• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FOSSYMýty, Legendy a Pověsti
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    Tuší někdo, jak je to s podzemní chodbou z Proseka do Staré Boleslavi, respektive z Vinoře do Jenštejna? Ve všech těch místech chodby reálně existují, ale pokud vím, nikdo jimi v zaznamenané minulosti neprošel komplet, jelikož už je to technicky nemožné. Třeba ta Vinořská byla před válkou zatopená už po nějakých 50 - 100 metrech a dnes je plná vody skoro po okraj.

    Agartha.cz: Jenštejn - chodby z rybníku
    http://agartha.cz/html/pruzkumy/praha/jenstejn_rybnik/index.php
    Vinořské podzemí | Speleo.cz
    http://szs.speleo.cz/clanky/vinorske-podzemi

    Kdo měl chodby postavit a proč? A jak jimi dřív procházeli? Vždyť i tehdy museli mít problém s vodou.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Prosím, neví náhodou někdo něco k Secullově kladivu?
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    MARWIN: Už jsem si to pročetl, děkuji za odkaz :) Někde jsem narazil na označení vrhacích kopí se zpětnými háčky jako Gaé bolga, tak mi to utkvělo.
    Jdu hledat něco o tom chlapíkovi, který tím mával, vypadá to zajímavě :)))
    MARWIN
    MARWIN --- ---
    FOSSY: ne, to je jmeno specificke zbrane
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    MARWIN: Nicméně, pokud si dobře vzpomínám, to je spíš typ zbraně, než jedna konkrétní? I když bezesporu legendární :)
    MARWIN
    MARWIN --- ---
    FOSSY: Gae Bolga tu jeste nebylo
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    INSEQUI: Já si to pamatuji z jedné textovky, co jsem měl kdysi na 8bitu - scéna s mečem byla ta nejkrvavější ze všeho, co jsem kdy pařil.
    INSEQUI
    INSEQUI --- ---
    SVORO: Hele Bruncvík měl lva a zlatý meč který oplíval také nějakými drsnoschopnostmi... doma mrknu do knížek a zjistím to.
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    FOSSY: Jméno nemám, ale kůže toho bubnu byla ze zvířete Ťi, které žije v jezeře, vypadalo jako šedý býk bez rohů a mělo jen jednu nohu a kdykoli se vynořilo, spustila se vichřice a déšť.
    Paličky pak jsou z největších kostí boha hromu z Jezera hromu, který byl poločlověk-polodrak.
    A tak díky moudré úvaze vládce Severních nebes Čuan-sü byla zhotovena zbraň, která vlévala odvahu do spolubojovníků a z nepřátel ji vyháněla.
    SVORO
    SVORO --- ---
    FJERTIL: Jop tak měl :D Meč stínající hlavy na povel... jméno neznámé, ale klasika pro čechy od Jiráska:
    "zázračný Bruncvíkův meč?

    Ten je pevně a hluboko zazděn v Karlově mostě do pilíře, tam, kde stojí socha Bruncvíkova, mající u nohou podobu lva. Tam dal Bruncvík před svou smrtí meč tajně zazdíti, tam odpočívá ta čarovná zbraň již staletí a objeví se teprve, až bude v českém království nejhůře. Když naše vlast bude nejvíce sklíčena, přitrhnou od Blaníka svatováclavští rytíři na pomoc, a sám svatý dědíc české země je povede.

    A tu jak pojede po Karlově mostě, zakopne jeho brůna (bělouš) a vyrýpne kopytem z kamení Bruncvíkův meč. Toho se sv. Václav chopí, a v tuhé seči pak jím nad hlavou zatočí a zvolá:

    „Všem nepřátelům země české hlavy dolů!“

    Tak se stane, a bude svatý pokoj v naší vlasti."

    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Jinak ano, co se slavných zbraní s vlastním jménem týká, meče bezkonkurenčně vedou...
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    FJERTIL: Add buben: Mluv mluv, zajímáš mě...
    Kopí jsem již doplnil :)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    SVORO: Ano, Ostří trav (Kusanagi-no-tsurugi, Meč sečící trávu) - je jedna z těch legendárních zbraní, na které jsem se ptal :)

    Do výčtu lehce přidám:
    Gungnir - Ódinovo kopí
    Mjölnir - Thorovo kladivo

    Nu boko - Drahocenné Nebeské kopí (kterým bohové Mikoto a Inazami vytvořili japonské ostrovy) - tedy níže zmiňovaná "polearm"

    Balmung - Siegfriedův meč
    Hruting - Béowulfův meč
    Tizon - El Cidův meč
    Gněv - meč Ilji Muromce

    Dále celá řada Artušovských mečů, žádný tak slavný, jako Excalibur...

    Labrys - posvátná sekyra z legendy o théseovi

    Zatím mě nic dalšího nenapadá... :(
    SVORO
    SVORO --- ---
    FJERTIL: Tak já jse tyhle dvě zbraně zmínil protože jsou dost podobné evropským legendám to kopí se pak objevuje v legendě o sv Jiřím a Kusanagi viz Excalibur...

    Bruncvíka si nějak nevybavuju bo jsem se začetl zase do legendární zbraně a to AK-47 :))

    No jinak ten buben taky ano, ale já jsem moc nechtěl tahat tydle pomůcky protože by jsme sem měli zařadi i archu úmluvy a ty indické létající stroje :)
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    SVORO: U těch Žaponců to bylo kopí - název mohu dohledat.

    A neměl on masakr meč i Bruncvík?

    Jinak za zmínku stojí i válečný buben tuším armády Severních nebes - byl potažen kůží boha hromu a jeho zvuk zaháněl nepřátele. Opět mohu dohledat.
    SVORO
    SVORO --- ---
    FOSSY: No k Artošovi se dá ještě říct (teda zabraním)

    Clarent – Meč míru krále Artuše, byl používán pro slavnosti atd tedy tam kde nebylo třeba Meče války(Excalibru).Někdy se o něm zminěje jako o meči zbabělce či zrádce jedná se o meč, který Mordred ukradl Artušovi a později jím Mordred zabil Artuše.

    Carnwennan - Artušova dýka její "moc" spočíval v tom, že nositele mohla zahalit do stínů. Artuši jí použil na zabití jedné čarodějnice, kterou dýko rozeťal ve dví.

    Rhongomiant -Artušovo kopí...

    Totok je všechno je na základě velšké legendy o králi Artošovi...

    Jinak další zbraně...
    Japonsko má nějakou tyčovku (polearm) která byla použita k vytvoření prvního ostrava (žel si nepamtuju jméno) a jeden meče Kusanagi-no-Tsurugi (bo tak nějak) jinak "Meč řezající trávu" jeho jméno dříve bylo "(fakt dlouhý a nepamtuji si to už)" ale něco jako "Meč hřmících hromů nebes" tomu to meči jsou připisovány velmi podobné vlastnosit jako Excalibru.

    Něco málo z Ruska meč zvaný Kladenet nebo Kladenets, který se vyskytuje v ruských pohádkách je to celkem drsňáckej meč, když jsem četl rozbor jeho jména tak je udájně monžé že vycháze ze skomolení názvu meče Clarent viz víše, stejně tak tam byli nalezeny základy slov jako Klást a studna a bohatství pokude se to dá vše dohromady tak z toho vyhcází něco jako Bohaté proudy krve nebo též Bohaté žně což je pro meč velmi zajímavé jméno...


    Toť zatím vše....
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Když už tady padla zmínka o Excaliburu, nezná někdo nějaké další legendární zbraně a s nimi spojené pověsti? (Ostří Trav, Mjölnir atd?)
    INSEQUI
    INSEQUI --- ---
    Další místo kde to máme rádi je Drábovna, oficiálním jménem Drábské světničky

    Polohou a základním infem se tu zabývat nebudu a rovnou přejdu k tomu o čem je tohle auditko
    Přestože se oficielně datuje vznik skalního hradu do do první čtvrtiny 15. století, kdy
    husitská vojska zničila klášter Hradiště, tak jsem zapátral a našel jednu takovou menší pověst.
    Drábovna dostala podle pověsti jméno po hordě loupežníků - drábů, kteří ohrožovali zdejší krajinu četnými loupežemi. Jednou odnesli ze vsi Volavce s bohatou kořistí i nějakou dívku. Ta dívka se údajně jmenovala Strýcmandová. Z radosti nad zdařilým lupem hodovali a popíjeli ve svém pelechu po celou noc a dívce se podařilo uprchnout. Celá vysílená doběhla k rychtáři Vávrovi na Volavec a vyprávěla mu o všem, co se jí přihodilo. Vesničané se po dlouhé poradě usnesli, aby se dívka zase vrátila do Drábovny a cestu označila hrachem.
    Strýcmandová to provedla přesně tak jak se dohodli a trousila hrách, když
    jí už nestačil, lámala větvičky a pokládala je na zem. Konečně nepozorovaně vklouzla do sluje, kde bylo veselí ještě v plném proudu a dělala jakoby nic.
    Pozdě k ránu zpití loupežníci usnuli zmoženi alkoholem. Tu se však přihnali obyvatelé z Volavce, vylomili železné dveře sluje a nebylo pro ně problém opilé lupiče přemoci a svázat. O nalezené poklady se rozdělili a loupežníky dovedli do Turnova kde proběhl hrdelní soud. Vrchnostenskému úřadu na Hrubé Skále pak odevzdali jen něco málo z uloupených věcí. Podle pověsti devzdali vesničané z Volavce i železné dveře od sluje, které jsou prý dosud schovány na Hruboskalském zámku.
    INSEQUI
    INSEQUI --- ---
    Tak nějaká tá místa které máme rádi. A k nim nějaké ty pověsti co jsem různě zaslechl, vyčetl a asi by se to dalo pojmenovat jako sbírka pohádek Starého psa.

    Kdo jste byl někdy kousek od Prahy v Brdech určitě mi dáte za pravdu že je tam opravdu hezky. Brdské lesy mimo jiných míst ukrývají i několik zřícenin, každá je samozřejmě opředena spoustou tajemných pověstí, ale ty si povíme jindy.
    Teď bych se rád zmínil o patronovi brdského pohoří Fabiánovi. Než se stal duchem byl Fabián normálním rytířem, žil na kopci Velká Baba (říká se tam také V Zabitých) tyčícím se na druhé straně údolí Chumavy, kde je taková zajímavá skála na které stával jeho hrad.

    Protože byl Fabián trochu na ženský, tak se nevyhnul občasným problémům a právě ten poslední mu byl osudný. Jednoho dne si přivedl na svůj hrad ženu a tím dost rozhněval místní čarodějnici, která byla jeho milenkou. Čarodějnice žijící v lesích okolo hradu si zavolala na pomoc živly a v jedné obzvláště bouřlivé noci by Fabiánuv hrad zničen, jeho žena byla začarována a on se stal duchem.
    A protože ani ženská pomsta nedokáže zničit dobré srdce tak se Fabián stal patronem Brd a lidem spíše pomáhal a chránil své lesy. Přitom stále přebýval na Babě kde se od té doby také říká "Fabiánovo lože".

    Říká se třeba že kdysi dávno žil na Studeném Vrchu uhlíř jehož syn byl v okolí známý pytlák a tak na sebe Fabiánuv trest nenechal dlouho čekat.
    Ten pak jeho otci sfoukával plamýnek v kamnech tak dlouho dokud si svého syna pořádně nevychoval.
    Také se říká že není dobré v těchto lesích napodobovat houkání sovy, to pak Fabián teskní a volá svou ženu a způsobuje tím špatné počasí.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam