• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SCHWEPZOccupy Wall Street
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    prosim at nema ani exekutivni ani legislativni pravomoc. prosim. moc.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRAVIX: no souhlasím, že je to offtopic... nesouhlasím ale, že liberální institut má monopol na pravdu.. je zajímavé to sledovat, ale jinak je to ideologie jako každá jiná.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRAVIX: no myslel jsem to pochopitelně v kontextu trhu, ne v kontextu spotřebitele.

    alternativou k dnešní podobě inflace by bylo to, že většina toho, co by bylo běžně v oběhu, by byly termínované poukázky (které by šlo směnit za nové - ovšem za cenu ztráty určité části hodnoty). pochopitelně mezi "časově neomezeně platnými penězi" a termínovanými spotřebními poukázkami by existoval kurz.

    nejpravděpodobnější mi přijde, že budou existovat třeba termínované poukázky na spotřebu v hodnotě jednoho bitcoinu.. skutečných bitcoinů bude v oběhu minimum - ale v bitcoinech denominovaných "stravenek" s omezenou časovou (a případně regionální) platností by mohlo být daleko více: a kombinace obou dvou mechanismů (jednoho inflačního, druhé deflačního) by se mohla ustálit na stálé cenové hladině...
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    A vůbec, asi trochu odbíkáme od tmatu, ekonomie se řeší nejméně ve třech jiných fórech. (A pokud chcete opravdu hardcore, zkuste http://forum.libinst.cz/ Tam vám to vysvětlí :-) )
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    XCHAOS:
    FEMUR:
    FEMUR: To je asi trochu nepochopení myšlenky o "odložené spotřebě". Pokud si koupím šaty a nebudu je nosit, není to z ekonomického pohledu "odložená spotřeba". Odložená spotřeba je, že si ty šaty nekoupím, peníze investuji, za rok jich budu mít víc a koupím si lepší šaty. (Během toho roku samozřejmě někdo za moje peníze založí firmu.)
    Nejen odložená spotřeba, ale také poskytnutí statků někomu jinému za úrok. Pokud tahle druhá složka chybí, není to ekonomická aktivita.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    XCHAOS: Nemůže to být splněno, ale můžeme se o to snažit. V současnosti se sanžíme o pravý opak. Třeba ta "zlatá inflace" ve Španělsku: Hodnota peněz klesla na 1/6 během 150 let (a vedlo to k masivním nepokojům). V součanosti klesla hodnota dolaru na 1/20 během 70 let (a nikomu to zjevně nevadí).

    Já tvrdím, že místo abychom finanční systm amsivně regulovali, bude lepší odstranit tu prvotní a nejmasivnější regulaci (možnost tvroby nekrytých peněz) a většina těch problémů se vyřeší sama.
    (Výraz "nespravedlivý" asi nebyl úplně vhodný, proto jsem tam dal ty uvozovky.)

    To je jako bychom legalizovali krádeže (právo tisknout peníze není nic jiného než krádež na tom, kdo má úspory). Můžeme legalizovat krádeže a zařídit masivní a tisíci úředníky osazení "Úřad pro regulaci krádeží," který bude dohlížet, aby to zloději nepřeháněli a kradli jen tak, aby to nikomu moc nevadilo. Nebo zakážeme krádeže.
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    pokud teda saty nevnimas jako komoditu tudiz nejsi obeti:)
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    saty vyjdou z mody je ztrata hodnoty?:)))

    saty snad ztratej hodnotu, kdyz uz nejsou nositelne a neplni svou FCI. to ze vyjdou z mody je povrchni neuveritelne.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRAVIX: dobře... ale ty prostě víš, že toto nikdy nemůže být splněno, v žádném systému.

    (Španělé dovážející zlato do Evropy během conquisty Latinské ameriky, pozdější zlaté horečky, apod.).

    Chápu tvoje rozhořčení nad tím, že je nespravedlivé, když si poskytovatel úvěru peníze tiskne - a právě od toho se odvíjí můj pocit, že podstatou finančního systému je vždy taková či onaká regulace - ale já současně oponuji, že odložením spotřeby nevzniká za všech okolností hodnota (v klasické ekonomické teorie ti odložením spotřeby vzniká vždy hodnota - v reálu se ti ale potraviny zkazí, šaty vyjdou z módy, nepronajatý hotel zeje prázdnotou a má stejně fixní náklady, apod.)
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    XCHAOS: O hodnotě peněz nesmí být hlasováno, hodnota peněz musí být daná a neměnná. Aby svobodný kapitalismus fungoval, peníze musí být "neutrální". Jakmile dáme někomu možnost manipulovat s hodnoutou peněz, dáváme mu tím ohromnou moc.
    (A tím se vracíme i k tvému úvěrovému problému - jak má úvěrový trh fungovat "spravedlivě," když poskytovatel úvěru si peníze de facto tiskne?)
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    XCHAOS: ochrana proti padelani neni represe...

    zase pracujes s pojmy jejich vyznam neznas?


    XCHAOS: stredostavovska zasivarna?? co to je?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SCHWEPZ: viz můj předchozí příspěvek: není to tak jednoduché, inflace je totiž efektivní oddlužovací prostředek, a pokud je doprovázena růstem mezd, ale nikoliv např. stejně rychlým růstem důchodů, tak je v podstatě v zájmu pracujících... inflace ale může zrychlit produkci a spotřebu, protože komplikuje vytváření rezerv a úspor a tím pádem nutí lidi více se zapojovat do každodenních emergentních struktur (např. vojenských, odborových, revolučních, kontrarevolučních) a nakonec to může vést ke světové či občanské válce.

    v podstatě se dá říct, že inflace je v zájmu revoluční levice, protože nutí lidi opustit jejich středostavovské zašívárny a začít chodit do práce - historicky typicky do práce v nějaké fabrice na zbraně, tak či onak (celý těžký průmysl směřuje nakonec ke zbraním), protože díky inflaci mívá stát dost peněz na to zbraně nakupovat. (zde je třeba oproti konzervativním pošukům postavit inteligentní pravicové izolacionisty, kteří právě poukazují na to, že inflace většinou jde ruku v ruce s imperiální vojenskou politikou...)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TRAVIX: Mohl bys prosím rozvést tu možnost "vytvářet peníze pomocí bankovního multiplikátoru" do pár vět, aby i laik pochopil, jaké výhody od politiků dostali "bankéři" a proč je rovnost před zákonem základním argumentárním požadavkem rakouské školy?

    Domnívám se totiž, že na tématu bezbřehého tisknutí peněz (a koneckonců i záchrany bank, bailoutu, či sanování chyb bank) se shodne i levice i pravice. Alespoň zde v klubu by k shodě mohlo dojít :)

    Taky se totiž domnívám, že přílišný objem peněz v ekonomice je problém*

    Hodně peněz a málo "rozumných" příležitostí k investici + "peníze nesmí spát, vydělávají nonstop, samy sebe množí" = vytváření "nových sofistikovaných finančních produktů, které jsou vysoce rizikové a podivné, ne-li podvodné.

    Jak v těch dokumentech o finanční krizi, co jsem se dával, říkají ti "obchodníci" - skoro nikdo tomu nerozuměl, ale dělali to všichni, protože to neslo velké peníze.

    *
    Přichází lék na krizi, natiskne se nebývalé množství eur – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/ekonomika/260070-prichazi-lek-na-krizi-natiskne-se-nebyvale-mnozstvi-eur.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRAVIX: no ano, ještě aby nebyl! Finance JSOU stát. Finance nemohou existovat bez represe (vezmi si třeba jen ochranu peněz před paděláním). Finance JSOU represe.

    Máš jen dva možné "demokratické" přístupy k hodnotě peněz: buď má většina populace spíše úspory, než dluhy, a s mírou alokace je víceméně spokojená: potom bude většina hlasovat pro udržení hodnoty peněz. A nebo má většina populace dluhy - a potom by byla hloupá, kdyby tak či onak nehlasovala pro znehodnocení měny a tedy svoje oddlužení (že by to byl nejspíš dost sociálně-turbulentní proces - to je už jiná věc).

    Systém, ve kterém jen menšina obyvatel má (obrovské) úspory a většina má naopak dluhy, není dlouhodobě slučitelný s autenticky demokratickým pojetím moci: tečka. Toto je čirá LOGIKA, ne politika.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    XCHAOS: Je zajímavé, že právě obor financí a poskytování úvěrů je státními zásahy snad nejvíce ovlivněn :-)
    Samozřejmě tu nemluvím o těch srandareguacích, o kterých čtete každý den v novinách. Mluvím o možnosti "vytvářet" peníze pomocí bankovního multiplikátoru, který úvěrový trh naproto neskutečně deformuje. Jsem toho názoru, že pokud by se tato možnost zrušila, úvěrový trh by se sám "narovnal".

    To, že se investor podílí riziku, je naprosto samozřejmé a je to předpokladem liberálního volného trhu. Pokud se investor podílí jen na zisku a nikoliv na riziku, pak to není volný trh!
    Čili pokud chceš dosáhnout toho, aby se investoři podíleli na riziku, dosáhneš toho ne omezením pravidel volného trhu, ale naopak jejich důsledným dodržováním.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Provokativní postcyberpunkový spisovatel ironických sci-fi/horrorů/thrillerů Charless Stross tvrdí: Rick Santorum I'm at a loss to explain unless he turns out to be Sasha Baron Cohen's greatest ever and longest running parody act: I'm waiting for him to either call for the reintroduction of the ducking stool for witches, or to be caught in an airport toilet cubicle with an underage [male] page and a couple of lines of cocaine.

    No Right Turn: Stross on the US Republican primary
    http://norightturn.blogspot.com/2012/02/stross-on-us-republican-primary.html

    Z toho plyne závěr, že naším úkolem je zajistit, aby prezidentská kampaň v ČR byla aspoň TAKHLE zábavná.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SCHWEPZ: vyhověl jsem tvému přání. Pro začátek připouštím, že jsem stejně pijavice, jako TRAVIX a řada dalších. Nejsem ale vygumovanej militantní trouba, jako velká část americké pravice :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEDRIGERN: ty máš strašně marx-leninskou rétoriku, stejně... do téhle doby se to nehodí. pokud dovážíme např. nigerijskou ropu (nebo vůbec nakupujeme ropu na stejném trhu od stejných korporací, jaké ji těží) nebo zboží vyrobené pomocí otrocké práce v Asii, tak jsme prostě pijavice všichni. A naše žabomyší spory ohledně nerovnoměrnosti rozdělování jsou v tom případě směšné.

    Pokud např. bagrista dostane výplatu díky předražené, díky korupci získané státní zakázce.... tak jak chceš rozhodnout, jaká část té nadsazené hodnoty šla bagristovi a jaká kravaťákovi? z mého hlediska je v tomhle systému nakonec zábavnější být bagrista, než kravaťák, takže je logické, že kraváťák shrábne víc (protože je to nudnější profese). Sociální nespravedlivost je nakonec ale obsažené v té ropě, nebo v bagru... ne v té hře okolo. Marx je fakt mrtev, pohřbilo ho několik vrstev mechanizace a informatizace... pijavice jsme všichni a bojujeme jen za právo nenosit sako a kravatu do práce.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    XCHAOS: Ok, dejme tomu. Možná že bude lepší, když tu budeme primárně řešit ty "rozhořčené" a "occupy" a občas bude něco s Maningem a Asangem.

    Na ty mediálně-politické témata vyrostlo na nyxu pár klubů, po té smlouvě ACTA...vím asi o třech. Navíc teď ty názvy klubů ani snad nejdou měnit.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRAVIX: jde jen o to vystavit ty prostředníky stejně tvrdé vzájemné konkurenci, jaké jsou vystaveni např. námezdně pracující.

    trochu se v reálném podnikání na reálném trhu pohybuju - a celé to pro mě ztratilo půvab ve chvíli, kdy mě došlo, že "vyhraje" ten, kdo získá přístup k výhodnějšími úvěru, a to je celé... ten pak ovládne trh. v podstatě jsem pro liberalizaci naprosto všeho, kromě financí: dá se říct, že by mohlo být zajímavé zkusit zkombinovat moderní západní pojetí lidských, občanských, ženských apod. práv v kombinaci s islámským přístupem k bankovnictví: tedy donutit investory, aby pokud chtějí investovat, aby se podíleli i na riziku, nejen na zisku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam