_BENNY: Můj design plánované diplomky o orgonitu nebude o tom fyzikálně ověřovat vlastnosti orgonitu, ale bude vycházet z hypotézy, že to nějak psychologicky lidi vnímají. Hodně citlivějších lidí přece reportuje, že se jim v přítomnosti krystalů, orgonitu atd.atd. rychleji při jejich pravidelné meditační praxi podaří zklidnit, dostat do nějakého stavu mysli atd.atd. Tohle se dá fenomenologicky zkoumat a nemusím při tom hned muset vysvětlovat jaký je "fyzikálně přijatelný" mechanismus účinku takového zařízení.
Já chci ale jít trochu dál než jen k tomu fenomenologickému zážitku. A sice, že existují jasné vazby mezi tím, jak je člověk bdělý a uklidněný,a výkonem v různých objektivních testech zejména na udržení pozornosti. Takže, krom fenomenologických popisů chci administrovat nějaký test na udržení pozornosti a to nejlépe na počítači (response inhibition task, příkladem podobného testu je Stroopova úloha, kdy člověk má říct, jakou barvou je napsáno slovo
"žlutá" když je přitom červené)
Hypotéza je jednoduchá, člověk vymeditovaný a s dobrou koncentrací pozornosti a přitom uvolněný (vysoká míra "všímavosti" - mindfulness, sati) bude takovéhle úlohy zvládat kvalitněji a po delší dobu než člověk nebdělý. Citlivější lidi opakovaně tvrdí, že orgonit jim pomáhá v tomoto nastolení vnitřního klidu. Tož to zkusím ověřit. S výsledky se s vámi snad podělím za takový rok a půl ;)