• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZRADARecyklace
    KEB
    KEB --- ---
    Hrozí zrušení žlutých popelnic v obcích a městech? Poslanci budou rozhodovat o senátním posunu účinnosti zákonů - EnviWeb.cz
    http://enviweb.cz/117794

    Gratulujeme MŽP jako vždy skvělá práce
    DDDORO
    DDDORO --- ---
    KEB: Čistí se už flaky, 4% NaOH při 90°C, pračka. Regranulát vyrábíme extruzí - roztavením - těchto flaků při 240-250°C. Tím většinu kontaminace odstraníme, na styk s potravinami ale musíš mít EFSA certifikát. Metodika certifikace je zatím na 2 procesy, předkrystalizaci a pulverizaci ve vakuu dusíkem (SSP). SSP stavíme, stojí to cca 5 mil.eur.
    KEB
    KEB --- ---
    DDDORO: ještě jsem se chtěl zeptat jak ten pet regranulat čistíte. jsem četl vze kvůli kontaminaci že směšných popelnic je problém ho udělat potravinářsky dostatečně čistý.

    Btw jsem si představoval kolik Ukrajinců s hákem na prstech je potřeba k odfoliovani 30tun petek :-D
    DDDORO
    DDDORO --- ---
    KEB: Chápeš to dobře, bohužel. Pro orientaci - vytříděné čiré PETky nakupujeme od třídíren za cca 10,-Kč/kg, tyhle "jupíkové" pod cenou mixu, tzn. 1,- až 1,50 Kč/kg.
    Měsíčně cca 2 dny recyklace (2x12h směny), takže 30-50 tun.
    KEB
    KEB --- ---
    DDDoro, takže pokud strhnu tu PVC fólií a hodím do komunalu, tak dělám správně, protože při recyklaci by to prasilo PET a stejně by to skončilo na skládce páč se to nedá ani spálit. Chápu to dobře?

    Jen pro zajímavost v jakých objemech zpracovavate ty petky s PVC foliema?
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    Záchranná stanice uvítá
    – veškerý izolační materiál (včetně odpadního polystyrénu např. z obalů elektroniky)

    Dary pro stanici – ČSOP JARO Jaroměř | 1998-2019 |
    http://www.jarojaromer.cz/vecnym-darem-2/dary-pro-stanici/
    KETHAMINA
    KETHAMINA --- ---
    DOKKTOR: my to nosíme do psího útulku.
    TAMARIX
    TAMARIX --- ---
    DOKKTOR: Myslíš ještě použitelný? Děláme ve školce bazárek a tam kupodivu vždycky zmizí hromada plyšáků. :-) Tak to zkus dát na nějaký bazárek nebo swap apod. Taky je super Vsezaodvoz.cz, Darujizaodvoz.cz, Nevyhazujto.cz apod. Nebudeš stíhat odpovídat. ;-)
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    dají se nějak cíleně poslat do recyklace plyšové hračky? ano, můžu je hodit do kontejneru na textil - tam nevím, co s tím udělají. nosit to na charity nemá smysl, mají tam toho víc než využijou. jenom jestli se ta výpln dá nejak recyklovat.
    MVEK
    MVEK --- ---
    TAMARIX: Určitě, co vím, tak se z pražské ZEVO - malešické spalovny seškrabují pravidelně různé kovy ze dna (říkal kamarád, který tam byl na exkurzi za studia). Ale tenkostěnné kovové věci spíš shoří/horké vyletí do komína a maximálně je chytí lapače a skončí to někde na skládce. Možná se to tedy týká jen toho hliníku, netuším, jaké tam jsou teploty, a co který kov při nich udělá. A nakolik teorie odpovídá praxi.
    TAMARIX
    TAMARIX --- ---
    MVEK: Když se zmíněné věci dají normálně do šrotu, tak tam se to pak nabírá magnetama. Na ty se v pohodě chytí i plechovky, zátky od piva apod. Při zpracování pak všechen nežádoucí bordel (plasty, papíry, zbytky jídla nebo třeba i barev apod.) normálně shoří. Taky by mě zajímalo, co dělají s tím, co na té třídící lince vyřadí. Doufám, že to pak dají někam do toho šrotu, kde si to přeberou zase jinak a ne tak detailně. Pokud by to šlo do spalovny, tak tam je pak snad taky možnost vytahat kovový odpad z popela magnetama.
    MVEK
    MVEK --- ---
    SCHIFFI: A zase polovičatý článek (videu samotnému bych to ani nevyčítal), ačkoliv něco přineslo nového i mně.

    Buď je plast u tlakových sprejů zmíněn jen pro zdůraznění, proč je tam neházet, a hlavním důvodem je ten tlak a hořlavost, nebo pak mám pochybnost o dalších materiálech:
    - zátky od piva a šroubovací víčka od lahví (podle etikety na kontejneru v Praze bych řekl, že tam ale patří), protože obsahují plast na vnitřní straně (u těch šroubovacích to někdy jde odseparovat, někdy ani náhodou)
    - některé železné plechovky mají také plastovou vrstvu na vnitřní straně (zelenina Bonduelle pozdravuje).

    Nemluvě tedy o tom, že by mě zajímalo, jestli ty vyřazené hliníkové tlakové nádoby posílají do spalovny/na skládku, nebo s nimi něco dál dělají. Tipuji ale to první.

    Samozřejmě mi z toho vyplývá riziko lidského faktoru, a tedy že i když tam člověk poctivě vyhazuje občas tlakové nádoby zbavené vnitřku a vršku, nebo plata od léků, která jsou kompletně hliníková, tak je zaměstnanci v neznalosti a spěchu vyřadí též.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Řeším teď takovou specialitku,kam s airbagy. Mám doma dva, zítra je nebezpečný odpad, můžou přijít tam?
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    VIDEO: Má smysl třídit i plechovky? Toto se s nimi děje - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/xman/styl/trideni-odpadu-plechovky-matej-smlsal.A190521_134144_xman-styl_fro
    M4RC
    M4RC --- ---
    Nechtěl by někdo nová pouzdra na kontaktní čočky? Kolegyně v práci nakoupila 6 roztoků na čočky a ke každému bylo jedno. Pokud máte někdo zájem, mám jich 6 v centru Prahy, stačí napsat a stavit se. Samozřejmě zdarma.
    MVEK
    MVEK --- ---
    Opakovaně přeplněné kontejnery na tříděný odpad jsou jen můj dojem, nebo realita posledního cca půl roku (Praha)? Mám na mysli papír, plast a kovový odpad.
    U plastu to bylo nedávno dost extrémní, to jsem viděl třeba i čtyři kontejnery po cestě přeplněné, až jsem podezříval, že to souvisí s problémem s odbytem některých druhů plastů.
    Ale teď je to spíš takové, že na jednom stanovišti je plný papír, na druhém prázdný, ale jsou plné plasty apod.

    Docela mě to už unavuje, v létě a ze začátku podzimu jsem někdy i volal Pražským službám a na jejich záznamník nadiktoval čísla plných kontejnerů, a náhodou či jako důsledek třeba další den nebo druhý den byly kontejnery prázdné. Ale taky mě to nebaví pořád otravovat.

    Jediná pozitivum je, že jsem se naučil nosit i malé množství často, a ne hromadu najednou (bohužel i přes částečný přechod k zero waste, je toho pořád moc). Ale myslím, že ho stírají negativa toho množství lidí, co to ve vzteku hodí do směsného odpadu (nebo vedle popelnic, a tam se třeba papír znehodnotí).
    LUDO
    LUDO --- ---
    SCHIFFI: papierom fakt ne :)

    jedina rozumna moznost zatial je balit do menej obalov
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    LUDO: viz pan xxx , nicmene si myslim, ze je to resitelne.. at uzn papirem u burgeru ci paratky (a papirem u peciva( a hlavne jsem za obaly spise nevytvaret nez resit do ceho jak zabalime..... imaginaci zdar ;ô
    LUDO
    LUDO --- ---
    SCHIFFI: tusis jak moc je vyroba inych typov obalov vacsou zatazou pre zivotne prostredie ako klasicky plast?
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    a já (myslím, že tímto naše komunikace končí)

    Dobrý den,

    děkuji za reakci, pane xxxxx. Z Vašeho osobního pohledu mám pocit, že jen hledáte důvody, proč něco nejde.. CL jako firmu, která mi není schopná víc jak měsíc odpovědět na 2 jednoduché otázky, nekomentuji... Možná tento přístup okomentují uživatelé sociálních sítí a zároveň potencionální zákazníci... CL, který mou reakci "poslal na patřičná místa" a následně jsem se dočkala jen osobního vyjádření zaměstnance, které by se mohlo jmenovat "Měli bychom začít, ale nejde to, protože...", si rozhodně nenechám pro sebe. Opravdu jsem naštvaná a zklamaná.

    K Vašemu vyjádření- ve třech bodech se věnujete jen biodegradabilním obalům... Krásná esej o tom, co proč jak nejde. Připomínám, že jsem se ptala na 2 věci:
    a, pečivo z předešlého dne, kde navrhuji balit ho jinak než do plastu. (citace: Rozumím, že je třeba nějak odlišit pečivo ve slevě, a proto navrhuji např. papírové sáčky nebo párátko zapíchnuté do pečiva). Možnosti jsou- papírový pytlík se zkratkou názvu pečiva a u toho mít vytištěné obrázky pečiva seřazené dle abecedy, aby se tam zkratka dala jednoduše najít...

    b, balení burgerů, na které jste reagoval Vy. Očekávala bych kreativnější přístup... Burgery balit do papírové krabičky jako balíte sendviče..??... Prostě nějak začít, jak sám píšete...

    Čilé mozkové buňky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam