• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    Čeho nejvíce litujeme před smrtí
    Prosinec 15, 2011 | Leo Kladívko

    by Pechan @deviantart.com
    [via Inspiration an Chai] Bronnie Ware pracovala mnoho let se starými a umírajícími lidmi, sdílela s nimi poslední chvíle života. Na svém blogu nyní zveřejnila pět nejčastějších věcí, kterých umírající lidé litují. Co může být větší inspirací pro naše současné životy relativně daleko od smrti?

    Jak se Bronnie se svými klienty bavila o tom, čeho v životě litují, některá témata se začala opakovat. Na základě tohoto článku pak vyšla celá kniha „The Top Five Regrets of the Dying“.

    1) Přeji si, abych měl odvahu žít život podle sebe, ne život podle očekávání druhých.
    To byla nejčastější lítost ze všech. Když si lidé uvědomí, že se jejich život je téměř u konce a podívají se zpět, jednoduše vidí, kolik snů zůstalo nenaplněných. Většina lidí si nenaplnila ani polovinu svých snů a musela umřít s vědomím, že to bylo volbami, které udělali.

    Je potřeba se pokusit naplnit alespoň některé z našich snů. Jakmile ztratíte své zdraví, bude pozdě. Zdraví přináší svobodu, kterou si málo kdo uvědomuje.

    2) Přeji si, abych býval tolik nepracoval.
    Toto tvrdil každý umírající muž, se kterým jsem se setkala. Propásli dětství svých dětí a společnost svých rodičů. Ženy tuto lítost také zmiňovaly. Jelikož ale patřily ke starší generaci, většinou nebyly nositelky výdělku. Všichni muži, se kterými jsem pracovala hluboce litovali, že strávili tak velkou část svého života prací.

    Zjednodušením životního stylu a vědomými rozhodnutími je možné omezit potřebu tak, že nepotřebujete takový příjem, jak si myslíte. A vytvořením více prostoru ve vašem životě se můžete stát šťastnějšími a otevřenějšími novým příležitostem, které mohou více vyhovovat vašemu životnímu stylu.

    3) Přeji si, abych býval měl více kuráže vyjádřit své pocity
    Mnozí lidé potlačovali své pocity s cílem zůstat za dobře s okolím. Výsledkem byl život na lécích a fakt, že nikdy nebyli opravdu sami sebou. Mnozí si přivodili různá onemocnění vztahující se k zahořklosti a křivdám, které s sebou nesli.

    Nemůžeme ovládat reakce ostatních. Přesto lidé zpravidla reagují, pokud změníte přístup pomocí upřímnosti. Nakonec vás to posune ke vztahům na úplně jiné úrovni. Buď tak, nebo to prostě odstraní nezdravé vztahy z vašich životů. Ať tak, nebo tak, vyhráváte…

    4) Přeji si, abych zůstal v kontaktu se svými přáteli.
    Lidé se většinou plně neuvědomí důležitost starých přátel, dokud se neocitnou na smrtelné posteli. A v ten moment již většinou není možné je dohledávat. Někteří se nechali svými životy natolik polapit, že jim „zlatá“ přátelství s lety utekla. Každému, když umírá, chybí staří přátelé…

    Skoro každého polapil rušný životní styl natolik, že mu přátelství unikala. Ale, když se přiblíží smrt, fyzické detaily života odpadnou a lidé chtějí dát do pořádku své vztahy k přátelům. Většinou už to ale není možné, jsou příliš staří a chatrní. V posledních týdnech před smrtí zůstávají pouze láska a přátelství..

    5) Přeji si, abych si dovolil být šťastnější
    Toto je překvapivě velmi časté přání. Mnozí si až do konce neuvědomili, že štěstí je volba (alespoň pro většinu z nás). Zamrzli ve starých vzorcích a zvycích. Takzvaný komfort rodiny zaplavil jejich emoce stejně jako fyzické životy. Hluboce v sobě však touží po opravdovém smíchu…

    Když jste na smrtelné posteli, je vám jedno, co si o vás myslí ostatní. Je nádherné se uvolnit a smát se dlouho před smrtí.

    Život je volba. Je to VÁŠ život. Volte vědomě, volte chytře, volte upřímně. Volte štěstí.
    ---------------------------

    a tím už konec mimokontextových vstupů do diskuse ;)
    mějte krásný den :)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    PIZI: ??
    Myslím, že to není v tomto kontextu zcela vhodná poznámka.
    Ano, očekávání dělají hodně, ale lidi taky mají určité vlastnosti, na základě kterých nějak jednají. A ten pach o tom může dost vypovídat.
    PIZI
    PIZI --- ---
    CONTINUITY: Co čekáš, to dostaneš.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    KUATO: Jé, tohleto je úplně zásadní informace.
    Za poslední rok jsem se 2x setkala s lidma, co vypadali a mluvili nějak (příjemně) a voněli jinak (nepříjemně). V obou případech se zkušeností jednoznačně potvrdilo, že čichovej vjem byl správnej.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    CONTINUITY: závěrečná řeč Charlie Chaplina ve firmu Great Dictator, doprovázená videem ze současnýho světa. neuvěřitelně k věci.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    Moc dobrý...
    ONE OF THE GREATEST POSTS ON YOUTUBE SO FAR! - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=M8C-qIgbP9o&feature=share


    Myslela jsem si, že ten film je prostě jen parodie na Hitlera, ale vypadá to, že je to něco mnohem hlubšího, co stojí za vidění....
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    HONZAL: to nevim ja kolikrat mel takovy cichovy zazitky ze jsem premejslel jestli me ten nos neklame :D respektive jsem si pral ze by klamal :D
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    INK_FLO: má to tady na disku... dneska na to kouknu - ještě jsem nějak nenašel odvahu :-) tak už je to tu...
    reply INK_FLO|34703920}: přesně...

    HONZAL: právě že čich je už u jednobuněčných organismů - je to pro ně způsob, jak vyhledat potravu... a je úplně jedno v jakém to je prostředí...

    Pokud vím, tak byl pro vědátory dlouho problém vynalézt digi-nos :-) ale už to určitě mají... na letištích bývá mašinka označená jako iont scan... a s té mám největší respekt... snímač vypadá jako mikrofon, ale jen vypadá, objíždí se s tím zipy na zavazadlech a tak... asi to umí najít "pachy" trhavin a drog... takže když mě s tím začali objíždět foťák tak jsem si říkal - to je konec, letím až někdy jindy :-) - protože v tý tašce už pár voňavých indických kousků bylo - a ono nic!!! takže potvrzeno - ganju to buď nehledá nebo to není příliš citlivé...
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    PIZI: jj, už si o tom čtu :-)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    INK_FLO: tomu i věřim, přece jen zpracovat tak ohromný množství informací trochu trvá a je třeba koordinace více systémů. ;-) je fakt, že např. čichový klam neexistuje, narozdíl od optického.
    PIZI
    PIZI --- ---
    HONZAL: Schopnost žraloků vycítit ve vodě krev na velké vzdálenosti bývá popisována jako čich.
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    HONZAL: zrovna zrakové vjemy se zpracovávají celkem na dlouhé lokte, protože signál jde napřed do center v zadní části mozku, kde se předžvýká a až pak zpět na finální strávení...eh, hodně lame vysvětlení, zkoušku z neurofyziologie jsem měl za 3, a už je to taky nějakou dobu :-)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    HONZAL: a chuť se taky nedaří vždy identifikovat např. u náhodných kolemjdoucích :-)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    hm, tak jsem se dočetl, že fylogeneticky je čich opravdu nejstarší. Ale tomu nerozumim, poněvdž bych předpiokládal, že čich vnikl až se suchozemskym životem a minimálně zrak už byl :-)

    čistě empiricky to mam ale všechno dohromady. Sympatie vizuální je v souladu s čichovou, hlas mi taky ladí a hmat se nepodaří analyzovat vždycky :-) ergo nezáleží jen na čichu, pokud by ostatní faktory neseděli, všmnu si toho
    KUATO
    KUATO --- ---
    Kvetoslav Minarik tvrdil, ze kdyz se mu rozvinulo vnimani jemnych sfer, ze ty vjemy byly natolik realisticke (a mnohdy se misily dohromady s vnimanim nasi fyzicke roviny), ze ani hmatem nebyl schopen rozlisit jednu od druhe. Ze je ale odlisoval pomoci pachu! Ze "dabel muze vypadat uplne stejne jako andel, ale ma jiny smrad".
    PIZI
    PIZI --- ---
    Z neurologického hlediska je prý opravdu čich zapojen v mozku výrazně jinak, než ostatní smysly.
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    na druhou stranu pocházíme z vody, kde se čich příliš neuplatní...jako bazální smysl lze podle mě jakýkoliv, záleží, jaký volíš kriteria. Nakonec ale celek převyšuje součet jeho částí :-)
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    btw. tématický kinotip...dlouho jsem odolal, protože se mi ten popis děje nějak nezdál, ale je to skutečně neobyčejné

    Parfém: Příběh vraha / Perfume: The Story of a Murderer (2006) | ČSFD.cz
    http://www.csfd.cz/film/221840-parfem-pribeh-vraha/
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    KOSMO: čich také dokáže oproti ostatním smyslům nejkratší cestou vyvolávat vzpomínky. Už si přesně nepamatuju tu dráhu, ale obchází pár jiných filtrů, díky čemuž jsou vzpomínky vyvolané čichem intenzivnější. Určitě to každý zná, když třeba ucítí nějakou dávno zapomenutou vůni třeba z dětství, že mu to ve zlomku sekundy rozjede komplexní živou vzpomínku s celým příběhem kolem ní
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    KOSMO: tohle bude asi i podle povahy a taky podle dominance nějakýho centra. Muladharovej typ bude hodně citlivej na vůni (resp. pozná kompatibilitu), manipurovej dá spíš na zrak (více mužská tendence dát na vizuál)

    jinak vycházim z příspěvku v jedné diskuzi (pani je docela velká kapacita v oboru)

    "Ten tzv. první dojem je otázkou sice sekundovou, však procházející mimo frontální laloky, zde je zapojen čichový, optický nerv a ten jde primárně přes limbický systém / archetypální část mozku/...Než situaci dokážeme "zanalyzovat" , jsme polapeni tohou získat partnera geneticky kompatibilního pro zrod další genetické linie...Konec romantiky:)"
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam