• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WYMANovinky v legislativě
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    374/2022 Sb. Zákon, kterým se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů, a...
    https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2022-374

    Novela spotrebitelaku a ObcZ, vcetne zpraseni upravy zaruk, za jakost.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    novela katastralni vyhlasky
    346/2022 Sb. - Vyhl�ka, kterou se m�n� vyhl�ka �. 357/2013 Sb., o katastru nemovitost� (katastr�ln� vyhl�ka), ve zn�n� pozd�j��ch p�edpis�
    https://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/22-346.htm
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    nařízení EU o digitálních trzích

    zveřejněno v eur lexu 12.10.

    KASUMI
    KASUMI --- ---
    ctu si tady navrh novely zakoniku prace, co sel do pripominek, tak kdyby mel nekdo chut, viz priloha

    Požadavek byl zablokován
    https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNCJ7DN4N6

    KASUMI
    KASUMI --- ---
    navrh novely ve vztahu k regulaci ceny elektriny a plynu, davam sem pro zajimavost

    Vládní návrh ZÁKON ze dne … 2022, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, ve znění pozdějších předpisů

    KASUMI
    KASUMI --- ---
    242/2022 Sb. - Z�kon o slu�b�ch platforem pro sd�len� videonahr�vek a o zm�n� n�kter�ch souvisej�c�ch z�kon� (z�kon o slu�b�ch platforem pro sd�len� videonahr�vek)
    https://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/22-242.htm

    ZÁKON ze dne 10. srpna 2022 o službách platforem pro sdílení videonahrávek a o změně některých souvisejících zákonů
    (zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    GHOSTSTALKER: díky.
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    TRISSIE: Stará Sněmovna to nestihla schválit, takže to do nové někdo musí znovu předložit a schvalovací procesu pojede víceméně od začátku.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    nevíte, jak je to s návrhem zákona o ochraně oznamovatelů? mělo být schváleno do 17.12., ale co jsem koukala, tak se to nikam neposunulo?
    HROSIK
    HROSIK --- ---
    GHOSTSTALKER: Není možné někde požádat o sjednocení do jedné datové schránky?
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    KASUMI: To mi pripomnelo, ze se zrovna soudim o vyklad slova "faktura" :-). Jo, taky se tesim na ten spam, co mi bude do datovky chodit. A to jeste pocitam, ze pristi rok mi zridi tu automatickou druhou datovku pro fyzicke osoby, ktere pouzily eIdentitu. Tfuj.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    GHOSTSTALKER: pobavilo me prechodne ustanoveni

    Po dobu šesti měsíců ode dne, kdy nabudou účinnosti čl. VI body 1, 2, 17, 18 a 20 tohoto zákona, mohou fyzické osoby, podnikající fyzické osoby a právnické osoby dodávat do datové schránky jiné fyzické osoby, podnikající fyzické osoby nebo právnické osoby pouze faktury nebo obdobné žádosti o zaplacení.

    jak to ten system pozna??

    jinak system to jeste neumi, ted jsem to zkousela
    pocitam, ze jak jsme nekde cetla, to teprve prenastavuji a melo by to byt nekdy v breznu(?)

    kazdopadne sbohem prehledne datovky..
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    GILHAD: 1. 1. 2022. Asi si to pletes s automatickym zrizovanim datovych schranek osobam, ktere pouzije eIdentitu.

    GHOSTSTALKER: Jinak stejna novela od 1. 7. 2022 rusi povinnost subjektu provadejicich autorizovane konverze vest evidenci techto konverzi. Hura.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    GHOSTSTALKER: od 1.1.2022, nebo 1.1.2023? (žil jsem v domění, že až 1.1.2023 a že je to teda ještě relativně daleko ...) - jsem OSVČ, ale žádnou schránku jsem zatím neměl a mít nechci.
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    GHOSTSTALKER: Ta fikce doruceni je docela prisna - zatimco u pisemnosti (typicky procesnich) od organu verejne moci je v predpisech (OSR, spravni rad) upraven institut neucinnosti doruceni pro pripad, ze se adresat s pisemnosti nemohl seznamit, pro ty postovni datove zpravy (pro hmotnepravni pisemnosti) zadna takova uprava neni. Jsem zvedavy, jak to bude vykladano ve vztahu k par. 570 odst. 1 ObcZ. Kdyz treba mesic budu na dovolene bez pristupu k internetu, opravdu ma bez vyhrad platit fikce doruceni soukrome zpravy po 10 dnech, i kdyz jsem nemel moznost se do schranky prihlasit?
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    Datove schranky - od pristiho roku budou mit vsichni automaticky povolene prijimani (soukromych) postovnich datovek (vypnout to budou moci jen lide-nepodnikatele) a bude pro ne platit fikce doruceni:

    § 18a
    Dodávání dokumentů fyzických osob, podnikajících fyzických osob a právnických osob

    (1) Informační systém datových schránek umožňuje dodávání dokumentů z datové schránky fyzické osoby, podnikající fyzické osoby nebo právnické osoby do zpřístupněné datové schránky jiné osoby. Datovou schránku fyzické osoby může držitel datové schránky znepřístupnit pro dodávání dokumentů z datové schránky fyzické osoby, podnikající fyzické osoby nebo právnické osoby.
    (2) Dokument dodaný podle odstavce 1 věty první je doručen okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba, která má s ohledem na rozsah svého oprávnění přístup k tomuto dokumentu.
    (3) Nepřihlásí-li se do datové schránky osoba podle odstavce 2 ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byl dokument dodán do datové schránky, považuje se tento dokument za doručený posledním dnem této lhůty.
    (4) Za dodání dokumentu podle odstavce 1 věty první náleží provozovateli informačního systému datových schránek odměna, kterou stanoví cenový orgán podle cenových předpisů. Odměnu hradí fyzická osoba, podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba, z jejíž datové schránky byl dokument odeslán. Tato osoba může určit, že bude hradit i dodání dokumentu, který je odpovědí na dokument dodaný podle předchozí věty. Odměnu podle věty první může za fyzickou osobu, podnikající fyzickou osobu nebo právnickou osobu, z jejíž datové schránky byl dokument odeslán, s jejím souhlasem hradit rovněž jiná fyzická osoba, podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba.
    COQUINE
    COQUINE --- ---
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    Koukam na § 132 noveho stavebniho zakona, ktery rika:

    "(2) K přezkumu souladu plánovací smlouvy uzavřené obcí s právními předpisy a k rozhodování sporů z ní je příslušný krajský úřad.
    (3) K přezkumu souladu plánovací smlouvy uzavřené krajem nebo hlavním městem Prahou s právními předpisy a k rozhodování sporů z ní je příslušný Nejvyšší stavební úřad."

    Jak to chapete? Jako ze i ciste soukromopravni spory z planovacich smluv (napr. vymahani povinnosti investora prevest obci pozemek, poskytnout penezity dar atd.) bude misto civilnich soudu rozhodovat spravni urad (a prip. nasledne spravni soud)?
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam