• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SCHWEPZOccupy Wall Street
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    "Server WikiLeaks začne v pondělí se zveřejňováním korespondence amerického výzkumného ústavu Strategic Forecasting (Stratfor), zaměřeného na strategické a bezpečnostní analýzy. Hackeři v prosinci získali asi pět miliónů e-mailů. O plánu zveřejnit korespondenci Straforu informoval zakladatel WikiLeaks Julian Assange."

    "Existují značné obavy, že cíli jejich zkoumání jsou mimo jiné aktivistické organizace, které bojují za spravedlivou věc," řekl Assange Reuters.

    Útok vyšetřuje americká FBI.
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    XCHAOS: myslim ze tve pravo na nazor ma hranice a tou je tva omezenost. ekonom kohout 1) vi o cem mluvi na rozdil od tebe 2) to je soucasti HN dialogu, smyslem linku clanku bylo upozornit na fakt ze stacily tri roky a Fitch jim zacal zvedat rating a prijal do poolu zemi zpet na uverovej trh.

    to ze ma vetsina na neco nejaky nazor tennazor nedela validnim, jiste je hybnou silou ale nikdo nerika ze je to pak pravda jen proto ze to tvrdi vetsina.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FEMUR: no sice velmi ontopic.. ale na větu Hlavní část viny padá na hlavu islandské centrální banky pro naprosto neadekvátní měnovou politiku. zřejmě spousta Islanďanů měla jiný názor....
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    tak zase něco ze Slashdotu, z toho hipísácko-komoušského plátku... :-)
    http://politics.slashdot.org/story/12/02/25/1954244/canadas-conservatives-misled-voters-
    with-massive-robocall-operation
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    ís land


    Země, která porazila krizi. Island by mohl být i vzorem pro eurozónu | byznys.ihned.cz - Zpravodajství
    http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1-54775700-zeme-ktera-porazila-krizi-island-by-mohl-byt-i-vzorem-pro-eurozonu
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Důležitý text publikoval dnes, před klíčovým summitem G 20, Mohamed El-Erian.

    Tvrdí v něm, že během krize eurozóny pozměnil Mezinárodní měnový fond pod nátlakem evropských států výrazně svá pravidla, udělil spoustu výjimek, zvýšil rizikovost svých půjček i objem peněz poskytnutých jednotlivým státům. Tak například jihoamerické státy se asi diví, za jakých podmínek a kolik peněz dnes MMF evropským státům půjčuje ve srovnání s tím, jaká drastická opatření musely v 80. a 90. letech podstoupit ony a jak velké půjčky za to tehdy dostaly. El-Erian je zastáncem toho, aby MMF Evropě už více nepůjčoval.

    Evropa má zdrojů dost | machacek.blog.ihned.cz -
    http://machacek.blog.ihned.cz/c1-54841000-evropa-ma-zdroju-dost

    Problémem eurozóny není nedostatek finančních zdrojů. Eurozóna jako celek je v součtu věřitel, nikoli dlužník, a země v jádru Evropy si mohou půjčovat velmi levně. Evropa nemá problém s financováním, ale s názorovou roztříštěností na to, jak dále postupovat v situaci, kdy jednotlivé země mají různé ekonomické, finanční a sociálněpolitické podmínky. To přece není úkol pro MMF, aby za Evropu rozhodoval, zda má směřovat k fiskální unii či federalismu, nebo se rozpadnout. Další peníze od MMF budou pouze vytvářet iluzi udržení neudržitelného.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FEMUR: no, rozhodně bych nic takového nikomu nenařizoval, ani zákonem, ani jinak: mě zajímají pouze mechanismy, které stačí nezakázat.
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    prosim at nema ani exekutivni ani legislativni pravomoc. prosim. moc.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRAVIX: no souhlasím, že je to offtopic... nesouhlasím ale, že liberální institut má monopol na pravdu.. je zajímavé to sledovat, ale jinak je to ideologie jako každá jiná.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRAVIX: no myslel jsem to pochopitelně v kontextu trhu, ne v kontextu spotřebitele.

    alternativou k dnešní podobě inflace by bylo to, že většina toho, co by bylo běžně v oběhu, by byly termínované poukázky (které by šlo směnit za nové - ovšem za cenu ztráty určité části hodnoty). pochopitelně mezi "časově neomezeně platnými penězi" a termínovanými spotřebními poukázkami by existoval kurz.

    nejpravděpodobnější mi přijde, že budou existovat třeba termínované poukázky na spotřebu v hodnotě jednoho bitcoinu.. skutečných bitcoinů bude v oběhu minimum - ale v bitcoinech denominovaných "stravenek" s omezenou časovou (a případně regionální) platností by mohlo být daleko více: a kombinace obou dvou mechanismů (jednoho inflačního, druhé deflačního) by se mohla ustálit na stálé cenové hladině...
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    A vůbec, asi trochu odbíkáme od tmatu, ekonomie se řeší nejméně ve třech jiných fórech. (A pokud chcete opravdu hardcore, zkuste http://forum.libinst.cz/ Tam vám to vysvětlí :-) )
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    XCHAOS:
    FEMUR:
    FEMUR: To je asi trochu nepochopení myšlenky o "odložené spotřebě". Pokud si koupím šaty a nebudu je nosit, není to z ekonomického pohledu "odložená spotřeba". Odložená spotřeba je, že si ty šaty nekoupím, peníze investuji, za rok jich budu mít víc a koupím si lepší šaty. (Během toho roku samozřejmě někdo za moje peníze založí firmu.)
    Nejen odložená spotřeba, ale také poskytnutí statků někomu jinému za úrok. Pokud tahle druhá složka chybí, není to ekonomická aktivita.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    XCHAOS: Nemůže to být splněno, ale můžeme se o to snažit. V současnosti se sanžíme o pravý opak. Třeba ta "zlatá inflace" ve Španělsku: Hodnota peněz klesla na 1/6 během 150 let (a vedlo to k masivním nepokojům). V součanosti klesla hodnota dolaru na 1/20 během 70 let (a nikomu to zjevně nevadí).

    Já tvrdím, že místo abychom finanční systm amsivně regulovali, bude lepší odstranit tu prvotní a nejmasivnější regulaci (možnost tvroby nekrytých peněz) a většina těch problémů se vyřeší sama.
    (Výraz "nespravedlivý" asi nebyl úplně vhodný, proto jsem tam dal ty uvozovky.)

    To je jako bychom legalizovali krádeže (právo tisknout peníze není nic jiného než krádež na tom, kdo má úspory). Můžeme legalizovat krádeže a zařídit masivní a tisíci úředníky osazení "Úřad pro regulaci krádeží," který bude dohlížet, aby to zloději nepřeháněli a kradli jen tak, aby to nikomu moc nevadilo. Nebo zakážeme krádeže.
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    pokud teda saty nevnimas jako komoditu tudiz nejsi obeti:)
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    saty vyjdou z mody je ztrata hodnoty?:)))

    saty snad ztratej hodnotu, kdyz uz nejsou nositelne a neplni svou FCI. to ze vyjdou z mody je povrchni neuveritelne.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRAVIX: dobře... ale ty prostě víš, že toto nikdy nemůže být splněno, v žádném systému.

    (Španělé dovážející zlato do Evropy během conquisty Latinské ameriky, pozdější zlaté horečky, apod.).

    Chápu tvoje rozhořčení nad tím, že je nespravedlivé, když si poskytovatel úvěru peníze tiskne - a právě od toho se odvíjí můj pocit, že podstatou finančního systému je vždy taková či onaká regulace - ale já současně oponuji, že odložením spotřeby nevzniká za všech okolností hodnota (v klasické ekonomické teorie ti odložením spotřeby vzniká vždy hodnota - v reálu se ti ale potraviny zkazí, šaty vyjdou z módy, nepronajatý hotel zeje prázdnotou a má stejně fixní náklady, apod.)
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    XCHAOS: O hodnotě peněz nesmí být hlasováno, hodnota peněz musí být daná a neměnná. Aby svobodný kapitalismus fungoval, peníze musí být "neutrální". Jakmile dáme někomu možnost manipulovat s hodnoutou peněz, dáváme mu tím ohromnou moc.
    (A tím se vracíme i k tvému úvěrovému problému - jak má úvěrový trh fungovat "spravedlivě," když poskytovatel úvěru si peníze de facto tiskne?)
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    XCHAOS: ochrana proti padelani neni represe...

    zase pracujes s pojmy jejich vyznam neznas?


    XCHAOS: stredostavovska zasivarna?? co to je?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SCHWEPZ: viz můj předchozí příspěvek: není to tak jednoduché, inflace je totiž efektivní oddlužovací prostředek, a pokud je doprovázena růstem mezd, ale nikoliv např. stejně rychlým růstem důchodů, tak je v podstatě v zájmu pracujících... inflace ale může zrychlit produkci a spotřebu, protože komplikuje vytváření rezerv a úspor a tím pádem nutí lidi více se zapojovat do každodenních emergentních struktur (např. vojenských, odborových, revolučních, kontrarevolučních) a nakonec to může vést ke světové či občanské válce.

    v podstatě se dá říct, že inflace je v zájmu revoluční levice, protože nutí lidi opustit jejich středostavovské zašívárny a začít chodit do práce - historicky typicky do práce v nějaké fabrice na zbraně, tak či onak (celý těžký průmysl směřuje nakonec ke zbraním), protože díky inflaci mívá stát dost peněz na to zbraně nakupovat. (zde je třeba oproti konzervativním pošukům postavit inteligentní pravicové izolacionisty, kteří právě poukazují na to, že inflace většinou jde ruku v ruce s imperiální vojenskou politikou...)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TRAVIX: Mohl bys prosím rozvést tu možnost "vytvářet peníze pomocí bankovního multiplikátoru" do pár vět, aby i laik pochopil, jaké výhody od politiků dostali "bankéři" a proč je rovnost před zákonem základním argumentárním požadavkem rakouské školy?

    Domnívám se totiž, že na tématu bezbřehého tisknutí peněz (a koneckonců i záchrany bank, bailoutu, či sanování chyb bank) se shodne i levice i pravice. Alespoň zde v klubu by k shodě mohlo dojít :)

    Taky se totiž domnívám, že přílišný objem peněz v ekonomice je problém*

    Hodně peněz a málo "rozumných" příležitostí k investici + "peníze nesmí spát, vydělávají nonstop, samy sebe množí" = vytváření "nových sofistikovaných finančních produktů, které jsou vysoce rizikové a podivné, ne-li podvodné.

    Jak v těch dokumentech o finanční krizi, co jsem se dával, říkají ti "obchodníci" - skoro nikdo tomu nerozuměl, ale dělali to všichni, protože to neslo velké peníze.

    *
    Přichází lék na krizi, natiskne se nebývalé množství eur – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/ekonomika/260070-prichazi-lek-na-krizi-natiskne-se-nebyvale-mnozstvi-eur.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam