JAZZZ: Švýcarská CB má dnes kvůli intervencím na švýcarský frank, aby jeho kurs k euru nebyl silnější než 1,2, nakoupených tolik euro, že se spekuluje, že za chvilku bude celé Španělsko majetkem Švýcarska :-)
KUATO:
http://brozkeff.net/2012/12/12/fiat-pecunia-budiz-penize-proc-to-ale-presto-nejsou-bezcenne-kusy-papiru/
JAZZZ: Tedy je vlastně v zájmu všech, abychom dolar nenechali padnout a dál podporovali agresi USA a její vykořisťování světa, aby nedošlo ke zhroucení dolaru a tím celosvětové ekonomiky a tím k 3. světové válce třeba? To je *velmi* složitý problém!
KUATO: osobně doufám tak nějak stejně ;)
KUATO: V místní komunitě, která se vzájemně dohodne, snad může fungovat i vnitřní místní měna (dnes jako komplementární, dost problematicky jako jediná), dnes třeba i v čistě elektronické, bezhotovostní podobě, kde probíhá zúčtování všeho a stav účtů všech členů je transparentní, s archivovanou historií transakcí i ratingy odběratelů za kvalitu provedené služby/poskytnutého zboží, příp. reporty neserióznosti chování (nedodání služby, etc.). Funkce je zajištěna naprostou sociální kontrolou, kdy ten, kdo se v minulosti choval neseriózně nebo je dost v mínusu, nemusí dostat tu službu, protože žádný obchod není anonymní... pro dost lidí to je ale něco nepřípustného že by o stavech účtů všichni věděli všechno. No a problém samozřejmě je, jak donutit, aby ten, kdo chce ze systému "vystoupit" (dnes, kdy to je prostě dobrovolná účast a vystoupením z takovéhoto systému není pro daného jedince problém pokračovat jako dřív v obchodování v Kč) a má na účtu záporný stav, jej před odchodem dorovnal - nejsou prakticky páky, a tak třeba současný experiment tohoto typu v Brně (rozletse.cz) už má dvoukolové "přijímací řízení" pro nové členy, kterým je snaha odfiltrovat ty, co přijdou, odeberou za virtuální měnu služby/zboží, nic pořádně sami nenabídnou aby to vyrovnali, a pak začnou hrát mrtvého brouka (tato zkušenost právě v rozleťse je z dob, kdy se na začátku přijímal kdokoli a bez jakéhokoli ověřování o koho jde...)
YMLADRIS: Ono ani těch 60 % mediánu není žádná hitparáda a životní standard ;)
hranice minimálního příjmu, který je ukazatelem relativní chudoby, má být stanovena jako 60% mediánu průměrného ekvivalizovaného disponibilního příjmu na spotřební jednotku. Medián rozděluje obyvatele na bohatší a chudší polovinu. Ekvivalenty spotřební jednotky v EU jsou První dospělá osoba v domácnosti l,0, druhá. dospělá osoba 0,5, dítě do 14 let O,6. ČR má 10,5 mil, obyvatel, ale jen cca 7,6 mil.spotřebních jednotek (odvozeno ze statistik ČCU).. Tolik k vysvětlení. Průměrný příjem na hranici chudoby, tj. 60% jeho mediánu, je na spotřební jednotku v ČR 109 tis. Kč, přepočteno na osobu 79 tis. Kč tj. 6,6 tis. Kč na měsíc. Tyto hodnoty jsou v každé zemi jiné, v bohatších zemích vyšší, v chudších nižší a je pravda, že pod touto hranicí je v ČR neméně lidí, konkretně 8,7 %. Porovnal jsem tedy hodnoty pro ČR s průměrem 3 zemí a to Německa, Francie a Rakouska s těmito výsledky.
V uvedených zemích je dle statistiky počet osob ohrožených chudobou téměř 1,5x vyšší, než v ČR. Pokud bychom však použili hodnotu 60% mediánu těchto zemí pro ČR, bylo by zde u nás chudobou ohroženo – v paritě kupní síly (PPS) 56% obyvatel, ve směnném kurzu 89% obyvatel. Poměr naší kupní síly dle spotřebního koše je např. proti Rakousku asi 0,64. Jsem však přesvědčen, že u chudší části obyvatel je tento koeficient o dost vyšší, protože chudí spotřebovávají více laciného zboží a méně drahých služeb.Takže já to odhaduji v PPS ne na 56, ale více, než 60% obyvatel..
(
http://blisty.cz/art/55834.html)