KUKIDE:
jo chapu. no ja sem vzdy chtel davat vsechno co s tim nejak souvisi. ono to tak nejak je s tema konspiracema vseobecne, ze dnes konspirace zitra pravda :-)
tohle sem myslim taky trochu patri...
Odkdy se hlasuje o klimatu? – Nová republikahttps://www.novarepublika.online/2022/12/odkdy-se-hlasuje-o-klimatuUž jste někdy šli proti větru tak silnému, že vás to instinktivně nutilo se předklonit pro lepší stabilitu? A zamysleli jste se nad představou jak velký a silný by to musel být větrák, aby tohle zvládl? V Praze Letňanech postavily Strojírny Litvínov t.zv. větrný tunel o průměru 4,3 m, kde si můžete za 3 500 Kč 10 minut zalétat v proudu vzduchu o rychlosti 270 km/h.
Ještě jednou – je to proud vzduchu o průřezu pouhých 14,5 m2.
A příroda tohle dělá v tisícikilometrových rozměrech jenom „díky“ rozdílu několik desítek hektopascalů tlaku vzduchu. I když u nás takové rychlosti větru (snad) nebyly zaznamenány, přece jenom 24. června 2021 tornádo na pomezí břeclavsko-hodonínském ukázalo během několika málo minut, kdo nebo co je v přírodě pánem.
S úžasem otevřenými ústy stojím nad výkonem tepelného motoru, který vytváří hurikány, jež potom pustoší karibské ostrovy a jihovýchod Spojených států. Hned teď se musím omluvit, že nepoužívám odborný jazyk, že nemluvím o severoatlantické oscilaci atd. Nepíšu odbornou práci, ale polemický fejeton. Mimo sledování hurikánů družicemi a zpřesňování předpovědi jejich pohybu, neexistuje žádná obrana proti jejich řádění. Vyskytly se otázky zda by nebylo možné takový silnější hurikán „rozbít“ vojenskými prostředky. Jenže i ty nejsilnější zbraňové účinky jsou směšně malé proti silám, kterými vládne příroda. Síla hurikánu je totiž mnohem silnější, než si vůbec dovedeme představit. Plně vyvinutý hurikán může uvolnit energii až 7,2 × 1014 kWh a jen malou část (1,5 × 1010 kW) této energie převede na sílu větru.
Uvolňuje průběžně tolik energie, jako kdybychom každých 20 minut odpalovali atomovou bombu tisíckrát silnější než byl Little Boy, co dopadl na Hirošimu. Ještě stále nežasnete?
Jeden z 87 běžně rozeznávaných mořských proudů je Golfský proud. Ten je zhruba 100 kilometrů široký a 800 až 1200 metrů hluboký. Dopravuje vodu na vzdálenost takřka 9 000 km. Rychlost proudění je nejvyšší u povrchu, přičemž maximální rychlost je obvykle asi 2,5 metru za sekundu. Ve Floridské úžině dopravuje 30 milionů metrů krychlových za sekundu a jak prochází jižně od Newfoundlandu, toto množství se zvyšuje na 150 milionů m3/s. Objem Golfského proudu převyšuje všechny řeky, které ústí do Atlantiku dohromady. Porovnejte to s Amazonkou, která vrhá do oceánu cca 200 000 m3 každou sekundu.
Proto stojím v němém úžasu nad zpupností těch, kteří prohlašují, že zasáhnou do přírodních sil a zpomalí nebo dokonce zastaví jejich vývoj, aniž by věděli co se stane, kdyby se jim to (nedej Bože) povedlo.