:-)
16:00
Velké banky manipulovaly LIBOR, říká jedna z nich, švýcarská UBS
Skupina obchodníků úspěšně manipulovala s klíčovou sazbou LIBOR, která se používá při vzájemných půjčkách bank na londýnském mezibankovním trhu. Vyplývá to z vyjádření nejmenované banky pro kanadské úřady, které případ vyšetřují.
Nejmenovanou bankou má být podle Wall Street Journal švýcarská UBS.
Potvrzuje se tak podezření, které se objevilo loni a podle něhož se na manipulaci podíleli obchodníci velkých bank z celého světa.
Sazba se používá pro hypotéky a úvěry
LIBOR se používá po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty - například hypotéky či firemní úvěry - v objemu zhruba 350 bilionů USD. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši úrokových sazeb, které budou účtovány. Podle vyjádření kanadské banky, které je součástí žaloby podané v Ottawě, přitom byli obchodníci schopni "hýbat sazbou".
UBS je jedním z finančních ústavů, které jsou nyní součástí rozsáhlého vyšetřování, na němž se podílí úřady v severní Americe, Evropě a Asii. Velké americké banky a přední makléřské firmy již kvůli němu propouštěly. Nikdo ale zatím nebyl z ničeho obviněn, napsal The Wall Street Journal.
Citigroup, Deutsche Bank, HSBC, JP Morgan, RBS, UBS
Kanadské soudní dokumenty podle něj nicméně poprvé jmenují některé údajné účastníky manipulací se sazbou LIBOR nastavenou pro japonský jen v letech 2007 až 2010. Úřady se zabývají zejména pokusy ovlivňovat ceny některých derivátů navázaných na tuto sazbu. Podíleli se na nich prý obchodníci z bank Citigroup, Deutsche Bank, HSBC Holdings, J.P. Morgan Chase, Royal Bank of Scotland a UBS.
Několik lidí dokázalo ovlivnit celosvětově klíčovou sazbu
Sazbu LIBOR pro jen stanovuje šestnáctičlenný bankovní panel organizovaný Britskou bankovní asociací(BBA). Jeho členové každý den kolem 11:00 londýnského času zasílají asociaci své odhady výše sazeb, které jsou ochotní platit za půjčky od jiných bank. Čtyři nejvyšší a čtyři nejnižší údaje se pak vyřadí a sazba se počítá na základě zbývajících osmi odhadů.
Obchodníci šesti bank se podle kanadských úřadů pomocí e-mailů anebo textových zpráv domlouvali na tom, že budou zasílat uměle vysoké anebo nízké odhady. O dohodě pak zpravili osobu, která měla v jejich bance na starost odesílání odhadu. Poté se informovali o tom, zda byl pokus o ovlivnění sazby úspěšné. Ne vždy se to totiž podařilo, uvedly kanadské úřady v žalobě.
BBA již podle The Wall Street Journalu upravila způsob výpočtu sazby LIBOR. Rozšířila například panel, který stanovuje tuto sazbu pro dolar. Základní přístup spočívající v zasílání odhadů jednotlivých bank se ale navzdory celosvětovému vyšetřování nezměnil, uvedl americký list. Britská bankovní asociace zatím nechtěla uvést, zda nějaké změny chystá.