• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    PIZI
    PIZI --- ---
    PAULMUADDIB: V systému základního příjmu budou moci ti, které nepohodlí baví nadále v nepohodlí žít. Budeš moci chodit do práce a vydělávat peníze na víc. atd...
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    PIZI: Asi se úplně nechápeme. Když vymyslím maličký šroubek, který zvýší výkon dieslových motorů o 300%, můžu si za utržené peníze koupit jacuzzi a válet se v ní do konce života se šampaňským. PŘED TÍM, než jsem si zajistil pohodlí, jsem musel snést určité nepohodlí, které se jmenuje VZDĚLÁNÍ a MYŠLENÍ. Kdybych na to před tím kálel a radši se válel u ordinace, nic nevymyslím. To nepohodlí může být pro někoho i vzrušující a naplňující (ať už je to blesková střelba hokejkou do brány, psaní knih o elfech, nebo vývoj nového motoru), ale vyžaduje to vykročit z "komfortu lenosti". A to musí zůstat zachováno.
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    DARJEEL: můžeš, můžeš celej život pařit počítačový hry a přežírat se, a já se přiznám, že bych ti za to byl svým způsobem vděčný - protože kdyby chtěl každý žít tak, jak bych to rád já, neměl bych ve vzniklé konkurenci možná vůbec šanci :)
    DNF
    DNF --- ---
    PIZI: sry uz mlcim, jen me pobavilo to utrpeni :)
    BRETA
    BRETA --- ---
    DARJEEL: nebylo by to za nic, ale za podřadnou práci :) teda pokud sem to správně pochopil...
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    jak vas ctu, zas jsem si vzpomnel na tenhle clanek
    Resilience (ecology) - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Resilience_%28ecology%29
    je to opakovani od vedle, ale tady to lidi spis pochopi a je to k tematu

    The flaw of the free market
    The challenge of applying the concept of ecological resilience to the context of sustainable development is that it sits at odds with conventional economic ideology and policy making. Resilience questions the free market model within which global markets operate. Inherent to the successful operation of a free market is specialisation which is required to achieve efficiency and increase productivity. This very act of specialisation weakens resilience by permitting systems to become accustomed to and dependent upon their prevailing conditions. In the event of unanticipated shocks; this dependency reduces the ability of the system to adapt to these changes. Correspondingly; Perman et al. note that; "Some economic activities appear to reduce resilience, so that the level of disturbance to which the ecosystem can be subjected to without parametric change taking place is reduced".


    kdybych to chtel zkondenzovat do zenove hlasky:
    "ten, kdo se boji trpet, je odsouzen k tomu, aby trpel o to vic."

    centralni narizovani se mi taky nelibi, ale treba gravitace a dalsi prirodni/fyzikalni sily pusobi na vsechny bez rozdilu a bylo by kratkozrake to ignorovat, nebo se podle toho nechovat, i kdyby to bylo pohodlnejsi. jak ale poznali uz nasi moudri predkove, bozi mlyny melou a treba ta paralela se skomirajicimi rodinnymi vztahy dava tusit, kde se ta karma projevi ;)
    nejdrsnejsi priklad je, ze pro lidstvo prestala fungovat evoluce genu...

    takze zakladni prijem apriori nezavrhuju protoze ve virtualnim prostredi zijeme uz ted, ale bylo by dobre si zkusit predstavit dusledky takoveho pristupu.

    naopak absurdnim extremem soucasneho pristupu je indie
    Nedotknutelní – Wikipedie
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Nedotknuteln%C3%AD
    kde 80milionu lidi vybira primitivni hajzliky a spolecnost je (treba i pod zmainkou udrzeni zamestnanosti/tradic) nechce z te socialni pasti pustit.

    DNF: fižííí :D ted jsi me rozsekal :)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    URZA: jako nápad je to určitě zajímavej, mám ale obavu, co to pak udělá s motivací... kdybych dostával 10k na ruku za nic, tak si taky pěkně můžu sednout doma a prosedět tam zbytek života... :-) se všemi pschickými následky této "pasti".

    V čem je to vlastně tak výhodné oproti sociálním dávkám a současnému systému?
    PIZI
    PIZI --- ---
    DNF: Připomenu kontext debaty. Navržený základní příjem, tedy odstranění nutnosti pracovat pro holé přežití. Námitky: Nemůžeme to zrušit, protože lidé si přestanou vážit toho co mají. Je nutné aby svou obživu dobývali v potu za cenu nějakého nepohodlí. Toto nepohodlí nesmíme zrušit, protože je užitečné pro udržení civilizace.

    Následovaly mé příklady toho, že spoustu nepohodlí už jsme zrušili a že vlastně obecně fungujeme tak, že nepohodlí postupně odstraňujeme, plus mé osobní tvrzení, že já jako jedinec nepohodlí nevyhledávám.

    Návrh na rušení teplé vody byl parodií na tu myšlenku, že nepohodlí musíme udržovat.
    DNF
    DNF --- ---
    PIZI: jasne, protoze ty ses kdysi, a jeste mozna, musel brodit bahnem a prislo ti to jako hruza, tak my vsichni se budeme koupat ve studeny vode, vid? Zrus si ji pro sebe, to je jednoduchy, az se priste vratis zabahnenej... :D
    PIZI
    PIZI --- ---
    DNF: Jasně v tom případě zrušme teplou vodu. Není to utrpení, je to nepohodlí a utužuje to obyvatelstvo. Stejně jako ho utužuje nutnost chodit do práce kvůli přežití.
    BRETA
    BRETA --- ---
    důležitá je síla prožitku, to jestli je pozitivní nebo negativní je vedlejší :)
    ale většinou jsou silné prožitky spíše negativní, bych řek :)

    i brození po kolenech v blátě může bejt silnej zážitek, ale mě by teda vůbec nerozhodilo :D
    DNF
    DNF --- ---
    PIZI: to je otazka co je utrpeni a co je nepohodli ...

    Utrpeni, to je treba svateho Antonina, muklu na uranu, nebo tak neco. Po kolena v bahne to sice bude nepohodlne, a muzes "Ukrutne trpet ze se ti zamazou boty, a mozna i kalhoty, a nedejboze fiží! Och!" coz teda chapu ze je utrpeni STRASNY...
    PIZI
    PIZI --- ---
    Pokud někdo chce trpět proto, aby více ocenil získaný zážitek, prosím. Ale pokud je to nařízeno centrálně, pak se mi to nelíbí.
    PIZI
    PIZI --- ---
    PAULMUADDIB: Degenerace je dost subjektivní pojem. Pro někoho třeba volební právo žen.

    Já brodění se v bahně, nebo vstávání v noci k dítěti považuji za utrpení.
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    PIZI: Musíme znát cenu objektu, nebo prožitku. Je to určitá oběť, ale nepovažuji to za utrpení. Jen to není "pohodlné", ale hodnotné objekty a prožitky nelze získat "pohodlně", pohodlnější cesta je cestou k degeneraci.
    PIZI
    PIZI --- ---
    PAULMUADDIB: Takže musíme trpět, abychom netrpěli? Pak asi záleží na velikostech těch utrpení, zda se to vyplatí. Zda menším utrpením platíme za neexistenci většího.
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    PIZI: Já vím, ale pokud se odtrhne vazba mezi „dávám něco ostatním“ a „dostávám něco od ostatních“ (na přežití, zlepšení komfortu, zábavu), tak to musí směřovat do průseru.

    Podobné je to jako s výchovou dítěte – porod, kojení, probdělé noci, zápach při přebalování, vyčerpanost, stále odpovídání na „co je to“ a „ploč“. Jasně, že technika a pokrok to může nahradit císařem v celkové anestezii, lahvičkami, chůvami, automatickými stroji na krmení, přebalování, robotickými učiteli,… Ale jak bude vypadat ten vztah rodič-dítě?

    Prostě když zapomeneme, jaké to je, brodit se vyčerpaný a nevyspalý po kolena v blátě, abychom zajistili úrodu, nebo úlovek, tak degenerujeme, a když nám to příroda připomene při povodních docela drsně, tak jsme zaskočeni a bezradní…
    PIZI
    PIZI --- ---
    PAULMUADDIB: Civilizace je proces, který vytváří věci, které nikdy v historii... Historie nemůže být vodítkem pro budoucnost.
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    Jde o pohled na fungování společnosti.
    Jako metoda restrukturalizace sociální podpory by to bylo možná fajn, určitě by se zvedla ochota lidí riskovat, podnikat, měnit práci, přijmout i méně placenou práci. Odpadly by takové ty závistivé hoaxy o tom, jak si cigánka vydělá na přídavcích 40 tisíc měsíčně a podobně. Náklady na každého člověka, i nezaměstnaného a nezaměstnatelného jsou i dnes obrovské, ve zdravotnictví, v možnosti využívat dotovaných produktů (dráhy, pošta, silnice, kultura a podobně). Současně by muselo být hodně přísně udržen systém „bez výjimek“, aby se systém nezvrtl v to, že „ten potřebuje ještě víc, protože…“ a „ten musí dostat ještě víc než ten předchozí, protože…“. Ty extrémní případy by musela řešit dobrovolná solidarita mezi lidmi. Navíc by ten příjem mohl i nahrazovat jiné dávky a úlevy (třeba „vyděláváš, máš + 10.000, spoř si na důchod, nebudeme ti dotovat MHD a podobně). Vzhledem k nátuře by se to asi jen ustálilo na zvýšení cen a poklesu mezd.

    Vypadá to (z pohledu liberálního člověka) jako zoufalý pokus o reformování nefungujícího sociálního systému. Taky by se mi líbilo vyházet úředníky, kteří přesouvají peníze z jedné hromádky na druhou, ale zase se ozvou etatisti s tím, co že budou ti nebozí úředníci dělat? Na to mám jednoducho odpověď: „Čumět na bednu za základní příjem, nebo podnikat.“ Sorry, pokud někdo neumí nic jiného, než zbytečně vyplňovat lejstra a dávat razítka, tak nemlže čekat vyšší životní úroveň, zajištěnou platem ve státní správě.

    Jako „čisté“ řešení, i když radikální, bych viděl spíš zrušení všech dávek. Jasně, že jsem si vědom, že v současném systému, kdy práce není pro každého (protože stát vytváří monopoly, cenové deformace a překážky vstupu do odvětví) to není možné, ale ten systém sociálních dávek je jen pokus o napravování jedné chyby druhou. Nikdy v historii člověk nepřežil, pokud si nedokázal získat z přírody obživu. Koho nebavilo lovit mamuty, nebo orat, a chtěl koukat na kytičky, nebo na hvězdičky, ten nepřežil, nebo přežil z vůle úspěšných lovců a oráčů, kteří cítili touhu mít někoho, kdo bude rozumět kytičkám a hvězdičkám. Vždy to ale byla svobodná vůle toho, kdo zajišťoval tu obživu a kytičkář si toho byl vědom. Proto se kytičkářem stal jeden z mála, ten, kdo k tomu měl enormní nadání a vlohy. Dnes živíme bandu sociologů, gendristů a ekologistů, aniž bychom chtěli, jen proto, že je to baví a postupně si vytvořili systém, kdy automaticky dostanou půlku mamuta bez ohledu na vůli lovců. Z toho pramení téměř všechny dnešní frustrace, nepochopení a závist.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    Lidé potřebují jistý příjem, ne práci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam