• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    IJACZEKOtcovský cit... když dva... býti rodičem, bezpečný domov a hračky, kočárek, autosedačka a v neposlední řadě miminko ...
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    ADD: mám naštěstí hodně kamarádek, takže citově nestrádám. :-D
    ADD
    ADD --- ---
    MADIETTA: Já teď byla po letech na kafi se svou dávnou kamarádkou, se kterou jsme si bývaly velmi blízké, ona je zatím svobodná, tak se moc nezměnila - a mluvila o citech, pocitech, co kdo dává beze slov najevo - a já se nad tím kafem nevychovaně rozesmála, jak mě ohromilo něco takového zase slyšet, protože poslední roky žiji v "je - není" a "chci - nechci", sama na city a pocity nemám kdy, a úplně jsem zapomněla, že to nejenže existuje, ale že to jde dokonce s někým sdílet. :-)
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    ADD: komunikace s muži má zase jiná složitá zákoutí. Všechno má svoje. :-)

    Já bych holčičku chtěla, protože, jak říká můj muž (asi pravdivě), jsem velmi ženská žena, taková esenciální, takže kolikrát jakoby stojíme na opačných pólech... na druhou stranu tím ten trojnásobný testosteron aspoň trochu vyvažuju. :-D
    ADD
    ADD --- ---
    MADIETTA: Mně je při pobytu se syny taky líto, že nemám holčičku. Ale jakmile jsme s nějakými kamarády, kteří mají dceru, lítost mě přejde. Stejně jako chlapečci jsou muži už od početí, stejně tak jsou holčičky ženské. A je pro mě snazší řešit dva chlapy, kteří se perou o žlutý bagr, než ženskou, která neví, co chce, ale chce to hned. :-) Možná mají holčičky větší vůli vyhovět mamince, ale zkoumat, co vlastně chtějí, by mě nebavilo. U mých tří mužů nejsem nikdy na pochybách, čím jim udělat radost. :-)
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    SEVERINE: jo, to taky - dva chlapečci radikálně změnili můj lehce feministický náhled na svět (ve smyslu: gender je konstrukt, dítě můžeš naučit jiným postojům)... haha. Díky nim jsem pochopila, že testosteron se začne vyplavovat snad už při oplodnění, a že chlapečci a holčičky jsou prostě JINÍ už od samého narození... a neuděláš s tím vůbec nic. Je zajímavé poučovat se skrze děti o mužském myšlení a nacházet vhled i do toho dospělého. Někdy je mi líto, že nemám taky tu hodnou holčičku, ale co už nadělám. :-)
    SEVERINE
    SEVERINE --- ---
    IJACZEK: mě děti kromě zmíněné trpělivosti a zpomalení učí ještě dvě věci 1. už nejsem zdaleka tak lekavá a prchlivá (ono to prostě dost dobře nejde, 100x denně - a člověku dojde, že je svět daleko poklidnější místo, než kdy předpokládal) a tím pádem mám i víc klidu v sobě, i když se na mě zrovna nic nevalí 2. pořád se dozvídám něco novýho a překvapivýho o živočišným druhu zvaným muž (u nás je fakt každej druhej den vymalováno testosteronem) - pro mě celkem překvápko, dřív sem si myslela, že sem s tímhle druhem nějak příbuzná
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    SANTAL: nápodobně :-/
    ty říkanky jsou dobrá berlička...
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    ILLUZE: Paměť - díky nedostatku spánku patrně - šla do kopru .-(
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    SANTAL: Děti mi daly sílu a zjištění, že vydržím víc, než bych si dokázala kdy představit. Utřídily mi priority. Dávají mi strašně moc radosti a lásky, takový ten pocit štěstí "bez příčiny" - prostě se mi na ně stačí podívat a je mi blaze...
    Vrátily mi fantazii a vzaly potřebu mít vše pod kontrolou, včetně sebe.
    Daly mi velký kus tolerance k druhým...

    A čemu mne naučily? Momentálně sebekázni - člověk by si s takovou chutí vzal talíř s jídlem, zapnul si televizi a schoulil se do křesla. Neříkám, že to nedělám... ale vzhledem k tomu, že malá pak cintá a nesoustředí se na jídlo - momentálně se televize vypíná a jde se slušně jíst k jídelnímu stolu.
    Učí mne dodržovat slovo, překonávat svou únavu a lenost. Malé dítě neakceptuje, že když se něco slíbí, může se to udělat zítra nebo za týden.
    Restartují mi paměť a ochotu se učit další a další texty nových říkanek a písniček.
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    ANNAWA: tak ono se na tom dají provozovat různé věci, žeáno.
    nějak mi nepřijde moc rozdíl (co do samozabavenosti, ne co do rozvoje konkrétních složek motoriky), jestli dítě kreslí čáry a kolečka tužkou po papíře, pisátkem na magnetickou tabulku nebo prstem po tabletu.
    naopak mezi legem a videohrou nebo koukáním na pohádku už ten rozdíl je značný
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    INUSHKA:
    SINSEMILLA:
    INUSHKA: u nás se taky technika vyskytuje vcelku běžně, ale osobně si myslím, že není třeba s ní u nejmenších dětí spěchat, protože chci, aby se takové dítě naučilo zabavit samo, ne aby čekalo, že bude zabaveno.
    HAWKS
    HAWKS --- ---
    IJACZEK:
    ikea prisla nasledne, tohle byla postel :)
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    MADIETTA: Taky nikdo netvrdí, že mít tablet nebo smartphone, natož je pořizovat dětem, je povinnost. Jen trochu nechápu, proč se z toho na druhou stranu někdy dělá takový strašák. V naší domácnosti je víc počítačů než lidí, oba s mužem v IT pracujeme, oba vlastníme smartphone a hovory o nejnovějších technických vymoženostech, na které jsme někde narazili, jsou na denním pořádku. Naše dcera v tom prostě bude vyrůstat (obklopuje ji to už teď) a předpokládám, že to do jejího života tak nějak automaticky zapadne. Nejde mi prostě do hlavy, proč vždycky tyhle diskuse vypadají, jako by existovaly jen dva extrémy - buď se dítě k technickým hračkám "odkládá" nebo mu nesmí přijít do ruky a nic mezi. Přitom mezi je celá škála možností.
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    MADIETTA: ORIKA: Taktéž smartphone nevlastním.... a už jsem si pomalu myslela, že jsem jediná... :-)
    ORIKA
    ORIKA --- ---
    MADIETTA: inushka je z ajťácké rodiny, tam je to opravdu trochu jiné než v běžné rodině...vím to, muž je ajťák a určitým věcem se nevyhnu ať dělám co dělám...nicméně jak jsem už psala před nějakou dobou ve vedlejším auditku, syn si tablet pouze půjčuje od tatínka a má na něm hry ve stylu pexesa, vymalovánek apod., u kterých stráví max. půl hodiny denně...navíc tam má svá oblíbená videa o konstrukci letadel, což ho strašně zajímá a mě by přišlo škoda ho v tom nepodpořit...rád se dívá na společné fotky a má k nim sáhodlouhé komentáře...podotýkám, že to vše až poslední cca 2 měsíce (v půlce února bude mít 4), půjčovat mu tablet ve 2 letech by mi přišlo značně předčasné...to je asi tak všechno :)
    tvůj přístup mi přijde bezva, dítěti techniku nezakazuješ, neděláš z ní něco tajemného/nepřístupného, ale zároveň ji bereš jako čistě užitkovou věc, která má člověku sloužit, nikoli si z něj dělat otroka...
    p.s. smartphone též nevlastním, mám stařičký sony ericsson a naprosto mi to vyhovuje :)

    IJACZEK: syn mě učil a stále učí trpělivosti (jsem člověk značně temperamentní a prchlivý), naučil mě tolik nespěchat a utřídit si priority (raději se s ním večer tulit v posteli a šeptat si jak se máme rádi, než mu dát jen pusu a jít dohánět domácí práce), naučil mě více poslouchat/naslouchat a ne jen nezúčastněně pokyvovat hlavou a být myšlenkami jinde, naučil mě potlačit mou přirozenou lenost (přesně jak píše santal), vystačit s minimem spánku a dokázat i přesto fungovat...naučil mě milovat bez podmínek a přijmout sama sebe takovou, jaká jsem, i s tou spoustou chyb co mám
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    IJACZEK: až na to ego, s čímž nemám problém, bych podepsala, co píše SANTAL, plus, na co si tak honem vzpomenu, ve mně děti znovu probouzejí hluboko zasutou fantazii, imaginaci a hravost. To asi nebude problém mužů ;-), ale u nás ženských jsou kolikrát tyhle vlastnosti životem hodně upozaděné.

    A s dětmi se toho fakt spoustu naučím nebo si hodně věcí oživím - kluci jsou strašně zvídaví, takže věčně konzultujeme nějaký atlasy či encyklopedie, protože na otázky typu "proč je v zimě tma dřív", "jak funguje žárovka", "proč nic nevidím, když ve tmě koukám z okna", "co je tohle za kytku, je jedovatá" atd. atd. atd., vážně často z hlavy odpověď nevím. :)
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    INUSHKA: a co když tablet doma vůbec nemáme? Vůbec totiž nechápu, proč bych ho měla potřebovat, takže ani nevidím důvod, proč za takovou věc vyhazovat peníze. Ale já nemám ani smartphone, zřejmě budu dinosaurus.

    A jinak jak jsem psala, syna UČÍM zacházet s výpočetní technikou, naopak si myslím, že umí víc než jiné děti jeho věku, aspoň jsem si teda letmým průzkumem mezi jinými rodiči ověřila, že používat google, číst si na wikipedii, nebo třeba ovládat skener fakt neumí prakticky žádné jiné dítě... ale aby můj syn hodiny nehybně seděl a pařil nějakou hru? (A že on by toho byl schopen, což se potvrzuje, když mu třeba v čekárně u doktorky pustím na mobilu Nature Park.) Proč bych to asi tak měla chtít?
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    IJACZEK: Mě děti naučili trpělivosti (které bych nebyla řekla, že jsem schopna), umění zastavit se (a říci si, že vlastně není kam pospíchat).

    V příkladech: Je mi lhostejné, že s dětma trvá vykrajování sušenek 2-3x tak dlouho - protože 2-3x navíc válím "zbytky" těsta - děti prostě "nešetří místem" jak bych to dělala já. Dokážu v sobě potlačit tu netrpělivost (a někdy najít nové cesty, třeba "nejprve poskládáme všechny formičky na perníky NA těsto k sobě - pak vykrajujem). Pokud se mi dnes pletli s malýma košíčkama do cesty v obchoďáku - vědomě jsem si řekla, že - ty 2 minuty navíc MÁM. Ať maj radost...

    Děti mě posílili v boji proti lenosti.
    Je to námaha, v noci vstávat a kontrolovat teplotu, nebo nosit na záchod, nebo cokoli... Jasně, že se mi nechce - ale dělám to a nedávám najevo, že mě to stojí sílu.

    Děti mě naučili umenšit své ego.
    Pokud přijdu s "bezva nápadem" stavět z papíru nebo plastelíny nebo lega letadýlko, zatímco po minutě oni chtěj domek/psa/pavouka/mumii - uvědomím si, že pocit ... nepohody je jen mé ego, že to nejde dle mé představy - a přizpůsobím se. Protože - cílem byla zábava + nácvik jemné motoriky - a toho dosáhnem i s mumií a pavoukem. Letadlo bych prosadila - ale ztratila pohodu. Třeba je zaujme příště - a oželím ten skvělý nápad tady odtud z nyxu - nebo co jsem kde vyhrabala a těšila se, že je "jistě zaujme". (Neznamená, že je - jindy - nevedu k důslednosti nebo že vždy a to navíc OBA dostanou co chtěj).

    Bude toho víc, ale to je to, co mě napadlo ihned :-)
    IJACZEK
    IJACZEK --- ---
    Podle mě, sedět tu za nyxem a kecat nesmysly o tom, jestli IT nebo ne, je nesmysl.... každej sme jinej a každej budem mít jinej názor - nic nevyřešíme ....

    .... změňme téma.....?

    Furt se tu řeší děti a co s nima, ale jak to celé ovlivňuje vás? Tátové, tatínci, Mámové, mamínci.......?

    To že tu řešíme IT, bablety, iPaidy vs naše děti značí, že o tom všem přemýšlíme a nejsme lhostejní k vztahu my a naši potomci, ale jak vás ovlivnili ti maličkatí holomci? Jak to je ve vztahu Oni vs My, co když to maj celý na háku?

    Naučil jste se někdo něco od nich?

    Já sám nevim, co bych se od nich měl učit, ale vím, že něco určitě! Poradíte někdo, na co si dávat pozor a co mám pochytit?

    Éčko si ze mě tudle udělal fóra takovýho, že sem čuměl, jak mu to myslí.....


    HAWKS: támhlety tablety, co z toho.... Tydle fotky jsou to, za co to stojí!!!!
    IJACZEK
    IJACZEK --- ---
    HAWKS: konečně stavebnice, táto! IKEA?

    Taky jsem montoval pár věcí a synek v roce a půl pomáhal, jak jen to šlo .... na to nikdy nezapomenu....
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    INUSHKA: Ja nedelam, ze technologie neexistujou, ale proste nechci, aby dvoulete dite cucelo nonstop do tabletu nebo kompu, to je cele. Myslim, ze kazdy to nejak citime a hledame tu miru. Jen me proste desi, ze strcim triletemu tablet do ruky behem cesty autem a nebudu s nim hrat hry, my je doma hrali a bylo to super a rada na to vzpominam.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam