DNF: V Koreji bylo tohle znevýhodnění importu do roku 1999. Mělo výrazný vliv jak na ekonomický růst, tak na růst černého trhu s dovezeným zbožím. Pokusem o značnou soběstačnost a "socialistický" způsob života jsou třeba kibbutzy v Izraeli. Kamarádka, která v kibbutzu vyrůstala, mi o tom dost vyprávěla. Ona ani její přátelé (děti, se kterými vyrůstala), se k tomuto způsobu života nevrátila.
Pokud se zavedení lokálního zásobování týče, například u nás u potravin nevidím nic lepšího, než výrazné snížení kvality potravin po vzniku mezinárodních řetězců, lidi to začali chtít sami a budují si sítě svých dodavatelů - třeba tady u nás na vsi poblíž Prahy to tak je. Funguje výměna přebytků ze zahrad, distribuce masa, mléka a mléčných výrobků přímo farmáři "za vrata"; líbí se mi ta možnost volby, která tu najednou vznikla. Jít do něčeho takového dobrovolně s využitím stávajících možností společnosti mi přijde fajn. Mimo jiné to dává prostor pro vznik určité komunity. :-)
Také bych moc ráda podotkla, je, že bavit se o zavedení nepodmíněného příjmu je moc fajn, ale nějak nevidím, jak to řeší fungování sociálního systému. A sociální systém je podle mého názoru základ. Důvod: lidé ze zemí, které sociální systém nemají (známí např. z Izraele a Koreje), vyprávějí, že žijí v pro nás nepředstavitelném stresu. Onemocnět znamená finanční průšvih. Důchod - kde? Podpora v nezaměstnanosti - jak?
Sociální, vzdělávací a zdravotní systém budovali naši předci po staletí. Teď se "transformuje". Podle mě je tato transformace směrem k privatizaci nešťastná. Zdravotní pojišťovny přestávají proplácet třeba lázně (doprčic, co astmatické děti?), spousta vymožeností jde do soukromých rukou, které je často úspěšně przní. Dva tyto realistické lvy
http://www.infoern.eu/cz/index.php?D=6&cmd=33&file=Vylety&view=1&category=&id=43 si v Číně nechal vyrobit např. pan Seidl, majitel lázní Libverda. Je na nich nápis "Seidl Dominus" a mají fakt velká přirození.
Mě osobně by stačilo, kdyby si většina těch, kdo touží po zrušení tohoto systému (píši z pozice ženy na mateřské dovolené) a připadá jim nespravedlivý, chvíli poslechlo, jak žije "střední třída" např. v Koreji, respektive v Izraeli.