JORIM: cílem nebylo podpořit banky, ale upozornit na fungující praxi, kdy vymahatelské firmy vykupují nesplacené dluhy za desetinu své hodnoty, tedy dluh každé jedné libry za 10 pencí a předpokládají, že se jim "různými druhy teroru" podaří od dlužníků dostat asi 20 procent nesplacených dluhů. Je to velmi lukrativní podnikání, má roční hodnotu asi 800 milionů liber (25,6 miliard Kč) ročně. Tím netvrdím, že dělat dluhy je v pořádku, to by bylo na delší rozbor.
***
Btw. tohle je taky zajímavý fenomén - někteří sociologové tomu říkají KRIMINALIZACE CHUDOBY
"V USA řeší sociální problémy jednoduše tím, že už více než dva miliony chudých lidí zavřeli od počátku 80. let do vězení. Naprostá většina tamějších vězňů jsou mladí, málo kvalifikovaní lidé černé pleti. Tímto způsobem si v USA vydatně snížili míru nezaměstnanosti oproti Evropě.Existují dokonce grafy, které dokládají, že např. výdaje na sociální bydlení klesaly v jednotlivých státech Unie stejným tempem, jakým rostly výdaje na stavbu a provoz vězení. Vězení se stává sociálním bydlením těch nejnižších vrstev. Přitom až třetina vězení je ve Spojených státech už zprivatizována, takže z kriminalizace chudoby bohatnou majitelé věznic. Čím více lidí končí za mřížemi, tím více peněz pro provozovatele vězení ze státních dotací plyne."
Dokonce v USA řešili případ soudce, který měl kamarády majitele soukromé věznice a tam jim "posílal" nějaké juvenilní delikventy a vandaly, za pitominy drakonické tresty, a nechal je vydělat.
Americké firmy, které podnikají v oblasti soukromých vězení, se stále častěji zaměřují na export svých služeb. Jak vyplývá ze zprávy organizace The Sentencig Project, jež má své sídlo ve Washingtonu a pomáhá vězňům, sporný experiment soukromého vězeňství praktikují dnes americké firmy v tuctu států světa.
USA exportují soukromá vězení. Levnější ale nejsou | Týden.cz
http://www.tyden.cz/...ka/usa-exportuji-soukroma-vezeni-levnejsi-ale-nejsou_281841.html#.UoSDBBzckYI
A tahle studie je taky zajímavá:
Víc než tři tisíce vězňů si v USA odpykává doživotní trest bez možností propuštění za nenásilné trestné činy. Třeba za krádeže či držení drog. Upozorňuje na to organizace American Civil Liberties Union. Děje se tak podle ní hlavně kvůli tvrdým zákonům ze 70. až 90. let nastoleným hlavně v rámci boje s drogami.
https://www.aclu.org/files/assets/111213a-lwop-complete-report.pdf
Za krádež bundy doživotí. USA drží nadosmrti pod zámkem i drobné zloděje - iDNES.cz
http://zpravy.idnes.cz/...iklad-za-kradez-bundy-1ul-/zahranicni.aspx?c=A131113_145737_zahranicni_ipl