• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYExistuje svobodná vůle? Existuje předurčenost? Existuje vůbec něco z toho?
    diskuze na tema zda je clovek autonomne myslici bytost nebo je jen ve vleku dlouheho retezce pricin a nasledku a co z toho vseho plyne.

    myslim si, ze...

    66 hlasy od 66 respondentů

      rozbalit záhlaví
      KEMAL
      KEMAL --- ---
      _BENNY: podle mne, alespoň na první zamyšlení, ne. Ale z toho pak vyplývá, že pokud existuje vůle svobodná, musí vedle ní existovat i kategorie vůle nesvobodné.
      _BENNY
      _BENNY --- ---
      KEMAL: je slaba vule nevule? ;)
      KEMAL
      KEMAL --- ---
      _BENNY: a ta druhá už tedy svobodná není?

      (kurník jak se zeptat jasně aby to neznělo tak provokativně .... jo! dodám: "jen si dělám jasno v pojmech")
      _BENNY
      _BENNY --- ---
      KEMAL: prvni je imho vyrazem svobodne vule, druhe vyrazem slabe vule :)
      KEMAL
      KEMAL --- ---
      je výrazem svobodné vůle novoroční předsevzetí přestat kouřit, nebo zapálení první cigarety třetí den poté, nebo obě události? :)
      _BENNY
      _BENNY --- ---
      Dilemma of determinism - Wikipedia, the free encyclopedia
      http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_argument_against_free_will
      PIZI
      PIZI --- ---
      MAKOSHARK: Co si mam predstavit pod jasne vnimanou svobodnou vuli? Jak mi muze ma vlastni osobni zkusenost nezvratne dokazat, ze nejsem robot?
      JA si takovy dukaz totiz nedokazu predstavit.
      MAKOSHARK
      MAKOSHARK --- ---
      Zkušenost svobodné vůle je primární zkušenost, mnohem základnější než nějaké empirické zkušenosti, takže není možné nějakou vědou svobodnou vůli vyvracet (i kdyby v nějaké vědě existoval důkaz neexistence svobodné vůle, tak je to akorát důkaz neplatnosti nebo nekonsistence té dané teorie v té vědě). Ty implikace jdou naoapk- existence jasně vnímatelné svobodné vůle má důsledky v některých oblatech vědy, viz "The free will theorem" od známého Johna Conwaye http://arxiv.org/abs/quant-ph/0604079 -populárně řečeno, pokud má svobodnou vůli člověk, mají ji i elementární fyzikální částice.

      (dopředu se omlouvám, že jsem sem něco napsal, a přitom sem pravděpodobně chodit a diskutovat dál nebudu; berte můj příspěvek hlavně jako odkaz na ten článek, jehož úvod přečte i neodborník; ten článek mě zajímá a o něm bych diskutoval, obecných nikamnevedoucích diskusí se asi nezúčastním:)
      _BENNY
      _BENNY --- ---
      Free Will (Stanford Encyclopedia of Philosophy)
      http://plato.stanford.edu/entries/freewill/

      Free Will [Internet Encyclopedia of Philosophy]
      http://www.iep.utm.edu/freewill/
      NICOLE
      NICOLE --- ---
      NIKOPOL: cesta k tomu vede takhle : _BENNY:
      pokud ma vsechno nejakou pricinu a nic neni nahodile, pak ma nejakou pricinu i to, ze z tech svych moznosti vyberes prave tuhle a ne jinou. Neni to tva svobodna vule, je to jen dusledek nejakych drivejsich pricin, ze tve preference jsou takove nebo onake.
      _BENNY
      _BENNY --- ---
      Free will - Wikipedia, the free encyclopedia
      http://en.wikipedia.org/wiki/Free_will



      Compatibilism - Wikipedia, the free encyclopedia
      http://en.wikipedia.org/wiki/Compatibilism

      Schopenhauer said "Man is free to do what he wills, but he cannot will what he wills" The Compatibilist calls this limited freedom 'free will'
      NIKOPOL
      NIKOPOL --- ---
      tu genetiku nechám stranou úplně, předevšim proto, že ..

      NICOLE: cesta přez otázku vést může, jen moc nevim, kam, ve vztahu k vůli nebo ke svobodě anebo svobodný vůli, by tě taková představa o možnosti existence náhody měla posunout.
      svobodná vůle přece nespočívá v tom, jestli můžeš dopředu určit povahu a situaci všech věcí, ale v tom, jestli na onu situaci (všech věcí v celku) můžeš zareagovat alternativně a nebo naopak daně, nota bene daně podle toho v jakym stavu jsou všechny ty věci v tý situaci celkový. takže nehlědě na to, jak uzavřená a zaklíčovaná je tvoje situace teď a tady .. diskuze je o tom, jestli existuje jenom jedno řešení nebo biť jenom deset. ale pokud máš možnost vybrat z deseti, furt je tam jakejsi prvek svobodný vůle .. jakože co se vnější dannosti týče. pak je ještě svoboda vnitřní a to sice jak moc seš produkt svojí doby a míst kde žiješ a společnosti ve který žiješ (včetně třeba věcí z genetický paměti), a jak moc nezávisle na tom seš schopná postupovat.
      DIDGENAUT
      DIDGENAUT --- ---
      Dle mého názoru svobodná vůle existuje, ale je do velké míry daná geneticky a je třeba na ni vždy nahlížet v kontextu konkrétní činnosti. Např. pokud má někdo předky kuřáky, tak zdědí větší šanci spadnout do závislosti a trpí větším bažením po kouření než někdo, kdo je kuřákem 1. generace. Překonat závislost na něm je tak pro prvního mnohem větší úsilí než pro druhého, čili by se dalo říci, že má menší množství svobodné vůle pro rozhodování v těchto záležitostech a nelze tedy oba posuzovat stejným metrem. Imho se to však neomezuje jen na kouření, neboť spousta drog pracuje na vylučování podobných látek, např. serotoninu a tudíž je to mnohem více provázané, takže to, že otec chlastá, může znamenat, že syn bude mít větší problémy např. s ganjou. Jde však o čistě amatérské úvahy, nejsem biochemik ani genetik, kdyžtak mě opravte...
      NICOLE
      NICOLE --- ---
      imho cesta k odpovedi vede pres otazku "existuje nahodilost?" Protoze pokud ne (a ja si ji nedovedu predstavit), tak neni mozna ani svobodna vule, neexistuje zadne skutecne rozhodovani, jen, jak rikas, nekonecne kauzalni retezce.
      NIKOPOL
      NIKOPOL --- ---
      obojí je správně ... člověk je, podle osobní úrovně, samostatně myslící, konající, tvořící bytost, nebo se k tomu alespoň nějakým způsobem propracovává (většinou na základě zkušeností, kterýma prochází, nikoliv z knih nebo podobných záznamů (o zkušenostech) nehledě na to, že takový materiál dokáže člověka nastartovat.

      na druhou stranu jeho život, hlavně ty zkušenosti, který na něj, čekaj jsou spletence velice dalekejch řetězců souvislostí (tak dalekejch jako je život na zemi) a tak dostát v takovém prostředí svého prvního úkolu - a to sice stát se semostatně uvažující a tvořící bytostí - je věcí nelehkou a vzhledem z těm vleklejm příčinám a souvislostem se může jevit až hrůzně komplikovanou. a tak se často stává, že člověk by nejradši rezignoval na svoje lidství, bohužel tak často dokáže žít celé roky, aniž by si nějak připustil svojí pravou povahu a na základě jejích daností se snažit obstát nebo ustát svojí situaci, pozici.

      za oči v tomto smyslu otevírající považuju především osobní zkušenosti a zážitky mystické, spirituální nebo náboženské povahy, zájem o alternativní způsoby péče o štěstí, zdraví, tělo, duši, místo, krajinu ... pokud člověk sám neví jak na to, pak je dobrá četba nebo semináře, knih - většinou spíš s duchovní nebo prakticky_naučnou tematikou, než vědecké práce, tím méně ty populární. protože věda se ke světu ani k člověku jako k celku nevztahuje.

      knihy ... marko pogačnik - dcera gaie, elementární bytosti, systémy země a síla kristova
      tomáš keltner - transformace vědomí
      fred hageneder - STROMY velká kniha
      pavel kozák - energie krajiny, posvátná geometrie čech a moravy
      Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam