• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    Restartováno :)
    O cestách, technikách, prostředcích, projektech, hnutích, myšlenkách velkých i malých, co pomáhají člověku osvobozovat se a naplňovat svůj potenciál, a skupinám, místům, ekosystémům, uzdravovat se z nemoci civilizace.
    Společným jmenovatelem témat je uzdravení, obnovení rovnováhy, návrat k přirozenosti, nalézání cesty, která je v souladu se životem.

    Ráda bych, aby klub byl o sdílení informací, nápadů a zdrojů - spíše než o diskusích a rozebírání, jestli je nějaké téma dobré-špatné, reálné-nereálné, apod ;) (na tento druh vyžití tu máme klubů dostatek :)

    organnic.blogspot.com (Conti)
    rozbalit záhlaví
    STRYX
    STRYX --- ---
    KERRAY: To je podle me presne to, co stoji za temito nadsenymi reporty ze zemi tohoto druhu. (ne ze by Jemen nebyla krasna zeme)

    Vystresovany evropan je zpravidla sokovan tim, jak jsou vsichni v klidu a nikam nespechaji a ma tendenci okamzite si situaci idealizovat a projikovat si to na cele spolecenske usporadani. Nejde vsak o to, jak se tam lidi skutecne maji. Jde o to, ze vidi formalni alternativu k nejakemu tizivemu aspektu sveho zivota, ktery sam neni schopen vyresit a tak si problem externalizuje. Malo mu vsak dojde, ze treba 10% lidi v zemi je negramotnych (v pripade Jemenu 30% zen napriklad), domaci nasili a zneuzivani deti je zcela standardni, pitna voda je nedostatkova, osobni bezpecnost je issue, pravo neni zarucene, deti umiraji na blbe nestovice pokud je Unicef nenaockuje atd. To jsou veci, ktere jsou v evrope jiz brany jako zcela samozrejme, ale nejsou. Jsou to vydobytky, k nimz tyhle civilizace na rozdil od te evropske jeste nedospely.

    YMLADRIS: On je to trochu zacarovany kruh. Dokud neni statni zachrana sit, tak ti lide nemohou jinak nez spolehat se na tu rodinou. Ta ale vytvari prostredi v nemz statni sit vzniknout nemuze protoze spolecnost se nezintegruje do te miry aby k tomu vytvorila funkcni aparat.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    STRYX: Ohledne tech solidarnich rodin jsem prave chtela napsat, ze je fajn ze se o sebe staraji, ale plati se za to tim, ze clovek musi byt konformni s tim rodinnym memem (jak pises). Uz i u nas je aspekt napr. holek ktere odesly z vesnice na vysokou do Prahy a prozivaly to jako totalni osvobozeni (doma na Sumave cely jejich zivot byl podrizen tomu "jak se co dela", maji spoustu povinnosti zemedelskych a spolecenskych v sirsi rodine). Vybavuju si jak kamaradka byla stastna z toho, ze v Praze je kazdemu naprosto jedno co ma na sobe a jak se chova :)

    A to je jen minimalni manifestace toho aspektu; kdyz by zila v nejake zemi, kde se proste nemuze sebrat a odejit do skoly, protoze rodinna soudrznost je to jedine co ti lidi maji, ...

    STRYX
    STRYX --- ---
    INK_FLO: Tahle neexistence statni socialni site, ktera je suplovana siti sirsi rodiny ma jednu pomerne nestastnou vlastnost a to tu, ze vytvari paralelni mocensky spravni system, k jakemukoliv systemu centralnimu. Coz ma za nasledek jednak vznik temer absolutniho korupcniho prostredi, nebot vazba na rodinu ma vzdy prednost pred obecnymi pravidly. Druhak to realne znemoznuje fungovani pravniho systemu v podobe v jake ho zname z evropy. Pravo je nevymahatelne jinak nez na zaklade rodine prislusnosti. Z toho vyplyva, ze rizika jakehokoliv vetsiho podnikani jsou v takovem prostredi neodhadnutelna. Spolecnost v takove situaci nema kapacitu pro realizaci ani zakladnich obecne prospesnych projektu (silnice, nemocnice, skoly, elektrifikace, kanalizace) protoze obecni finance jsou okamzite rozkradeny rodinymi strukturami.

    Lide jsou stastni i v chudobnych podminkach a je fakt, ze stres zpravidla moc nehroti. Clovek toho ve skutecnosti zas tak moc nepotrebuje a kdyz nic nema, tak se s tim holt smiri a je v pohode. S bidou a utrpenim muze byt obcas problem, kdyz se clovek narodi jako zena, kdyz se mu zaniti zub, nebo ma pocit, ze by chtel delat neco trochu odlisneho, nez je zvykem v jeho komunite.
    PIZI
    PIZI --- ---
    KERRAY: Já si myslím, že jsem tím směrem hodně prošel, ale uvědomuji si, že můj minimalismus a jednoduchý život je do značné míry umožněn tím, že si nemusím dělat zásoby pro budoucnost, protože kolem mě je společnost nadbytku. Celá má filozofie toho, jak není třeba honit hmotné statky a hltat zážitky je filozofie bohatého bílého muže. Mohu si jen tak užívat díky tomu, že všude kolem bohatství a bezpečno.
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    PIZI: no, na druhou stranu, když zažiješ náš "blahobyt" a za ty roky v něm se dostatečně ubezpečíš, že ti to žádné štěstí nepřináší, a že jsi z toho dokonce naopak vystresovaný tak, že bys s tím nejradši praštil, začneš hledat jiné přístupy, a zjistíš, že v jednoduchosti je síla a klid, rozhodně tě nebude hryzat, že ten stres nemáš - takže nejde o to, že by to nešlo, jde o to, že to je cesta, kterou je potřeba projít, takže je potřeba o ní vědět a chtít o ní vědět, a to, když to vezmeme statisticky, se těžko dělá při denním výplachu hlavy televizí a marketingem, protože to si člověk nevybere a přestože se může tvářit, že se ho reklama netýká, stejně se tam najdou prvky, které zarezonují, a prostota a jednoduchost proti nim budou vypadat chudě a bude to hryzat...
    PIZI
    PIZI --- ---
    DARUMA: Ano, nemluvím o každém. Mluvím statisticky. Navíc blahobytem nemyslím nutně jen peníze, ale třeba i vztahy, apod. Člověk ze země, kde je kultura typu všichni žijí spolu a pořád tančí, by ve skandinávských zemích trpěl, protože by tam neměl svůj typ hojnosti sociálních vztahů.
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    PIZI: To záleží...ne každý žije v představě, že blahobyt = štěstí, popřípadě spokojenější život.
    PIZI
    PIZI --- ---
    DARUMA: Když zažiješ náš blahobyt, tak budeš mít problém přijmout jejich blahobyt. Když se ovšem narodíš v jejich blahobytu a ten náš neznáš, nebudeš s jejich blahobytem mít problém. Jde vždy o to, zda jsi poznamenán znalostí něčeho lepšího, co tě pak hryže když to nemáš.
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    PIZI: Nevím, co přesně znamená relativní blahobyt, ale štěstí těchto lidí z chudých zemí vyplývá především z faktu, že dokáží přijmout a akceptovat podmínky do kterých se narodili. Což se nám může zdát jako smutné nebo hloupé, protože my chceme pořád víc a víc, popřípadě chceme pořád něco měnit. Samozřejmě existují extrémy nebo vyjímky, které teď nezmiňuji.
    PIZI
    PIZI --- ---
    KERRAY: Moc ne.


    Je mi jasné, že lidé jsou šťastní zhruba stejně všude. Podstatný není absolutní blahobyt, ale relativní.
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    PIZI & YMLADRIS: jen pro zajimavost, jak moc jste cestovali?
    PIZI
    PIZI --- ---
    INK_FLO: Ti, co zažili opravdovou hrůzu už se taky třeba nevrátili. Selection bias.
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    YMLADRIS: já nevím, v žádné z těch zemí jsem nebyl...jen poznamenávám, že většina z těch lidí v daných cestopisech se vyjadřuje podobně. A to tam v těch zemích pobývají delší čas (obvykle půl roku až rok) a díky tomu, že tam pracují nebo studují, tak se dá předpokládat, že budou mít trochu větší vhled, než náhodný turista a že jejich názor bude hlubší a relevantnější, než většinový ustálený názor o určitých národech nebo způsobech života
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    INK_FLO: a neni to podobne jako kdyz kosmo pozoruje ze ti indicti ridici tak nejak malo bouraji (statistika rika ze je tam 16 x vetsi riziko smrti na silnici, nebo kolik nam vyslo, ale opticky ma clovek nejakej pocit) ... "kdo nema penize automaticky ho zivi jeho pribuzni"

    videli jste film Milionar z chatrce? nevim samozrejme zda je to autenticke, ze.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    INK_FLO: kde? no prece v izolovanosti silenych mysli jedincu pokrokoveho sveta...
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    Úryvek z pravidelné rubriky Reflexu, kde lidi popisují pobyt v nějaké cizí zemi:

    "Objevila jsem zcela nový způsob neuspěchaného života prostého stresu a jiných nešvárů civilizované společnosti. Poznala jsem lidi, kteří jsou ve valné většině hodně chudí, a přesto nenaříkají, jsou veselí a podělí se s vámi i o to poslední. Státní sociální síť v Jemenu neexistuje, ale hlad nikomu nehrozí, protože lidé drží pospolu. Široce pojatá rodina je základ. Když někdo nemá peníze, automaticky ho živí ti jeho příbuzní, kteří peníze mají. A nejen ti."

    Za ty roky, kdy se občas dostanu k Reflexu jsem jich četl desítky a je opravdu překvapivé a zvláštní, že většina výpovědí o "necivilizovaných" zemích se obvykle nese ve velice podobném duchu jako tato (a nejedná se jen o rovníkové země, kde bysme to ještě mohli smést ze stolu teorií o jednoduchém životě díky absenci zimy). Skoro až člověka napadá, kde je všechna ta hrůza a utrpení, před kterou jsme naštěstí díky našemu zářnému pokroku utekli :-)).
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CONTINUITY: Orgo.net je děs, článek je příšernej, byla bys moc hodná, kdybys mi dala k dispozici nějakej link co vařej, já nějak nic nenašel

    ale líbí se mi ta legenda ( http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cisloclanku=2009100042 ) o bojovnících a poslední bitvě, to je docela odvážné a originální, neotřelé, člověka to nadchne
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    MTO: Ten článek je hodně nekonkrétní, přijde mi z kontextu vytrženej, takže chápu, že se Paleontologovi nelíbí...hlavně říká velice málo o tom, co a jak teda jíst nebo nejíst, a proč, a co to dělá. Ale na to je dost jiných zdrojů.

    Pokud vím, tak k tomu kuchyňskému projektu existují někde rozsáhlejší materiály, ze kterých je tohle jen útržek.
    MTO
    MTO --- ---
    PALEONTOLOG: imho si clovek z toho musi vzit ten zaklad, na tu omacku moc nekoukat a trosku se na nejaky preklad povznest :-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MTO: s trochou obměny slov je to docela hezky napasované new-age na "cokoliv", naštěstí všichni nejsou takoví jako autor článku (kterej možná vzniknul jako průvodní list nějakého desetidenní ozdravné rekreace), míním tím hlavně samotný kmen HOPI, který má jinak docela pestré a sympatické aktivity, navíc se můžete taky stát členy jejich kmene

    a pokud by byl někdo odpromovaný klinický psycholog s atestací, možná by u nich taky získal práci ( http://www.hopi-nsn.gov/LinkClick.aspx?fileticket=Urly0l%2brpjA%3d&tabid=183 ), podobně jako další fachmani ( http://www.hopi-nsn.gov/TribalServices/HumanResources/JobListings/tabid/183/Default.aspx )

    já bych se neorientoval na někoho kdo o nich mluví jako na to, co o sobě říkají sami přímo i nepřímo

    rozhodně jsou mi sympatičtí:

    Water – regardless of its source – is a limited and critical natural resource in the Southwest and the Hopi Tribe continues to oppose any artificial snowmaking by these means. As set forth in the Hopi Tribe’s complaint against the city of Flagstaff, the city is already using more than its fair share of water, and any plans to sell water to the Snowbowl will only worsen this problem. In addition, the sale of water for snowmaking so that a select few can benefit, violates the public interest in wise water use for our region.
    News - Tribal Council does not support Navajo's proposal to use groundwater for snowmaking on Nuvatukyaovi
    http://www.hopi-nsn.gov/News/tabid/169/EntryId/167/Tribal-Council-does-not-support-Navajos-proposal-to-use-groundwater-for-snowmaking-on-Nuvatukyaovi.aspx

    a abych jen nerecykloval internet, tak sem i hrozně moc líbí ta kolektivní zodpovědnost, kterou ty kmenové struktury mají.., sice žijeme v v lidské buňce na úrovni státu, kde taky každej každýho zná, ale jak vidno status "občana" moc nepomáhá a stejně jsme si všichni odcizení a bez zodpovědnosti (teda jak kdo)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    MTO: Pěkný. Stojí za to přenést se přes poněkud kostrbatej překlad.
    Dost to vysvětluje ten pocit, co mi přichází pořád znova, už léta létoucí, že jídlo je ohromně důležitý, a co všechno s náma dělá.
    A je příjemný něco si o tom takhle přečíst, stejně jako je příjemný potkat další takový lidi, mezi tou většinou, co si mysli-tváří se, že je jídlo neovlivňuje.

    Mimochodem, jak tu byla před chvílí řeč o tom memu, že je jedno, jak a kde žijeme a co děláme, pokud dokážeme být uvnitř šťastní -
    tak k jídlu se vztahuje jedna specifická modifikace téhle myšlenky. Mnoho "duchovních zdrojů" nám tvrdí, že je v zásadě jedno, co jíme, pokud jsme u toho v pohodě a pozitivní. Zase taková "praktická" ideologie, která člověku umožňuje nic neměnit ;)

    A je na tom opět něco pravdy, myšlenky se kterými člověk jí mají zásadní vliv na energii potravy a na to, jak se zpracuje :) - ale vlastnosti potravy jako takové mají vliv taky, a v nějakém větším měřítku si je odmyslet nebo odkouzlit nejde. Alespoň k tomu jsem došla pro sebe mnohonásobnou zkušeností, věci co přijímám mně ovlivní, psychicky, fyzicky, duchovně, a jejich vliv je takový, jaký je... Dá se to ovlivnit energeticky spíš jednorázově nebo dočasně, když fakt není na výběr, jde se rozhodnout co nejlépe využít to, co je právě dostupné - nebo si užít nějakou malou radost a vzít si z ní to dobré. Ale celkově je rozhodně nejjednodušší a nejúčinnější vybírat si rovnou kvalitní a čisté věci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam