Megaupload není první. Proti pirátství se brojí 300 let | dialog.ihned.cz - Komentáře
http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-54480280-megaupload-neni-prvni-proti-piratstvi-se-broji-300-let
Razie proti „Mega spolčení“ má tím, že předmětem ochrany nejsou knihy, ale hudba a video, ještě mělčí kořeny než ochrana knih. Ve viktoriánské Anglii ještě kolem roku 1910 vytvářelo masové rozšíření klavírů (jeden klavír či piáno na deset obyvatel) poptávku po tištěných notových záznamech všemožných skladeb srovnatelnou s dnešní poptávkou po hudbě v mp3.
Do sporu se tehdy dostávalo právo na domovní prohlídky s autorským právem i právní nemožnost konfiskace papíru, na kterém byla zabavená hudba vytištěna. Policejní sklady byly přeplněny stohy papíru (jednalo se o 150-300 tisíc kopií měsíčně).
Hlavním motorem rozvoje trhu byla cena a řádově levnější pirátská produkce vítězila: „Hudební svět musí zohlednit touhu mas sdílet potěšení z hudby vyšších tříd.“ Množství zabavených not na konci roku 1903 vyvolalo dokonce zvláštní slyšení ve výboru britského parlamentu.
V této atmosféře došlo roku 1903 k zatčení organizátora velké anglické pirátské sítě na šíření notových záznamů Jamese Frederica Willetse, který si jako mezisklady musel pronajímat rovnou prostory pod oblouky železniční estakády vedoucí Londýnem. Willetsova obhajoba před soudem roku 1905 vypadala velmi nadějně. Byla vedena argumenty, že pirátství má významnou společenskou funkci a slouží veřejnému zájmu, když přináší levnou hudbu širokému obyvatelstvu, zaměstnává tisíce Britů (legální vydavatelé tisknou v zahraničí, zatímco piráti zaměstnávají doma Brity), a slouží jako katalyzátor budoucích právních změn, které jsou vždy pomalé