• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYExistuje svobodná vůle? Existuje předurčenost? Existuje vůbec něco z toho?
    PIZI
    PIZI --- ---
    JARDAHOROR: Víme, že jsi to musel napsat, bylo to předurčeno.
    JARDAHOROR
    JARDAHOROR --- ---
    Kdo uvěří že neexistuje svobodná vůle , tak je na palici . :-P
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    Mám dotaz. Ví někdo, kteří čeští filosofové zastávají nějakou "materialisticky-neuronální" verzi determinismu? Ideálně z Brna či Olomouce, ale nemusí být. Vynechávám nyní Filipa Tvrdého a jeho nohsledy. Díky za jakékoliv tipy, popř. i stručné popisy jejich varianty determinismu ...
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    _BENNY: Část té práce jsem četl taky. Je rozhodně kvalitní, i když na autorově pozici určitě nestojím. Zaujal mne ale ten v práci zmiňovaný experiment, kdy dávali lidem číst texty co popíraly svobodu vůle a Ti lidé se pak měli tendenci chovat hůře. Nevím, jak to měřili, nicméně Filip Tvrdý spolehlivost toho experimentu na letošní letní filosofické škole celkem zajímavě zpochybnil - experimentu se např. údajně účastnili pouze mormoni.
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    Book

    Podle mne je to tak, že pokud platí determinismus, tak se jistě nejedná o determinismus materialisticky-fyzikální povahy. Napsal jsem o tom tento text (i když je to spíš popis pozice mého kamaráda, doplněný o mé vlastní myšlenky).
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Robynson Haask: Záhada svobodné vůle
    http://haask.blogspot.cz/2012/12/zahada-svobodne-vule.html
    NIRA
    NIRA --- ---
    SAMWE: jo, do pošty. díky:)
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    Jsem rád, že Vás Spengler zaujal. Na přání mohu dodat další.
    NIRA
    NIRA --- ---
    SAMWE: vše je náhoda a vše je nutné, ano, protože kdyby to nebylo nutné, tak to vůbec nevznikne
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    _BENNY: Dobře řečeno.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    FRONEMA: mi se ta diplomka libi, je videt ze se nad obsahem autor hodne zamyslel. a taky se mi libi ze to vzal od zacatku za spravnej konec, tzn. koukl se nejprve na definice pojmu a nejednou potom dospel k tomu, ze nektere kontradikce jsou pouze domnele, dane vagnosti onech pojmu. jestli mas v tech definicich gulas, neves hlavu. na vagnich pojmech stoji snad vsechny uzavrene filosoficke (moralni, politicke atd) systemy. diky nim nakonec muzeme vsichni bloudit nebo se nechat vodit ve tme a myslet si ze mame jasno a nezblaznit se ze slozitosti sveta :-)
    KARADUM
    KARADUM --- ---
    _BENNY: Ondra je borec a pokracuje v praci ted v Mnichove s podobnym zamerenim.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    _BENNY: ha, jen vidim tuhle diskuzi tak jsem si rikala ze jsem to sem mela hodit :)

    kazdopadne po jejim precteni jsem dospela k nazoru ze vidim ze vubec nic nevim, a tudiz tezko muzu mit nejakej nazor, kdyz si nejsem jista definici skoro zadnych slov ktere se v rozhovorech o tom pouzivaji...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Svoboda vůle a přístup k informacím o vlastních intencích
    http://melkor.hys.cz/share/2012-11-07_Havlicek_DP_Svobodna-vule.pdf
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    K vůli a osudu - drobný výběr z Oswalda Spenglera
    ------------------------------------------------------------------
    Co číníme, musíme činit. Naše svoboná vůle je osud.

    Svobodná vůle není skutečnost, ale pocit.

    Každý čin je osud převlečený v chtění.

    Pro živého člověka je zcela lhostejné, věří-li ve svobodnou vůli nebo ne. Důležité je, jaké z toho vyvodí důsledky - neboť z toho se pozná, je-li či není-li slaboch. Vše je předurčeno: tedz je mi tato velká úloha.

    Náhoda je ozřejmení osudu, které se lidskému myšlení zdá beze smyslu, neho se do "systému".

    "Vše je náhoda" a "vše je nutné" znamená totéž. Celé dějiny, všechno v nich je náhoda a vše je nutné.
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    Mimo průměrných a nechápavých určitě... :-) Otázka je, jestli lze to co o svobodě vůle napsal vyvrátit.
    (Mimochodem, ačkoliv je to problém čistě formulační, tvrzení, že vůle není svobodná není tak zcela pravda. Vůle je vůle - adjektivum svobodná jí přiřazuje až člověk se svým omezeným vnímání svobody. Je to asi jako tvrdit, že gravitace je nesvobodná (nemůžeme kvůli ní létat) - všichni jistě dobře víme, že gravitace žádnou takovou hodnotu nevnímá, takový soud může vyřknout pouze člověk).
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    SAMWE: Schopenhauer byl se svym solipsismem taky trochu mimo ;-)
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    Už od dob Schopenhauera víme, že vůle svobodná není a být nemůže - nevím co se stále řeší. Ovšem s tou polehčující okolností bych to takto v žádném případě neviděl.
    Problém je to lingvistický Libre arbitre, u nás překládáno jako svobodná vůle, znamená ve skutečnosti svobodný výběr.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    CRANK: porad mame neco jako "napravna opatreni", "polehcujici okolnosti" apod. takhle by meli napr. polehcujici okolnosti vsichni stejne.
    PIZI
    PIZI --- ---
    CRANK: Ano, jako jedna z funkcí trestu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam