SAGEMA: Tak už něco mám. Paní Romana Rybková z Botanické zahrady mi píše:
Každý phalaenopsis, kterému se dobře daří, tak má tendenci vylézat kořeny z květináče. Je to potřeba, protože nejnovější živé kořeny jsou pak venku a při zalévání se nenamočí - tedy nesají rostlině vodu a orchidej pomalu zasychá. Holý stvol nevadí, rostlinu nesázejte hlouběji než byla předtím - stvol by začal hnít. Květináč být průhledný nemusí, je to spíše pro vás, protože lépe vidíte, jestli kořeny nezahnívají, ale rostou. U nás ve skleníku nám průhledné květináče dělají spíše problémy, protože v nich rostou strašně rychle řasy, ale doma to nevadí, tam není taková vlhkost. Posílám ještě kopii textu z našeho letáčku, jak se o Phalaenopsis správně starat - sázejte určitě jen do čisté borové kůry - ta je naprosto nejlepší za jakýchkoli podmínek.
Přeji vaší orchideji dlouhý život a hodně květů.
Romana Rybková
Jak se starat o svůj Phalaenopsis
- Rostlinu umístěte na světlé místo, ale nikdy na přímé slunce (snadno se spálí listy).
- Optimální je celoročně vyšší teplota 20-30 °C.
- Zalévejte 2-3 x týdně namočením květináče do vody nebo zalitím. Vodu nechte dobře vykapat, květináč nikdy nesmí zůstat stát v misce s vodou. V letních měsících rostlinám prospívá každodenní rosení.
- Jednou týdně při zalévání přidejte hnojivo (není nutné v prosinci a v lednu).
- Odkvetlé květní stvoly nezastřihávejte, dokud zcela nezaschnou. Na odkvetlých, ale zelených květních stvolech rostlina často kvetení zopakuje i několikrát. Někdy na nich vytvoří i mladé rostlinky, které lze po vytvoření kořenů oddělit a zasadit samostatně.
- Po odkvětu rostlinu přesaďte. Nejlepší doba k přesazování je květen až červen; při přesazování (to platí pro všechny orchideje) dokonale odstraňte veškerý substrát a mrtvé kořeny. Vhodným substrátem jsou kousky čisté borové kůry o velikosti 1-3 cm.