FRONEMA: aha.
No kdyz mi bude patrit veskera ropa, tak budu spravne a spravedlive odmenen, za riziko a odhad potreb, je to tak?
Neni tezke odhadnou co lide potrebuji. Sam jako clovek vis, co potrebujes, a co chces nebo chteji lide v tvym okoli.
Ono totiz neni podnikani jako podnikani a komodita jako komodita.
Da se to rozdelit do vice skupin skupin. Zisky tvorene na zaklade "vlastneni" prirodni bohatstvi - puda, ropa, nerosty, lesy, voda. Tady opravdu neni velke riziko a zisk zaruzen.
Problem je kdyz tyto zdroje patri jen par vyvolenym, a maji zisk z neceho co vlastne nevytvorily, ale co si privlastnili.
Neni to ani zisk za praci. Nechci rict, ze treba nejaky reditel nebo majitele nedela nic, treba managuje, organizuje, za to mu nejaky zisk prislusi, ale ne primo zisky z prodeje tech surovin.
Pak tu jsou banky. Ty vytvari co? Tisknou penize, ze jo, pujci ve velkem, a maji velke zisky z uroku.
Dalo by se rict, ze banka skvele odhadla potrebu lidi mit penize. Jenomze ona jim je v konecnem dusledku neposkytuje, ale bere. Odsava lidem, firmam spolecnosti penize ve forme na sva konta.
Ja zajimave, ze se nepozastavujes, ze treba 10urok pro firmy, muze byt podstatna zatez, ze to znamena zmenseni zisku, a tedy min penez pro zamestatnce.
Proc se nad tim nepozastavis? Jsou paradoxy, ze jeden byznys pozira druhy,ze?
Zajimavy je, ze tohle je podnikani take usite na miru jen pro par vyvoleny.
No pak je skutecne takove to klasicke podnikani, podnikatele, male firmy, male tovarnicky, kteri kolikrat jdou do podnikani s rizikem, obzlvast tehdy, kdyz musi ziskat kapital na uver.
Ale ani to dneska neni o tom, co lidi potrebuji, jako spis odhadnout za lidi jsou ochotni utratit penize.
A tak jak male firmy tak velke korporace vymysleji to co by lidi mohli potrebovat nebo chtit. Proto reklama, proto stale nove a nove modely.
s kazdym snizenim zisku (danemi) nekdo zavre firmu, musi vyhodit nejake lidi, a hlavne, nezacne podnikat. co vypada jako neskodny "prece nikoho nezabije kdyz bude mit o 1000-2000 min" konci tak, ze "neni prace"
Mluvil jsem o fyzicke o osobe. Zamestnavatel bude mit stejne naklady a zamestanec zaplati z nadprumerne platu treba o 1000-2000 vic. Jak to ovlivnuje to, ze neni prace?
Co se tyce samotnych firem, tam se preci plati dan ze zisku ne? O kolik procent se musi zvysit dan, aby firma zkrachovala?
Jinak myslis, ze jsou i jine duvody proc firmy krachuji, nez dane?
Neni to treba tim, ze lidi nemaj penize? A proc je nemaj? Jak to, ze nekde je relativne maji(nemecko, svycarsko) a nekde ne?
Jinak pokud mas nejaky konstatni objem penez, ruznym lidem ruzne seberes dane, ty dane se poslou dal dalsim lidem, tak ty lidi zase budou nakupovat od tech samych firem, jako ty lidi, co by jim jinak ty penize zustaly, jen se toho ucastni vic lidi. Teoreticky neni duvod kvuli tomu meli firmy krachovat, ekonomika hroutit, protoze, objem penez je konstatni a cirkuluji.
ty zle korporace o kterych si lidi mysli ze na nas parazituji, ve skutecnosti lidem slouzi, davaji lidem moznost se uplatnit, casto vytvareji to co radi kupujem. ale kdyz jim zhorsime podminky nad urcitou miru tak proste odejdou...
To je krasny pozitivni nazor na korporace, to uz jsem dlouho nevidel.
Aby jsme si kupovali jejich veci, nepotrebuji byt tady.
Nejde ani to, ze by u nich nekteri lide nenasli uplatneni, i vyrabeji treba uzitecne veci.
Mel jsem za to, ze se bavime na urovni systemu a spolecnosti.
Jaky je duvod, aby korporace neplatili dane?
A jestli odejdou, no a co, stejne jich je uz dnes spoustu v cine a indii. Aspon se uvolni prostor pro nase podnikatele, kteri daji praci nasim lidem.
Podnikani zalozene na vztahu k prostredi a k zodpovednosti lidem kde se podnika by bylo pozitivum. To by bylo v jistem smyslu navrat zpet
Jinak problematika korporaci je slozita. Ale abych to shrnul - moc korporaci = fasismus, spolecnost podrizena byznysu, ktery ma pyramidovou strukturu.
Ve zdrave spolecnosti, je ekonomika, byznis podrizen spolecnosti.