a přidáš si třeba nějakej spesl parametr do kompilace... Měnit si compiler je taky celkem easy, i když využití.. tak pro vědce, programátory... Pro výrobu balíčků pro to či ono ti bohatě stačí virtuál nebo malá partition do které se chrootne z fauly driveru... Osobně mám Gentoo a k tomu bokem nouzový EndeavourOS(arch), kdyby se mi gentoo nejak rozesralo případně pro experimenty..
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    HOWKING: možná to chce zjistit, přesně kvůli čemu je Debian ve vícevláknových aplikacích rychlejší než Ubuntu a pokud by to byl nějaký jednoduchý jaderný patch, tak třeba bude někdo, kdo ho chce stejně jako ty a vyrobil verzi jádra s ním, která se dá použít místo toho defaultního distribučního

    nepočítám s tím, že bys ho přímo backportoval do Ubuntího jádra, pokud tedy neznáš hodně dobře C a nechce se ti při každém nově vydaném jádru si toto kompilovat
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    THEODORT: Jo o Gentoo jsem slyšel, že by mohlo být rychlé, ale zase je to celkem nerozšířené distro a mě se líbí, že když vyrábím deb balíčky, jsou k použití i na Debianu i na Ubuntu. (takže vlastně na téměř většině Linuxů co lidi mají)
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    DANIELSOFT: Wayland. A jak sleduju X11 už nemá moc budoucnost. Nechce se mi do něj. Docela jsem i striktně hlídal aby mi ho nějaká appka do systému vůbec nezatáhla.
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    HOWKING: v čem porovnavas výkon? Bych si zkusil v gentoo, nejak tomu nechci verit.. ;)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    HOWKING: jaký používáš s tím GNOME display manager, Wayland nebo Xorg?

    zkusil bych v případě chyb přepnout na ten druhý

    mělo by se to volit na login obrazovce, nějaké ozubené kolo nebo tak něco
    XARGH
    XARGH --- ---
    HOWKING: chapu. ja zas chci system respektujici moje soukromi, co ze me nebude delat vecne beta-testera :) bolet to bude urcite, precejen na widlich si nastavim na desktopu skoro vse a na linuxu trpim u prkotin, coz strasne vysiluje a neba. no, co nas nezabije nebo nezmrzaci, nas muze i posilit! tzv. post-traumaticky rust na poli OS :DD
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    XARGH: Ale tak já jsem speciální případ. Chci Debian, protože je v multivláknových aplikacích nejrychlejší a já jsem teoretický fyzik a potřebuju každý kousek výkonu. Takový Ubuntu bude úplně v pohodě po všech stránkách, ale pro mě je snad o 20% v mých appkách pomalejší (to neznamená, že je aplikačně pro BFU pomalejší).
    XARGH
    XARGH --- ---
    HOWKING: takovehle posty me silne znechucuji pred mym potencialnim prechodem na linux :DD
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Ten Debian mě tak sere!!!
    Ta Trixie verze je ještě lepší co se týče funkčnosti. Nové Gnome je parádní. Celkově nejlepší Linux co lze mít (podle mě), ale ta stabilita stoji za... Nedá se to používat. Zas je tam nějaká chyba v ovladačích grafiky (asi), kdy se to s aktivovanými rozšířeními Gnome neustále kouše. Fakt už jsem nasraný. Dávno vych to měl jako majoritní systém, protože mi to vyhovuje víc jak MacOS, ale stejně jsem furt v MacOS a čeká, že nějaký update ten problém vyřeší (a snad nevytvoří další). Ta volba Trixie (vývojářská verze) je je jako když se ve vašem novém nablýskaném fáru zabije vaše tchyně.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    s tím Firefoxem kterej řval že záložky má jinej proces to možná bude úplná blbost: pouštím ho teď klávesnicí místo myší a zdá se, že se to nestává

    je tedy možné, že tou myší to omylem kliká dvakrát a tak se perou dva procesy

    kdyby to blblo i tak, dám vědět
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    já měl vtipné problémy s FAT32 v době, kdy jsem měl dual boot a windowsová partition byla o dost větší než linuxová, takže na té windowsové byly uloženy i DOSové hry, které jsem hrál v DOSboxu

    ovšem byl tam nějaký zmatek s case sensitivitou versus nesensivitou souborů, tuším hra vytvořila neco.tmp a pak očekávala NECO.TMP a pomohl nějaký flag ve fstab u toho disku

    nyní jsem již na domácí mašině Windows opustil úplně, ty DOSové hry mám na ext4 a jede to v pohodě
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    MRDAC_BEDEN: Děkuji, funguje! :-) V noci na to už nějak nebyly síly...
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    MRDAC_BEDEN: Přesněji CP852 byla používaná (už) v DOSu.
    CP852 – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/CP852
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    ZBYNEK:

    sudo mount -t vfat /dev/sdX1 /mnt/win95disk -o codepage=852,iocharset=utf8,uid=$(id -u),gid=$(id -g)

    **Vysvětlení parametrů:**

    * `codepage=852` – středoevropská znaková sada používaná ve starších Windows (včetně češtiny)
    * `iocharset=utf8` – převede názvy souborů do UTF-8 (aby byly čitelné v moderním Linuxu)
    * `uid=$(id -u), gid=$(id -g)` – nastaví přístupová práva pro aktuálního uživatele
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    Mám tu starej disk ještě z dob Win95 formátovanej FAT32. Bohužel v linuxu jsou jména souborů s diakritikou rozbitá...

    Tušíte někdo jak na to?

    Tohle nijak nepomohlo:
    mount -r -o iocharset=iso8859-2
    mount -r -o iocharset=iso8859-2 -o codepage=852
    mount -r -o iocharset=cp1250
    PIPAL
    PIPAL --- ---
    HOWKING: toto bych asi řešil pomocí distroboxu a v něm kontejnerizovaného debian 12. Aplikaci pak spustíš, jako by byla nativně v systému.
    MA747
    MA747 --- ---
    CASTER, JANFROG: Uvědomil jsem si, že testovací case je nyní jiný než minule. Před x léty, kdy paměť pod stress testem nerostla jsem v testu otevřel socket a v něm v nekonečné smyčce jsem zadával requesty. Nyní otevřu socket, provedu request a socket opět zavřu. Možná proto rostla VIRT (ale valgrind byl OK). Když jsem test přehodil na původní verzi, htop hodnoty byly konstantní.

    Přepsal část toho tcp/ip serveru tak, že se sockety ukládají do fronty, kterou procesuje N working threadů. Pustil jsem testy a po asi třech hodinách běhu htop ukazovalo konstantní čísla u RES, LIB a DATA. Jednou došlo ke zvýšení u SHR au VIRT. Valgrind byl také OK.

    Když jsem hledal, co znamená VIRT - https://stackoverflow.com/questions/23187228/what-is-virt-column-in-htop-memory-overhead --> I would stop worrying about the VIRT thing. [...] I suspect the top page is allocated for vsyscall purposes. [...] Go by the RES entry.

    Ještě to nechám několik dní bežet a uvidím. BTW asi dvou denní běh té předchozí verze serveru způsobil zamrznutí VM (ubuntu server) - nešlo na něj ssh, kurzor na login neblikal. Místo na virt. disku nedošlo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam