• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FOSSYMýty, Legendy a Pověsti
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Tentokrát jsem se rozhodl popsat jeden z relativně moderních a víceméně faktických mýtů, historicky prokazatelný. Myslím, že popsané události si plně zaslouží zařazení mezi mýty a legendy, jelikož přes absenci čehokoliv nadpřirozeného jsou opravdu pamětihodné a pro mnohé zajímavé. Pojďme se proto podívat na bitvu u Camerone, jednu z největších francouzských katastrof a zároveň nezapomenutelný okamžik v historii Francouzské Cizinecké legie.

    V devatenáctém století přestalo Mexiko pod vládou Benita Juareze platit tributy do zahraničí. Francouzský císař Napoleon III. se rozhodl tuto situaci řešit vojenskou intervencí, se kterou se svezli i Španělé a Britové. Spojené státy se nacházely uprostřed své vlastní občanské války a proto jim nelze zazlívat nedostatek pozornosti, který byl situaci v Mexiku věnován.
    Nicméně jak Španělé, tak Britové si brzy uvědomili, že chřestění zbraní nedonutí Mexiko znovu zvážit zahraniční politiku a prozíravě se stáhli. Tehdy francouzský císař vyslal arcivévodu Maxmiliána a jeho choť Charlotte, dceru Leopolda I., belgického krále, a samozřejmě armádu, aby Mexiko donutil řádným trestem přijmout ho opět jako svého otce.
    Mezi jinými byly vyslány také dva bataliony Cizinecké legie. Ty přistály 31. Března 1863 ve Vera Cruz (jako by z rozhodnutí vyšší moci musela každá dobyvatelská armáda přistát právě v tomto místě). Velení měl plukovník Pierre Jean Joseph Jeanningros. Vedl čtyři tisíce mužů, z valné většiny veteránů. Jak samo jméno útvaru napovídá, jednalo se především o cizince, jelikož francouzským občanům bránily zákony přidat se k Cizinecké legii (s výjimkou důstojníků). Domů se jich vrátila méně než polovina.
    Důstojníci francouzské armády se na Cizineckou legii dívali skrz prsty, považovali je spíše za rváče a žoldáky, než za vojáky. Proto také pro Legii vyhrazovali ty nejhorší úkoly, zejména střežení cest nebo obsazení pozic v oblastech s četnými výskyty horečky.
    Horším nepřítelem, než mexická armáda, byly nemoci. Pluk Chasseures d´Afrique (Afrických Myslivců) dokázal postavit do pole pouhých 76 zdravých mužů. Měsíc před přistáním Legie zemřelo na následky epidemie přes 2000 lidí. Cesta z Vera Cruz do Mexico City byla zvána „Silnice horečky“. Obecně se doporučovalo nahrazovat ztráty, z bitev i vinou nemocí, z řad indiánů – po vzoru zavedeném už v Africe. Brzy byly postaveny dvě kumpanie, zhruba 175 mužů, složené z indiánů. Ti významným dílem přispěli k reputaci Legie jako bandy problematických zlodějů a násilníků. Legie měla největší podíl dezercí z celé francouzské armády.
    Ve svém znechuceném prohlášení psal generál Francois-Achille Bazaine, veterán Severoafrické války, Španělské občanské války, Italského tažení v roce 1859 a Krymského tažení: „Měl bych některé z nich nechat zastřelit. Je více než jasné, že mnoho z nich se přidalo k armádě, aby mohli zdarma cestovat, ale přijde je to draho, pokud je chytíme.“
    Mnohým legionářům to opravdu draho přišlo, ovšem úplně jiným způsoben, než si představoval Bazaine.
    29. dubna 1863 dostala 3. Rota 1. Pluku rozkaz doprovázet kolonu z Vera Cruz do Puebla. Kolona vezla zlaté cihly v hodnotě nějakých tří milionů franků k výplatě armády. Převáženo bylo samozřejmě i další cenné zboží, kolona čítala nějakých 60 vozů a 150 mul, ale právě u zlata bylo nejpravděpodobnější, že jeho přítomnost vejde ve všeobecnou známost dříve, než kolona opustí brány města. Aby byla situace ještě horší, z původních 112 mužů a tří důstojníků třetí roty bylo díky nemocem schopno služby pouhých 62 mužů a žádný důstojník. K velení eskorty se dobrovolně nabídl kapitán Jean Danjou, odvážný veterán, který v Alžíru přišel o ruku a používal místo ní dřevěnou protézu, výtečný bojový důstojník s knírem a bradkou. Bylo potřeba dalších dvou důstojníků. Velmi rychle se dobrovolně nabídli poručík Maudet z první roty a poručík Vilian, plukovní pokladník. Oba dva měli problémy s mužstvem. Poručík Maudet na tom byl o něco lépe, muži mu mohli odpustit, že je důstojníkem jiné roty (a ti jsou vždycky podezřelí, i když bojují po vašem boku), ale poručík Vilian sklízel jako plukovní pokladník u všech obyčejných, většinou naprosto nevzdělaných legionářů, jen nenávist. Panovalo totiž přesvědčení, že ze své pozice využívá všech špinavých triků, aby jejich již tak nízký žold změnil téměř v nic. Oba poručíci museli dokázat svou hodnotu.
    Kapitán Danjou vysvětlil plukovníkovi Jeanningrosovi plán přepravy. Povede průzkum a nákladní vozy a muly budou jeho jednotku následovat s dvouhodinovým odstupem. Plukovník pochyboval, zda je 65 mužů dost na zabezpečení tak cenného nákladu, ale kapitám mu připomněl, že se jedná o legionáře.
    Časně ráno 30. Dubna 1863 vyrazila kolona z vesnice Chiquihuite, a zamířila k Pueblu. Danjou s malou skupinou postupoval po cestě, po každé straně pak ve vzdálenosti sto yardů postupovaly dvě stejné skupiny legionářů.
    Legie tehdy skýtala pestrobarevný obrázek: bílé kepie, volné červené kalhoty, modré, červeně podšité tuniky a zářivě rudé výložky. Ovšem jejich výzbroj mohla být mnohem lepší, než staré muškety ráže .70 s hladkou hlavní, které sice dávaly pořádné rány, ale jejich dostřel byl značně omezen. Navíc podle klepů měli Juarezité (následovníci prezidenta Juareze) údajně moderní americké zbraně. Ale bez ohledu na to nesl každý legionář bajonet a všichni dobří francouzští vojáci si byli vědomi hodnoty odvahy a chladné oceli.
    Okolo sedmé hodiny ráno dorazili k téměř zničené vesnici Cameron. Danjou zaregistroval, že jedinými dosud stojícími stavbami je část zdí zničené kamenné usedlosti (možná hospody) a několik přístavků.
    Zhruba míli za Camerone zavelel Danjou k přestávce ke snídani a přípravě kávy. Díky vedru byli muži unaveni již brzy ráno a od večeře nic nejedli. Než však byla káva uvařena, zaznělo volání do zbraně. Muži se chopili mušket a zformovali se do řad, ovšem v nastálém zmatku utekly muly nesoucí náhradní munici a zásoby.
    Kapitán Danjou se rychle zorientoval v situaci. Do pozic k útoku se chystalo několik stovek Juarezitských kavaleristů a bylo naprosto zjevné, že malá skupina pěších legionářů bude smetena prvním útokem. Danjou zformoval legionáře do čtverce a využívaje přírodních opevnění v podobě hustých shluků křovin se pomalu stahoval pod ochranu zbytků kamenných budov Camerone. Když se nepřátelská jízda příliš přiblížila, nechal kapitán vypálit salvu a poté opět pokračoval v přesunu.
    Kdyby kapitán Danjou věděl, čemu doopravdy čelí, pravděpodobně by si dělal větší starosti. Pár set jezdců ve skutečnosti znamenalo 800 kavaleristů a 1200 pěších pod velením plukovníka Milana. Během svého ústupu do pochybného bezpečí útočiště v troskách Camerone ztratil Danjou 16 mužů. To mu ve výsledku ponechalo na obranu 49 legionářů včetně důstojníků. Juarezité si byli vědomi jeho situace a doslova ho přibili na místě. Mexičtí ostrostřelci obsadili vhodné pozice a donutili legionáře stáhnout se mezi zbytky zdí a budov. Mexická kavalerie dvakrát zaútočila, ale mezi troskami nemohla jízda řádně manévrovat a dvakrát byla donucena se stáhnout.
    V devět hodin ráno dorazil pod vlajkou příměří plukovník Milan a žádal kapitulaci legionářů. Poukázal na skutečnost, že má dva tisíce k útoku připravených mužů. Kapitán Danjou odmítl a útok pokračoval.
    Muškety byly rozpáleny tak, že se s nimi skoro nedalo manipulovat. Legionářům docházela voda a každý pokus dosáhnout studny v troskách usedlosti se rovnal sebevraždě. Doléhalo na ně vyčerpání z horka, pokračujícího boje a žízně. Byli nuceni šetřit municí. Kapitán Danjou chodil od jednoho muže ke druhému a snažil se je povzbuzovat.
    Mexičané se snažili o průnik k provizorní pevnosti legionářů, ale malý dvůr je vedl přímo do linie palby. Znovu byli odraženi, ale kapitán Danjou byl zastřelen odstřelovačem, když povzbuzoval své muže. Velení nyní připadlo nenáviděnému plukovnímu pokladníkovi, poručíku Vilianovi. Ať už se jednalo o inspiraci hrdinstvím kapitána Danjou, nebo o odvahu zrozenou v zoufalství, nebo o nějakou jinou kvalitu, která dělá vojáka vojákem, poručík Vilian zvolal na své muže: „Mes enfantes! (Mé děti!) Nyní vám rozkazuji! Můžeme zde zemřít, ale nikdy se nevzdáme!“
    Poručík Vilian vedl legionáře úspěšně po další čtyři hodiny, než byl sám zabit v jedné z nekonečné řady ztečí.
    Nyní byla s velením řada na Maudetovi. I on odmítl výzvu plukovníka Milana ke kapitulaci. Když po jednom z útoků plukovník Milan opět přišel vyjednávat pod vlajkou příměří, naskytl se mu neuvěřitelný pohled. Těla mrtvých a raněných legionářů rozesetá po stodolách a kůlnách, které měli za své opevnění. Tisíce bzučících much hodujících na mrtvých. Ranění žadonící o vodu – nezbyla ovšem žádná, kterou by mohli dostat. Těžký pach smrti všude ve vzduchu. A 12 legionářů v čele s poručíkem, který se sám sotva držel na nohou, čelících nepředstavitelné přesile. „Žádná kapitulace.“ Řekl Maudet a Milan se vrátil ke svým pozicím.
    Během hodiny nařídil plukovník další útok, i ten však byl odražen. Avšak v tu chvíli zůstal naživu již jen poručík Maudet s pěti dalšími muži. I přes zoufalé prohledávání mrtvých a raněných měli poslední náboj do každé muškety. „Nabít!“ zavelel Maudet. „Na můj rozkaz vystřelíte. Potom mne následujete. Ukončíme to bajonety.“
    Legionáři zformovali klín s poručíkem Maudetem na špici. Vypálili jedinou, poslední salvu a vrhli se na masu Juarezitů. Rozzuřený nepřítel, pohlcen šílenstvím boje, obklopil skupinku odvážlivců a doslova je zatloukl do země. (Některé zdroje uvádějí, že ve chvíli, kdy posledních šest mužů zaútočilo na mnohonásobnou přesilu na bajonety, prohlásil mexický velitel, že nejsou lidé, ale ďáblové, a nechal je odejít.) Plukovník Milan zabránil svým mužům rozsekat v nyní již naprosto jednostranném boji poslední legionáře na kusy. To už však zůstali naživu jen dva (spolu se 16 legionáři zajatými během ústupu k usedlosti a jedním, který byl zajat během samotného boje o Camerone). Na mexické straně zůstalo přibližně 300 mrtvých a stejně tolik raněných.
    Podobné šarvátky rychle mizí z obecné paměti, neboť jsou příliš nevýznamné pro další směřování historie, dějepisci a historici nemají o čem diskutovat a zastiňují je mnohem monumentálnější události. Pro Cizineckou Legii zůstává pamětní deska a každoroční oslava Bitvy u Camerone. Jako relikvii tohoto momentu, kdy 65 legionářů čelilo 2000 nepřátel, uchovává Legie dřevěnou ruku kapitána Danjou. Nejsilnějším motivem, spojeným s Camerone, je odvaha.

    I když se jedná o „světskou“, historickou událost, místo mezi legendami si podle mě zaslouží.



    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    FOSSY: Tak to s tou Artemis mne asi dostalo nejvíce. Inu Řecko.
    Jinak je hezké, jak si Řekové odvodili, jak že to mají faraónové vlastně s tím božským původem, jen tu Hathor do toho zamotali nějak podivně.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Máme léto, máme pátek, a i když počasí by mohlo být lepší, pojďme se spolu podívat na Dia.
    Zeus je jednou z nejprofláknutějších postav mýtů a legend vůbec, coby hlava olymského panteonu na to má samozřejmě nezpochybnitelný nárok, ale - a tentokrát se nechci zaměřit na jednu konkrétní legendu a předestřít Vám jednu z jejích nesčetných verzí – já bych se dnes chtěl porýpat v trochu jiném aspektu jeho božské reputace. A tou je Diova proslulá slabost pro něžné pohlaví, zejména zadané za někoho jiného, které dával průchod s originalitou a kreativitou hodnou svého postavení na Olympu (a možná taky kvůli bystrému oku podváděné manželky Héry). Díky tomuto koníčku hromovládného boha ostatně pobíhalo po starověkém Řecku tolik hrdinů a polobohů, z nichž nejznámějším se stal bezesporu Herkules (Héraklés?).
    Pravděpodobně zde Diovy avantýry nebudou úplně chronologicky seřazeny, ale snad to neurazí žádnou z dam.
    Pro začátek tu máme Danaé. Králi Argosu bylo prorokováno, že zemře v den, kdy se mu narodí vnuk. To dá rozum, že se to králi moc nezamlouvalo a rozhodl se učinit řádná opatření. Ta zahrnovala dobře střeženou komnatu (ve sklepě, ve věži, v žaláři…) a spoustu zámků. Ale jelikož se v Danaé zhlédl zrovinka Zeus, nemohly ani závory, ani petlice a zámky obstát. Zeus k Danaé pronikl v podobě zlatého deště. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a král Argosu se dočkal vnuka. Samozřejmě také smrti, ale ta se neproslavila tolik, jako malý Perseus, syn boha. Hrdina, který zabil Gorgonu Medůzu.
    Dále třeba Europa, dcera krále fénického. V touze po ní sáhl Zeus k dalšímu převleku, a sice za dokonalého bílého býka. Vmísil se mezi stáda dívčina otce, kde vyčkal, až se přiblíží princezna se svými společnicemi. Dívky, jak bylo zvykem, sbíraly květiny a zdobily jimi nejlepší kusy dobytka. Pak už bylo pro maskovaného vládce bohů hračkou Europu odnést, když zdobila květinami právě jeho. S Europou (Europé, a ano, podobnost jména s kontinentem není náhodná) si Zeus pořídil hned tři syny. Sarpedon se stal králem Lykie, Mínos králem Kréty a Rhadamathys členem podsvětního soudního dvora v Hádově říši.
    Do třetice všeho dobrého a zlého, Alkména, dcera mykénského krále (hrome, zase královská dcerka), kterou Zeus svedl v podobě jejího manžela. Alkména porodila syny dva. Herkula, syna Diova, a Ifikla, syna svého manžela. Héraklova dobrodružství, jeho legendární vítězství i protivenství, kterými ho častovala zhrzená Héra (kdo by jí to koneckonců mohl vyčítat), jsou ovšem kapitola sama pro sebe. A kapitola řádsky obsáhlá, nutno poznamenat. Rozhodně se ovšem Diovi potomek vydařil.
    Aigína byla pro změnu dcera říčního boha. Zeus ji unesl na ostrov Oinoné a pořídil si s ní syna Aiakose. Ten se stal na ostrově králem. Héra se mu ovšem, stejně jako Herkulovi, za Diovu nevěru mstila. Seslala na ostrov pohromu v podobě jedovatých hadů, kteří otrávili všechny lidi na ostrově. Ale poslušen snu od svého otce sklepal Aiakos z dubu mravence, a z nich povstal národ Myrmidonů. Mimo jiné je Aiakos dědečkem Achilea (ano, toho Achilea).
    Zpět k princeznám. Antiopa byla dcerou krále Théb a byla vdaná za sikyonského krále Epopea. Přesto ji svedl Zeus a pořídil si s ní další dva nemanželské potomky. Antiopa je ovšem ve strachu z manžela pohodila v lese. Nebyla zrovna vzornou matkou. Oba chlapce ale vychoval pastýř, který je našel, a později se oba, Amfión a Zéthos, ujali vlády v Thébách.
    Dcera argejského krále Íó si asi užila s Diem nejvíc (ironie!). Byla kněžkou v chrámu Héry (!). Zeus ji před manželkou ukryl do podoby krávy (!!), ovšem Héra ho přemluvila, aby jí krávu daroval (!!!). Nechala ji pak hlídat pastýřem Argem. Zeus poslal Herma, aby pastýře zabil. Héra pak poslal obřího ováda (!!!!) pronásledovat ubohou krávu… tedy Íó. Ta nakonec doběhla až do Egypta a porodila Epafose, prvního egyptského krále (!?) a získala božské pocty.
    Kallistó byla nekrásnější dívka království a dcera krále arkadského. Stala se členkou družiny Artemis. Zeus ji prý svedl právě v podobě bohyně lovu. Těhotnou dívku však skutečná Artemis vyhnala. Kallistó porodila v lese syna Arkase (Arkada). Héra ji pak za trest proměnila v medvědici. Arkas v dospělosti na lovu svou matku málem nevědomky zabil, tomu ale Zeus zabránil, proměnil ho v medvěda taky a udělal z nich Malý a Velký vůz (Malého a Velkého medvěda).
    Lédu, dceru aiolského krále, oplodnil Zeus v podobě labutě (!). A ona porodila Diovi Kastora, Polydeuka a Helenu. Helenu známe všichni jako příčinu Trojské války. Bratři potom prosluli jako největší hrdinové po Héraklovi, prosákli i do římských mýtů (Castor a Pollux). Účastnili se výpravy Argonautů, lovili Kalydonského kance a vůbec páchali spoustu dobra a hrdinských skutků. Dodnes je můžeme vidět na obloze jako Blížence.

    Výčet Diových potomků je přirozeně mnohem delší. Měl dokonce pár legitimních, manželských dětí – bohů (Áres, Héfaistós, Hébé…), a z nemanželských jsem tady zmiňoval jen ty, které si uhnal se smrtelnicemi. Ale jednoznačně můžeme říci, že kdyby byl Zeus příkladný a věrný manžel, tak by řecká, potažmo římská mytologie, utrpěla nenahraditelné ztráty…
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    SYLVAEN: Raději bych asi mýty původní, respektive co nejstarší. Ale co, nakonec to může pěkně rozproudit diskuzi při hledání předlohy :))

    A co se týče správnosti nebo pravdivosti mýtů, tam je to vždycky s velkým otazníkem :)
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    Fossy, dotaz ... patří sem jen mýty s vysledovatelným zdrojem, nebo i mýty řekněme umělé, tzn. nikoliv lidového ale autorského původu (byť inspirované lidovými legendami)?

    Jinak co se "pravdivosti mýtů" týče - tady obecně platí pravidlo že ta rozšířenější verze se nakonec stane tou "pravdivou".. a když už ne pravdivou (protože mýtus), tak aspoň tou správnou.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    WANAH: No, nezměnili... On si to každý trochu přibarví, to zůstalo, to je fakt. Ale rozdíly bych viděl (ty podstatné) dva: teď už to nikdo nebere jako fakta a základ vzdělání (ty mýty, tedy), takže s tím nakládají mnohem volněji, a navíc jsou ty volně pokroucené a upravené a přibarvené výsledky schopni sdělit milionům najednou, a tak jim dát jakous takous nálepku informační hodnoty. X) Tak to alespoň vidím.
    WANAH
    WANAH --- ---
    FOSSY: Důležité je taky nezapomenout že zrovna v tom jak předáváme informace jsme se jako lidstvo moc nezměnili, a že "červená knihovna" ač třeba tisíc let stará je pořád červená knihovna... .
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    FJERTIL: Ono je asi vždycky dobré vědět, že vždycky je těch verzí víc a těžko se dokazuje, která je nejsprávnější. Každý si prostě může vybrat tu, která mu sedí nejvíc, ale nesmí se moc do krve drát, že je jediná pravdivá :)
    Takhle jsem jednou našel i legendu, podle které Tyr přišel o ruku, když se staral o vlka Fenrise a krmil ho, protože Thor, jehož to bylo původně povinností, na to dlabal :)
    A pak je tu samozřejmě drobný fakt, že dneska už téměř nikdo nezná nic, co nebylo (alespoň jednou) zfilmované a obsazené velkými hvězdami X) A popravdě, z toho občas lezou pěkná zvěrstva.
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    FOSSY: Tak za 5000 let historie...
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    FJERTIL: Chmmm, tak co jsem dohledal já, tak Atum je nejstarší verze, později zkomolen na Amun, Amen a Amon (Egypt jako celek) a ještě později spojen s čistě Thébským Re... :) Je v tom asi pěkný binec :)))
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    Tak asi nejzajímavější je ochranářské poselství Austrálců.
    Ostatně med ze země: V Austrálii jsou medoví mravenci, kteří mají podzemní mraveniště a speciální kastu, která skladuje med ve svých zadečcích.

    Pokud jde o Egypt, tak mám pocit, že se jedná o verzi mladší - jednak je tam Atum (Amon) a nikoli Re (k jejich sloučení došlo, tuším, až později) a také proto, že Seth je brán čistě jako bůh zla.
    Verzi, kterou znám já je asi nějak takto:
    Nebylo nic než moře a v něm plulo velké vejce a z toho vejce se vylíhl první z bohů, Re. Ten pak stvořil boha-zemi (Geb) a bohyni-oblohu (Nut) a mezi ně vložil vzduch (Šu), aby je oddělil.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Takže pár verzí Stvoření světa (jen ve stručnosti, pro porovnání).

    Stvoření světa

    Egypt:
    Nu bylo jméno tmy, vířícího chaosu před počátkem času.
    Z těchto vod povstal Atum, jenž stvořil sám sebe svými myšlenkami a čistou silou své vůle.
    A Atum stvořil kopec, protože nebylo, kde by mohl stát.
    Atum byl ve světě sám. Nebyl ani mužem, ani ženou, a měl jedno vševidoucí oko, které mohlo těkat celým vesmírem.
    Atum se spojil se svým stínem, aby zrodil syna a dceru.
    Atum dal zrodit se svému synu a vyplivl jej. Dal mu jméno Shu a učinil jej bohem větru.
    Atum dal zrodit se své dceři a vyzvracel ji. Dal jí jméno Tefnut a učinil ji bohyní mlhy a vlhkosti.
    Shu a Tefnut byli pověřeni úkolem rozdělit chaos do principů zákona, řádu a stability.
    Chaos byl rozdělen na světlo a tmu a usazen na místo.
    Řád byl nazván Maat, který zformoval principy života pro všechny doby. Maat byl pírko, byl lehký a čistý.
    Shu a Tefnet zrodili Geba, Zemi, a Nut, Nebe. Ti dva byli zpočátku spojeni jako jeden.
    Shu, bůh vzduchu, vytlačil Nut do nebes. Tam zůstane, klenouce se nad Gebem, svým druhem. Toužili být spolu, ale ve jménu Maat musí zůstat odděleni, aby naplnili svůj účel.
    Nut zrodila pro Geba déšť a Geb dal věcem růst na zemi.
    A jako obloha dává Nut narodit se Slunci každou noc před úsvitem, aby přes den sledovalo svou cestu kolem země a při soumraku zemřelo.
    Shu a Tefnut stvořili další bohy.
    Isis, královnu bohů.
    Hathor, bohyni lásky a krásy.
    Osirida, boha spravedlnosti a moudrosti.
    Setha, boha zla.
    Thotha, boha moudrosti.
    Nephtys, ochránkyni mrtvých.
    Ale chaos byl stále obrovský, nerozdělený zatím do řádů Maat. Shu a Tefnut se jednou ztratili v temných vodách Nu.
    Atum zoufale hledal své děti. Vyslal své vševidoucí oko napříč nebem i zemí, aby je nalezlo.
    Během času se Shu a Tefnut vrátili s okem. Když je Atum znovu uviděl, byl tak potěšen, že plakal radostí.
    A jak tyto slzy padaly na zemi, stávaly se prvními lidmi.
    Jak člověk zalidňoval zemi, měl za úkol udržovat pravdu a rovnováhu Maat. Úkolem člověka bylo ošetřovat zemi a uctívat bohy.
    Bohové na oplátku ochraňovali a milovali své výtvory.

    Aborginiové:
    Vše bylo temnotou v čase před časem.
    Temná země byla zvána Il-ba-lint-ja a nebylo na ní nic krom nekonečně dlouhé tyče vedoucí z půdy. Ta se natahovala z pusté země až k vrcholu nebes nad ní.
    U základny tyče ležel v nejhustší noci speecí Ka-ro-ra.
    Zatímco vše kolem něho byla hluboká černota, jeho sny byly tak zářivé a barevné jako svět, který známe dnes.
    Snil o Bandicootech (vakojezevcích), a tak tato stvoření vzešla z jeho pupku, podpaží, nosu a úst.
    Náhle přišel úsvit a Il-ba-lint byl poprvé zaplaven světlem.
    Ka-ro-ra vstal z místa, kde spal. Spal po dlouhý, dlouhý čas, a tak byl hladový a unavený.
    Chytil dva Bandicooty a uvařil si je v horku slunce. Když se najedl, uvědomil si, že byl osamělý.
    Slunce se zahalilo a ponořilo pod horizont. Ka-ro-ra šel opět spát. Tentokrát snil o Bull-Roareru (starověký hudební nástroj), který se zjevili z jeho podpaží. Ten se změnil v mladého chlapce.
    Přes den otec a syn lovili Bandicooty.
    Přes noc, když spali, snil otec o více a více synech. Každé ráno po probuzení jich shledal dvakrát více, než po předchozí noci.
    Přes den Ka-ro-ra a jeho synové jedli Bandicooty a vařili je na slunci.
    Netrvalo dlouho, než Bandicooti došli.
    Ka-ro-ra posílal syny na lov stále dál, ale oni se večer vraceli s práznou a hladoví. Bandicooti byli pryč.
    Jednoho rána zaslechli podivný zvuk, a v mlžném světle zahlédli tmavé zvíře. Mysleli si, že by to mohl byt Bandicoot a zaútočili na něj.
    „Nejsem Bandicoot! Jsem T-jen-ter-ama, muž jako vy. Teď jste mne zmrzačili!“
    T-jen-ter-ama byl první z kangaroo (klokanů).
    Ten večer se všichni jeho synové shromáždili kolem Ka-ro-ry.
    Z díry v zemi, kde Ka-ro-ra spal, se vyvalila záplava medu, která pohltila celou zemi Il-ba-lint-ja.
    Všichni naráz byli Ka-ro-rovi synové spolu s T-jen-ter-amou smeteni pryč, do podzemí, pryč z výhledu.
    Ka-ro-ra zůstal stát u velké tyče. Ka-ro-ra šel spát, aby opět snil.

    Inkové:
    Na počátku slunce Pachacamac pomalu vystoupilo z jezera Titicaca.
    Pachacamac byl tak jasný a zářivý, že nic kromě něj nebylo na nebi vidět. Ale v noci nebylo na obloze nic, tak vytvořil hvězdy, planety a měsíc.
    Překrásný měsíc, Pachamama, se stala jeho ženou a spolu vládly nebesům i zemi.
    Pachacamac vytvořil první lidi z kamene obrovské skalnaté hory.
    První lidé byli ubohá stvoření. Nevěděli nic o světě, ani jak v něm přežít.
    Slunce a měsíc zplodili syn a dceru. Z lítosti je poslali na zem, aby pomohli lidem.
    Syn Pachacamacův učil muže obdělávat půdu, sázet obilí a stavět domy.
    Dcera měsíce se ujala žen a učila je umění tkát a vařit.
    „Naučte lidi laskavosti a spravedlivosti. Dám jim teplo a světlo, každý den bez výjimky, ale ujistěte se, že nezapomenou na své stvořitele.“
    Pachacamacův syn se stal prvním Inkou. On a jeho sestra-manželka vládli prvním lidem.
    Po nějaké době se Inka a jeho žena vydali na dlouhou cestu, aby našli dokonalé místo pro osídlení lidmi. Při každé zastávce zarazili do země jedno z otcových zlatých žezel. Každé zlaté žezlo bude pro lidi symbolem, aby na tom místě vybudovali město.
    Když došli do údolí Huanacauri, zlaté žezlo se ponořilo do země a zmizelo.
    Inka rozhodl, že zde bude stát první chrám slunce a že zde se jeho lid usadí.
    Inka a jeho žena se vydali shromáždit lid. On vyrazil na sever, ona na jih.
    Děti slunce byly překrásné a mluvili přesvědčivě a Pachacamacovi a jeho zákonech.
    Když se setkali s lidmi v malých vesnicích, lidé byli tak pohnuti, že opouštěli své domovy a následovali Inku a jeho ženu do údolí Huanacauri.
    Brzy měli následovníky z celé oblasti.
    Následovníci Inkovi ženy se s ní usadili na jihu a jejich městem bylo Hurin-Cuzco, Jižní Město.
    Následovníci Inky obsadili severní část údolí a pojmenovali své město Hanan-Cuzco, Město Severu.
    Od té doby byla všechna města Inků rozdělena na jižní a severní poloviny, reprezentující mužskou a ženskou sílu.

    Norsko:
    Ginnungagap byla velká prázdnota, předcházející světu a všem věcem žijícím v něm.
    Daleko na Jihu Ginnungagap byla ohnivá říše Muspell s dlouhými, horkými řekami. Nic zde nemohlo růst, protože nebe bylo vždy temné a hory byly bloky pevného ledu.
    Pomalu, rok za rokem, začaly ohnivé zášlehy z Muspelli rozpouštět ledové hory Niflheimu. Z tajícího ledu vystoupil ledový obr Ymir, první bytost celé Ginnungagap.
    Jako další vystoupila z ledu kráva. Kráva olizovala sůl z ledových hor a Ymir pil její mléko. A Ymir rostl a stával se stále větším.
    Kráva slízala celé hory ledu. Pomalu olízala led i ze dvou dalších bytostí, tentokráte z boha Buriho a jeho božské manželky. Ti měli syna Bora, a jeho syn se jmenoval Odin. Odin se stal králem všech bohů.
    Ymir byl krutý a brutální. Odin a ostatní bohové nemohli déle trpět toto zlo a tak ho zabili. Ymirovo obrovské tělo se stalo zemí. Jeho krev se stala moři, jeho maso půdou, jeho kosti horami a jeho vlasy stromy. Odin a ostatní bohové zformovali z jeho lebky nebesa, podpíraná čtyřmi pilíři.
    Odin posbíral jiskry z ohnivých hlubin Muspellu a stvořil slunce a měsíc. Ty umístil na nebe.
    Jak slunce a měsíc svítili na nový svět v Ginnungagap, led začal tát a rostliny a stromy růst.
    Největším stromem ze všech byl Yggdrasil, rostoucí v samotném středu země. Jeho kořeny pronikaly až na dno světa a jeho listy se dotýkaly vrcholu nebes.
    Odin byl s novým světem spokojen a pojmenoval jej Midgard, „Střední země“.
    Ale svět stále potřeboval lidi. Na jedné ze svých procházek našel Odin dva padlé stromy, jasan a jilm. Zvedl je z bláta a vytvaroval z nich prvního muže a ženu. Odin jim vdechl život a dal jim rozum a city a sluch a zrak.
    Odin pojmenoval muže Ask a ženu Embla. Z těchto dvou vzešla celá lidská rasa. Úkolem lidí bylo dohlížet na Midgard, zatímco bohové vystoupili do Asgardu, nebes.
    Avšak ne každý byl potěšen Odinovou prací. Setry Ymira, obryně, stále truchlily nad jeho smrtí a hledaly příležitost k pomstě bohům, kteří jej zabili.
    Shromáždily se u základny Aggdrasilu a začali do něj vyřezávat linie.
    Každá linie byla lidským životem, plným zákrut a otáček, začínala lidským narozením a končila smrtí. A na konci každé linie udělaly hluboký zářez, aby zajistily, že lidé nikdy nebudou tak mocní, jako bohové.
    Tato kouzla byla tak silná, že ani Odin na nich nemohl nic změnit. A tak se Yggdrasil stal znám jako „Strom života“ a lidé poznali ve svém světě utrpení a smrt.

    Zulu:
    V dávných časech, dříve než člověk nebo jakékoliv zvíře kráčeli po světě, byla jen temnota a jediné obrovské semeno.
    Semeno se ponořilo do země a z něj začaly růst dlouhé výhonky rákosu.
    Byly zvány „Uthlanga“, což znamená „Zdroj všech věcí“.
    Pomalu a zvolna vyrostl jeden rákos v muže.
    Byl to Unkulunkulu, První Muž, a stvořitel všech věcí.
    Čím více rostl, tím se stával těžším. Nakonec, když dospěl, odlomil se od rákosu a spadl na zem.
    Jak putoval zemí, viděl další rákosy rostoucí v muže a ženy.
    Unkulunkulu odlomil první muže a ženy, medicinmany a jejich sny, dobytek a ryby a ptáky a divoká stvoření.
    Stvořil proudy a hory, jezera a údolí, vítr a déšť a slunce a měsíc.
    Unkulunkulu stvořil vše, co kolem sebe dnes vidíme.
    Naučil první muže a ženy jak lovit a rozdělat oheň, jak vyrábět oděv a připravit kukuřici. A všem zvířatům dal jejich jména.
    Když bylo toto vše vykonáno, Unkulunkulu poslal loudavého chameleona do světa se vzkazem, že jeho lid nikdy nezahyne.
    Chameleon se se svým posláním mořil pomalu, pomalu, pomalu.
    Po několika dnech začal být Unkulunkulu netrpělivý a poslal rychlou ještěrku do světa se vzkazem, že Smrt je již na cestě.
    Rychlá ještěrka předběhla chameleona a dorazila do vesnice první.
    Jakmile ještěrka předala svůj vzkaz, Smrt na sebe nenechala dlouho čekat a od té doby již lidský druh neopustila.

    Navajo:
    Před existencí tohoto světa ležel První Svět v temnotě a prázdnotě, v níž bylo jen šest bytostí.
    Byly to První Muž, První Žena, Slaná Žena, Ohnivý Bůh, Kojot a Begochiddy, dítě Slunce.
    Begochiddy jako první stvořil hory. Bílé na východě, modré na jihu, žluté na západě a černé na severu.
    Ale stále nebylo světlo. První bytosti tím byly unaveny a rozhodly se opustit První Svět.
    Ve středu Prvního Světa zasadil Begochiddy obrovské semeno, které vyrostlo ve vysokou, dutou třtinu.
    Potom sebral vše, co stvořil, a lezl vnitřkem třtiny. Třtina rostla ven z Prvního Světa až do Druhého.
    Druhý Svět byl světlý a modrý.
    Když první bytosti vylezly z třtiny, shledaly Druhý Svět mnohem pěknějším místem k životu. Avšak Druhý Svět byl již obsazen Kočičími lidmi.
    První bytosti a Kočičí lidé bojovali léta a léta.
    Ale ani po letech nedokázali překonat své rozdíly. A tak Begochiddy znovu posbíral všechny Bytosti a vrátil se do třtiny.
    Třtina stále rostla a prorostla až do Třetího světa.
    Třetí Svět byl žlutý, překrásný a plný světla.
    První Bytosti se zaradovaly, postavily tábor a měly spoustu dětí. Begochiddy stvořil řeky a jezera a hory a všechny druhy zvířat a ptáků. První Muž a Žena zde žili šťastně.
    Jednoho dne našel Kojot při procházce podél řeky dítě Vodního Monstra z Třetího Světa.
    Kojot dítě ukradl a schoval jej pod svou pokrývku.
    Když Vodní Monstrum zjistilo, že se jeho syn ztratil, rozzuřilo se. Přivolalo deštivé bouře ze všech směrů a zaplavilo Třetí Svět.
    Begochiddy a vše, co stvořil, utekl zpět do duté třtiny, a přinutil Kojota, aby dítě vrátil. Ale již bylo pozdě, Třetí Svět byl zcela zaplaven.
    Konečně voda vystoupala až ke Čtvrtému Světu.
    Saranče pomohlo proříznout díru do dalšího světa a vše, co Begochiddy stvořil, vylezlo a znovu postavilo své domy.
    Begochiddy stvořil hory a umístil na nebe slunce, měsíc a hvězdy.
    Tento svět nebyl tak překrásný, jako Třetí, ale stal se domovem Navajů.
    Begochiddy naučil muže a ženy, jak správně žít, jak pěstovat kukuřici, dýně a fazole, a jak vzdávat dík za sklizně.


    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    FOSSY: No, to byla verz z Mýtů a Legend a tam to nerozepisovali. ~_^

    (Akorát si pamatuji špatný překlad - uváděli tam, že ta ryba je "pyraňa", kterou by našinec v Nilu pohledal.)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    FJERTIL: Jestli je to to, com jsem četl já, tak snad pohlavní úd, posléze nahrazený zlatým... Ale tak znáš to, každý mýtus má xy verzí, já jen vybírám namátkou ty alespoň trochu smysluplné :)))
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    FOSSY: Znám verzi, kde jeden z kusů Osirisovs těla požrala nějaká ryba.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Tentokrát si dáme Egypt, jeden ze známějších mýtů, volnější verzi podle Plutarcha. Řeč bude o Isis a Osiridovi (pevně doufám, že skloňuji dobře :) ).

    Osiris, král Egypta, a jeho královna Isis (mimochodem oba bohové a navíc sourozenci), byli vším lidem milováni. Osiris byl král laskavý a spravedlivý, učil lid, jak obdělávat půdu, jak uctívat bohy a dal jim zákony, podle nichž mohli žít. Ovšem jeho bratr, Seth (Sutech), žárlil a intrikoval proti němu, aby se zmocnil trůnu. Královna Isis nikdy vypočítavému Sethovi nevěřila, a zatímco Osiris cestoval po celém království, zůstávala královna stále ve střehu.
    Jednoho dne pořádal Osiris velkou hostinu pro svůj dvůr, a jelikož byl laskavý a spravedlivý, pozval i Setha. A to byl přesně moment, na který zrádný bratr čekal. Spolu se svými nohsledy mohl konečně uvést do pohybu svůj plán. Začal před králem hlasitě vychvalovat nádhernou rakev, kterou dostal darem, a zanedlouho byl požádán, aby ji nechal přinést, protože si ji všichni chtěli prohlédnout.
    Rakev byla bezesporu nádherná. Vyrobena z nejkvalitnějšího dřeva, malovaná a zlacená. A tehdy Seth prohlásil, že ji daruje komukoliv, komu rakev bude přesně na míru. Jelikož již dříve získal všechny Osiridovi míry, byl král jediný, komu dokonale seděla. Poté, co krále přemluvili, aby zaujal místo v rakvi, Seth a jeho pomocníci rychle zatloukli víko rakve, zatímco zbytek dvora byl zadržen hrozbou zbraní. Potom vzali spiklenci rakev a hodili ji do Nilu, kde ji odnesl proud.
    Isis, přemožena smutkem, si uřízla své dlouhé vlasy, oděla se ve smuteční roucho, a vydala se na dlouho cestu, aby našla rakev s tělem svého manžela. Dlouho putovala a prohledala celý Kemet, aniž by nalezla jedinou stopu. Až jednoho dne zaslechla malé dítě, jak mluví o zlaté rakvi, kterou zahlédlo ve vodách Nilu.
    A tak se královna rozhodla následovat řeku. Dlouho putovala a hledala zlatou rakev, a často zaslechla klevety o tom, že rakev byla viděna vesničany, unášena proudem řeky. Isis sledovala tok tak dlouho, až opustila Egypt a přišla do zemí Byblosu. Tady zaslechla pověsti o úžasném stromě, který nečekaně vyrostl na pobřeží. A Isis pochopila, že zlatá rakev doplula až do delty Nilu, kde se zachytila v keřích a křoví. Vyživováno božskou přítomností Osiridova těla vyrostlo křoví v obrovský strom. Podle vesničanu dal zdejší král strom osekat a použil jej pro stavbu svého paláce. Když Isis dorazila na místo, nechala se odvést do paláce.
    Isis čekala před palácem, dokud se zde nesetkala s královninými služebnými. Řekla jim, že kadeřnicí z Egypta, zapletla jejich vlasy a dýchla na ně, aby je obklopila nebeská vůně. Dívky potom Isis předvedly před královnu, která v ní našla zalíbení a požádala ji, aby se postarala o jejího malého syna, prince.
    Brzy našla Isis i kmen stromu skrývajícího rakev jejího manžela. Každou noc, když princ spal, chodila do místnosti se sloupem z kmene stromu, a tam plakala a truchlila nad Osiridem. A každý den dohlížela na malého prince a brzy jí byl tak milý, že se rozhodla učinit jej nesmrtelným.
    Jedné noci odnesla Isis prince k pilíři, kde byla skryta Osiridova rakev. Tak rozdělala oheň, a zatímco odříkávala magická slova, vložila spícího chlapce do plamenů. Plameny začaly stravovat vše, co v něm bylo lidské. Isis se však nedívala, proměnila se ve vlaštovku a začala létat kolem pilíře, a opět bědovala a truchlila nad smrtí manžela. Královna, matka prince, jež spala nedaleko, byla probuzena hlukem ohně, a pospíšila si do místnosti s kmenem stromu. Když spatřila dítě obklopené plameny, zaplakala ve strašné hrůze. Vlaštovka se tehdy změnila zpět v ženu a kouzelný oheň uhasl. Isis pak královně odhalila svou pravou totožnost a řekla jí, že teď už je nemožné, aby se princ stal nesmrtelným. Královna tehdy zalitovala své ukvapenosti a zeptala se, jak ji může odčinit. Isis požádala o sloup s rakví. Vmžiku pak sloup rozštípla na kusy, takže rakev bylo možno vyjmout, kusy dřeva pak smáčela v oleji, zabalila v jemný len, a požádala královnu, aby byly uloženy v chrámu v Byblosu.
    Isis poté opustila Byblos na lodi a zamířila zpět do Egypta. Když mohla po dlouhé cestě konečně znovu uložit rakev na pobřeží Nilu, otevřela ji a objala Osirida, a znovu pro něho zaplakala. Pak rakev znovu zavřela a pokračovala mokřinami v cestě k domovu, aby manžela pohřbila.
    Avšak jedné noci vyrazil Seth a jeho muži na lov. Když Seth zahlédl rakev, ihned ji poznal a uvědomil si, že jeho zrada je odhalena. A začal se bát, že jej Isis potrestá. Zatímco spala, vlámal se do rakve, rozřezal Osiridovo tělo na několik kusů a ty pak rozesel po celé zemi. Pak teprve se cítil v bezpečí, že je Isis nedokáže shledat.
    Když Isis viděla prázdnou rakev, její pláč plný bolesti otřásl nebem i zemí. Přivolala svou sestru Nephtys, která ji přišla utěšit, a znovu se vydala na cestu, nyní i s Nephtys po boku. Po mnoho let, naplněných zármutkem, společně prohledávaly zemi. Kdekoliv nalezly kus Osiridova těla, vztyčily oltář a vzdaly dík bohům. Když nalezly i poslední kus, Isis učinila Osirida první mumií. Poté přistoupila k použití své mocné magie a vdechla Osiridovi nový život, a mohla tak počít syna, Hóra. Potom se stal Osiris Králem Zemí Mrtvých, a Hórus bojoval se svým strýcem Sethem a vyhrál na něm otcův trůn a stal se Živoucím Králem Egypta.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    FJERTIL:
    Jean Grenier, Vlkodlak z Francie

    Tehdy čtrnáctiletý chlapec Jean Grenier hrdě oznámil ostatním obyvatelům své vsi, že ulovil a snědl několik dívek. Před děvčaty se také chvástal, že se dokáže měnit ve vlka. Jelikož skutečně bylo v oblasti zabito několik dětí, dostal se před soud.
    Grenier prohlašoval, že podobu mění pomocí „kouzelné masti a pláště z vlčí kůže, darovaných mu černým mužem“, jehož nazýval „Pán lesa“. Byl prohlášen za mentálně nemocného, a navíc trpícího lykantropií vlivem démonické posedlosti. Grenier byl uzavřen do kláštera v Bordeaux, kde strávil zbytek života. Podle záznamů byl obratnější na všech čtyřech, než pouze na nohách, a také trpěl symptomy známými dnes jako autismus.
    Případ je z počátku sedmnáctého století, chlapec pocházel z Gaskoňska.
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    FOSSY: A pak se divme, že lamarkismus má původ ve Francii.
    FOSSY
    FOSSY --- ---

    A ještě jedna kratší vlkodlačí, také Francie, ale mnohem starší datace :)
    Legenda o Bisclaveretovi:

    Bisclaveret, Bretaňský baron, mizel každý týden na tři dny, aniž by kdokoliv v jeho domácnosti, včetně jeho ženy, tušil proč a kam. Konečně ho jeho manželka uprosila, aby jí odhalil svoje tajemství. Baron vysvětlil, že se na tři dny v týdnu mění ve vlka, a proto odchází do lesů.
    Jenže také vysvětlil, že aby se změnil zpět do lidské podoby, potřebuje k tomu svoje šaty, které na dobu, kterou stráví jako vlk, ukrývá pod skálu. A jakmile znovu odešel do lesa, jeho manželka jej zradila.
    Baronka k sobě povolala rytíře, který ji již dlouho tajně miloval a po ktrém i ona toužila, a vše mu vypověděla. A nakonec ho poslala ukrást manželovi šaty ukryté pod skalou. Bisclaveret se tentokrát domů nevrátil.
    O rok později na královském honu zahnala smečka loveckých psů do úzkých statného vlka. Ten ve chvíli, kdy spatřil krále, vyrazil k němu, počal se lísat k jeho třmenu a olizovat jeho boty. Překvapený král a jeho společníci odvolali psi a všichni žasli nad vlkovou mírností a vznešeností. A král se rozhodl vzít s sebou neobvyklé zvíře na hrad.
    V královském paláci žil vlk spokojeně až do chvíle, kdy byl ke dvoru pozván i nový manžel ovdovělé bretaňské baronky. Vlk rytíře bez váhání zuřivě napadl a zle potrhal. Protože se poprvé stalo, že by se vlk zachoval násilně vůči člověku, domnívali se všichni, že rytíř musel útok nějak vyprovokovat.
    Nedlouho po této události král se svou domácností navštívil i oblast, ve které dříve baron Bisclaveret žil. Jakmile přišla baronka prokázat králi svůj respekt, vlk zaútočil i na ni a ukousl jí nos.
    A tehdy jeden z moudrých královských rádců poukázal na to, že vlk, který nikdy nejednal násilně, napadl v krátké době rytíře a jeho manželku, dřívě choť zmizelého barona Bisclavereta. Král pak pod hrozbou mučení zjistil od obou proradných, co se s baronem ve skutečnosti stalo, a zabavil dokonce i ukradené baronovi šaty. Šatstvo předložili poté před vlka, ale ten je okázale ignoroval. Nakonec opět moudrý rádce navrhl, aby vlka i se šaty zavřeli do ložnice a nechali v soukromí. A skutečně, když do komnaty nahlédli později, našli spokojeně spícího barona Bisclavereta.
    Král obnovil všechna baronova práva a državy a vyhostil zrádnou manželku – jejíž dcery se všechny narodily bez nosu…
    FOSSY
    FOSSY --- ---

    Gévaudanská Bestie, opět mýtus mnohokrát zpracovaný, tentokrát jako ukázka mýtu relativně moderního (mezi všemi těmi starověkými) – starého jen něco přes dvě stě let.

    Gévaudanská Bestie je tvor popisovaný jako obrovský, vlku podobný čtvernohý tvor (podle svědků velký jako osel nebo dokonce kráva), který před více než dvěma sty lety terorizoval lid jihovýchodní Francie, a zabíjel bez rozdílu muže, ženy i děti.
    Během svého více než tříletého řádění Bestie (La Bete) zabila přibližně sto lidí a dalších více než třicet zranila), nemluvě o velkém množství dobytka a dalších domácích zvířat.
    Vše začalo v červnu 1764 v Merciorském lese nedaleko Langogne, což je východní část Gévaudanu. Bestie tehdy zaútočila na mladou pastýřku se stádem krav. První i druhý útok Bestie byly odraženy rohy mladých býků a ženě se tak podařilo utéct a vyváznout pouze se škrábanci a potrhanými šaty.
    Bestie byla hysterickou dívkou popsána jako zvíře s velmi širokou hrudí, mohutnou hlavou a krkem, krátkýma rovnýma ušima (trochu připomínajícími rohy) a čenichem jako ohař, se dvěma dlouhými tesáky trčícími po stranách zpěněné tlamy. Její ocas byl dlouhý, neobvykle tenký a od vršku hlavy po konec ocasu měla mít Bestie černý pruh. Také měla mít obzvláště velké spáry, které vypadaly téměř jako lidské ruce, ovšem třikrát větší, a blýskavé, ďábelské oči. Mladá pastýřka také vypověděla, že se zvíře pohybovalo velkou rychlostí až devítimetrovými skoky.
    V následujících měsících zachvátila hrůza celý region. Bestie preferovala snadnou kořist – ženy a děti, a také osamělé pastýře – a často mířila přímo na hlavu oběti. Několik obětí bylo odvlečeno a sežráno. Nejhorší ze všeho byly napůl snědené ostatky a odervané končetiny povalující se volně kolem. Hrska obětí vyvázla životem, ale většina z nich přišla šokem o rozum. Objevily se i divoké spekulace, že se vlastně jedná o vlkodlaka. Jiné zase tvrdily, že se jedná o pár – nebo dokonce celou smečku – podivně zbarvených lidožravých stvoření, protože jedno zvíře by nemohlo provést takové množství útoků, a zvíře by se tak muselo buď pohybovat neuvěřitelně rychle, nebo být na dvou místech naráz.
    Zbraně se navíc zdály naprosto neúčinné, protože i když někdo na Bestii vystřelil, zjevně zůstávala nezraněna. Stále více a více bylo zvíře považováno za nepřirozenou bytost.
    V říjnu 1764 narazili dva lovci na Bestii. Oba po Bestii střelili ze vzdálenosti pouhých deseti kroků. Bestie padla, ovšem ihned se znovu zvedla. Lovci vystřelili podruhé, a opět Bestie padla. Tentokrát vstala na nejistých nohách, ale stále byla schopna utéct do blízkého lesa. Během útěku po ní lovci vystřelili ještě dvakrát a pokaždé Bestie padla a znovu se zvedla.
    Místní, poté, co to slyšeli, a našli krvavou stopu vedoucí do lesa, byli přesvědčeni, že Bestie byla smrtelně zraněna, a že následujícího dne najdou její mrtvé tělo. K jejich zděšení bylo však v následujících dnech zabito několik dalších lidí. Legenda Bestie – a strach z ní – opět vzrostla.
    Další měsíc byl každý dostupný vesničan začleněn jako naháněč do obrovského lovu na Bestii, který zorganizoval jistý kapitán Duhamel. Ten vedl proti Bestii padesát a sedm dragounů, čtyřicet pěšmo a sedmnáct v sedlech. Jeho úsilí bylo neúčinné. Bestie pokaždé vyklouzla jeho mužům, i když byla obklíčena. I když vojáci zašli tak daleko, že se převlékali za ženy, aby Bestii nalákali na snadnou kořist, zvíře se nenechalo zaskočit a dokázalo uniknout polapení i zabití. Bestie byla zkrátka nad jejich síly.
    V té době byla vyhlášena i velká odměna a do Gévaudanu přicházeli lovci ze široka daleka s nadějí na snadný výdělek. Lovci se spojili s dragouny a hon na Bestii trval celý měsíc. Během něj byly pobity desítky a stovky vlků, ale Bestie sama stále unikala. Na konci honu už měli místní vesničané plné zuby cizinců, kteří jedli jejich zásoby, dupali po jejich polích a vtírali se do jejich domů. Jako kdyby tuto averzi Bestie vycítila, rozpoutala všem pod nosem strašnější masakr, než kdy dříve. V té době dosáhly zkazky o neporazitelné Bestii z Gévaudanu do všech koutů Evropy.
    Po veřejném a brutálním útoku na dvě děti poslal sám král, Ludvík XV., do okresu jistého Dennevala. Tento normanský statkář a lovec zabil podle pověstí více než dvanáct set vlků. Se šesti svými nejlepšími barváři se pustil do stopování Bestie v únoru 1765. Nedlouho potom se k němu připojil šestnáctiletý Jacques Denis, odvážný syn místního farmáře, a s Dennevalem se spřátelil. Jacquesova starší sestra Jeanne byla napadena Bestií, a i když přežila, nenávratně se pomátla na rozumu. Jacques, který byl svědkem napadení, přísahal pomstu.
    29. dubna 1765 narazil místní šlechtic Chaumette a jeho dva bratři na Bestii, která právě sledovala pastýřku. Několikrát po Bestii vystřelili a srazili ji na zem, i tak ale zvíře dokázalo opět uniknout do lesa a ztratit se jim. Tentokrát ale po ní zůstalo mnoho krve, vsakující se do hlíny a barvící okolní křoví. Opět všichni doufali, že je to konec Bestie a že někde zajde v osamění. A i tentokrát se tato naděje ukázala jako lichá. Krátce po této události opět Bestie pokračovala ve svém krvavém řádění.
    Bestie znovu zaútočila v květnu 1765, během velkých jarních trhů v Malzieu. Nejprve zabila mladou dámu Marguerite, shodou okolností dobrou přítelkyni Jacquese Denise. Poté zahubila během jediného dne tři další oběti. A to byla poslední kapka. Rozzuření vesničané se chopili vidlí a bajonetů a vedeni Jacquesem Denisem vypustili psi za čerstvou pachovou stopou. Velmi brzy stanuli tváří v tvář Bestii, Jacquese dokonce podruhé. Denis divoce napadl zvíře bajonetem, ale Bestii nezastrašil. Zvíře skočilo na mladíka a nebýt včasného zásahu dalších lovců, kteří Bestii donutili k útěku, přidal by se Jacques ke své přítelkyni v království nebeském. V červnu 1765 vzdal Denneval svou snahu o ulovení Bestie.
    Jako by vycítila odjezd svého nepřítele, Bestie začala řádit s novou silou. 16. června napadla malou holčičku, která byla na poslední chvíli šťastně zachráněna vesničany. 21. Zabila La Bete čtrnáctiletého hocha, sežrala pětadvacetiletou ženu a odvlekla malé dítě. Zuřící král vyslal svého osobního zbrojíře, Antoine de Beauterne, aby skolil Bestii.
    Králův vyslanec zpočátku udělal jen málo. Prošel oblast, nakreslil nějaké mapy zvířecích stezek a seznámil se s prostředím. 21. Září zorganizoval k lovu čtyřicet místních lovců a tucet psů.
    Tentokrát se zdálo, že jde všechno dobře. Veden intuicí obklíčil de Beauterne se svými lidmi strž v lese nedaleko obce Pommier. Jakmile vypustili psi, ti vyrazili se zuřivým štěkotem. Bestie byla ve strži. De Baeuternův přístup a intuice se vyplatily.
    Jakmile La Bete opustila křoví, uvědomila si, že je obklíčena. Zoufale se snažila najít díru, kudy z pasti. De Beauterne vystřelil a zasáhl ji do pravého ramene. I ostatní lovci zahájili střelbu a jedna kule prošla pravým okem Bestie a lebkou. Zvíře padlo a muži triumfálně zaduli na rohy.
    Naprosto nečekaně se však Bestie zvedla a zaútočila ne de Beauterna. Muži znovu vystřelili a znovu byla bestie zasažena, točila se v kruzích a hledala cestu pryč, až konečně La Bete padla – tentokrát již mrtva – k zemi.
    Během zkoumání se ukázalo, že se jednalo o nezvyklý, vzácný druh vlka, dlouhého přes šest stop (cca 1.8 metru), vážícího 143 liber (65 kg) s velkou hlavou a zuby dlouhými 1,4 palce (3,5 cm).
    Mezi místními vesničany bylo mnoho oslav a radosti, ovšem někteří nevěřili, že je Bestie mrtvá. Mezi nimi i druhá sestra Jacquese Denise, Julienne. „Vím, že stále žije, je někde tam, a sleduje mě ze stínu! Dostane mě! Prostě to vím!“ říkala.
    Během následujících měsíců nezazněl ani jednou zlověstný zvuk poplašných zvonů, ale jen proto, že králův příkaz zakázal všem o Bestii třeba jen mluvit. Zabíjení však pokračovalo dál a Julienne sama zmizela na Štědrý den, aby již už nikdo nespatřil.
    Během následujícího roku – 1766 – se věci poněkud uklidnili, zmizelo jen několik lidí. Ale na jaře 1767 opět začaly masakry, i když není známo, kolik lidí přesně bylo zabito. Mnoho rodin nenahlásilo své ztráty a úřady už je ani neregistrovaly. Přesto se však zachoval údaj o obětech z června 1767 – bylo jich čtrnáct a všechny v oblasti 3 mil (5 km) od města Paulhac.
    19. června místní šlechtic zorganizoval další velký lov, kterého se zúčastnilo na tři sta lovců a naháněčů Jean Chastel, společník Jacquese a Julienne Denisových, přišel vyzbrojen svou puškou a požehnanými stříbrnými kulemi, našel si vhodné místo a otevřel svou modlitební knihu.
    Během Chastelovi motlitby se náhle roztřáslo křoví na okraji lesa. Lov fungoval a zvíře bylo vyhnáno z křoví. Překvapeně se zastavilo několik kroků před Chastelem, který zvedl svou pušku a dvakrát vystřelil. Bestie padla, mrtva. Stejně jako zvíře zabité Antoinem de Beauternem připomínalo zvíře vzdáleně vlka, ale mnohem většího, než jakýkoliv místní vlk. Během jeho zkoumání byly nalezeny v jeho žaludku ostatky malého děvčátka.
    Zvíře bylo nabalzamováno a od města k městu ukazováno za malý poplatek lidem. Král trval na jeho vystavení v královském paláci a tak Jean Chastel sám s tělem dorazil do Versailles. Naneštěstí tehdejší techniky preparace nebyly příliš dobré, a tak, když dorazil do paláce, začínala již mrtvola zavánět. Po několika dnech, kdy jej předváděl svému dvoru, nechal zápachem rozčilený král tělo spálit.
    Týden po zabití obrovského vlka Jeanem Chastelem byla během honu markýze Labesseyre-Saint-Mary zabita lovcem Jeanem Terrissem obrovská vlčice. Všeobecně se soudilo, že se jedná o družku Bestie. Po zabití těchto dvou monster nebyly hlášeny žádné další útoky v oblasti.
    Existuje mnoho teorií o tom, jaký tvor vlastně v oblasti Gévaudanu tehdy řádil. Mutant, démon, vlkodlak, vlk, posllední z dávno vymřelých prehistorických zvířat… Existuje všam mnoho záznamů a svědectví, které dokazují, že v té nebo oné podobě Bestie ze Gévaudanu skutečně existovala.

    Hmm, dnes trochu delší, asi i proto, že tohle téma mám celkem rád. A líbil se mi i film, který (velmi volně) toto téma zpracovává – Bratrstvo vlků: Hon na Bestii.



    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam